Nasterea unui inger :Adelina

Nasterea unui inger :Adelina | Autor: remiclea

Link direct la acest mesaj

Povestea pot sa spun ca a inceput de foarte mult timp...Inca de cand eram mica ii stiam numele :Adelina si inca de atunci o simteam aproape mereu. Stiam ca va veni o zi cand o voi strange in brate, cand ma voi bucura de zambetul ei si totusi inca nu imi vine sa cred ca este aici si ma pot bucura de ea in fiecare zi, ora, minut, in fiecare clipa.
Povestea a capatat contur si un orizont previzibil abia in 8.05.2007 cand testul (primul test) a iesit pozitiv. Ne-am bucurat enorm dar au urmat zile groaznice pentru mine.Nu aveam nici un simptom ceea ce ma facea sa cred ca testul este fals pozitiv.Am mai facut unul, apoi inca unul...(si le-am pastrat pe toate).Am fost sigura ca sunt insarcinata abia pe 16 iulie cand am vazut samburelul la ecograf cum dadea din manute si picioruse.nici nu pot descrie in cuvinte cat a fost de emotionant.
Sarcina a fost una destul de grea pentru ca am fost consemnata la pat, dar imi amintesc cu drag cum seara sotul meu isi tragea plapuma pe cap sa nu aud ce secrete are el cu printesa lui,sau miscarile bebelinei.
In 7 ianuarie 2008 toata lumea se ruga de mine sa nasc "sa fie fata nascuta in zi de sarbatoare", iar eu radeam relaxata pentru ca, la ultimul control doