Piticlonti de iulie - august 2004 (251)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Daria am vazut pozele ...Giulia este superba ,ma repet!
Roxa ce-a patit Pat? Plinge cind il lasi acolo sau cum?
IOana ..rinita alergica..zici..hmm
La multi ani Cristalinule!!! Sa-ti traisaca Barosana! Poze de acasa ca nu pot vedea...
Andries ce mai faceti voi? Ce mai spune Victor?
Gabi doar o saptamina? Wow...Nu uita ca aici este o societate de...lenesi..deci musai sa fie varza murata si tocata!

in alta ordine de idei...il inscriu pe Luca la karate...il primeste si daca nu are 4 ani!

edit ..un filmulet...asa ne jucam noi...http://www.youtube.com/v/RRcTgBUhJyM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Pentru Ema, dis-de-dimineata, ca sa nu mai zica ca se simte umilita......auzi la ea!
Sarlota cu nuci
Ingrediente: 200 g zahar pudra, 200 g unt, 200 g ciocolata, 2 pachetele zahar vanilat, 100 g nuci sau migdale, 1 bucata lamaie, 2 tablete de ciocolata, 3 pahare smantana
Mod de preparare (timp estimat: 1 h, complexitate: redusa)
Se amesteca intr-un castron untul batut spuma cu zaharul, ciocolata topita si zaharul vanilat; Amestecul se freaca cu o lingura de lemn, pana se obtine o crema omogena; Nucile sau migdalele taiate extrem de fin sunt amestecate cu zaharul pudra si sucul unei lamai. Acest amestec se intinde peste crema; Intr-o craticioara pe foc foarte mic se pun la topit cele 2 tablete de ciocolata. Se ia ciocolata de pe foc, se lasa sa se raceasca, apoi se toarna incet peste smantana, amestecandu-se continuu pana se obtine o crema consistenta; Se toarna peste restul compozitiei si se pune castronul in frigider pentru cateva ore. Se serveste rece.

Brownies cu nuci
(Tava 28x23 cu hartie de copt si la cuptor 25-30 minute)
Ingrediente: 100 gr. unt, 100 gr. ciocolata (73%), 120 gr. fructoza (sau zahar), 2 linguri rom, 100 gr. cacao, 100 gr. nuci (rasnite si cateva ceva mai maricele), 1 praf de copt, 4 oua
Glazura
7 lg.smintina dulce (pt. frisca), 100 gr. ciocolata

Se pun pe foc untul si ciocolata rupta in bucatele pana se topeste.
Se iau de pe foc si se adauga, mestecand mereu, fructoza, apoi cacao+nuci+praf de copt si romul. La sfarsit se adauga pe rand cele 4 oua mestecand mereu. Se foloseste mixerul la viteza mica. Iese un aluat mai taricel (nu e lichid) care se intinde in tava tapetata cu hartie. Se da la cuptor 25-30 minute.

Crema de nuci
Ingrediente: 300 grame nuci, 150 grame zahar, 2 linguri rom, 500 ml lapte, ciocolata rasa
Mod de preparare (timp estimat: 30 min, complexitate: redusa)
Se fierb 300 grame de nuci pisate cu lapte si 100 grame zahar, pana se ingroasa ca o crema. Dupa ce se ia de pe foc, se adauga 2 linguri de rom si daca dorim, o lingura de ciocolata rasa, sau de cacao. In acest caz, se mareste cantitatea de zahar la 150 grame.

Placinta cu mere si nuci
Ingrediente: 200 g unt, 3 oua, 200 g iaurt mai acrisor, 100 g smantana, 600 g faina, 250 g zahar, 1 lingura rasa bicarbonat de amoniu, scortisoara, 200 g nuci, zahar pudra
Mod de preparare (timp estimat: 1 h, complexitate: redusa)
Untul se freaca spuma cu zaharul. Galbenusele se pun unul cate unul in compozitie, amestecand continuu, dupa care se aduga iaurtul si smantana. Se adauga bicarbonatul de amoniu si faina in ploaie si se omogenizeaza foarte bine. La final se bat albusele spuma, si se adauga peste compozitia de mai sus, amestecandu-se cu grija de sus in jos ca sa nu se lase. Se curata merele, se taie in bucati si se amesteca cu zahar (depinde cat de dulci sunt ) si se calesc pana isi lasa zeama. se lasa putin la racit dupa care, intr-o tava in care s-a asezat o foaie de pergament, se intinde 2/3 din aluat, se pun merele scurse si amestecate cu scortisoara (in functie de gustul fiecaruia), si cu nucile coapte zdrobite, peste care se intinde restul aluatului. Se pune la cuptorul usor incalzit (de vreo 10 min), la foc mediu si se coace pentru aproximativ 40 minute (se verifca din cand in cand cu o scobitoare dar nu in primele 15 minute!). Dupa ce este scoasa si lasata putin la racit, se pudreaza cu zahar pudra.

Pofta buna, sa ne spui cum ti-au iesit...

Aseara am fost iar la Badiu (m-am dus cu ecografia) - de data asta mi-a facut si control, mi-a luat pentru analize de secretie, etc si uitindu-se peste ecografii mi-a decalat termenul - acum ar fi pe 20 mai, daca sta si pina atunci...ca bebe e mare si tot timpul a fost cu o saptamina mai avansat, asa ca cel mai probababil va fi Taur si nu Geaman asa cum as fi vrut eu...dar e cum vrea Dumnezeu, nu?
In dimineata asta am fost iar la Fundeni pentru screeningul de trombofilii - ma duc iar miine in zori sa-mi iau rezultatelele...urmatoarea vizita la Badiu - a doua zi de Paste cind e de garda...

Va pup si va urez o zi minunata!







Gabriela 35+ cu AMR 5 sapt...
si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

gabi, m-ai pierdut printre vizitele la badiu;)) am retinut doar finalu`, 20 mai, deci tin pampoanele la loc de frunce pina dupa pasti;))
vazut capodoperele lui giulika si pozele de la petrecere cu uka, bravoo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza,neatza
Io imi luai analize de dimineata..btw,Vivia te asteptam cu vesti bune vinerisupertari pozele cu Uka,imi plac tzepii luifilmuletul il vad acasa cu mandra.....aaa ieri orl-ista a zis ca am si otita..asa ca ne batem pe locul doi
Daria musai s-o faci fotomodel pe Giulik ca-i tare frumoasa si talentata la desen!!
Leeloo deci pregatim pampoanele pentru 20 maiiti tinem pumnii sa treaca cat mai usor si cat mai repede saptamanile acestea!!!
Ema io vream sa-ti zic sa faci o chestie tare complicata cu nuci...ciocolata de casada vaz ca ti-a dat treaba Leeloo!
Mitzu pupicei si tinem pumnii la sustinerea de doctorat!!
hai sa avem o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata!
Ema eu nu-s prea mare fan nuci, dar scormonesc si pun retete. am o reteta asemanatoare cu brownies-urile puse de Gabi care e una dintre favoritele mele, doar ca le fac cu zahar.
Oliv, da, a plans vreo 4 zile la rand. azi a fost ok, si oricum si peste zi nu are nici o treaba.... m-am gandit ca s-a ciondanit cu vreun preten de-al lui dar chiar asa de sa nu mai vrea sa mearga..... nu stiu.
in seara asta am tema de facut biscuiti, i-am luat duminica lui Pat un set de modelat si decupat plastilina din selgros dar el numai la torturi si biscuiti viseaza si adevarul este ca se potriveste la fix.... sa vedeti ce operam noi
Anca ati ajuns in Ro???? asteptam vesti!
o zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata.
Mooooor de somn
Kim, tinem pumnii pt vineri, pupam copilul frumos din dotare !
Rox, e lipicioasa treaba ... nici Giulik nu mai rupe usa sa mearga la gradi ...
Leeloo, pompoanele sunt puse deoparte pt 20 !
Ioana, sanatate muuulta la tine !
Ema, eu "fac" doo chestii cu nuca: foi de napolitane cu crema cu nuci prajite si tortul de duna (in blat are nuca, crema de nuca fiarta frecata cu unt).

Sunt prin zona, moarta de somn




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Pregatesc acusi capitolul nou...revin...

EDIT - aici CAPITOLUL 252

Gabriela 35+ cu AMR 5 sapt...
si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput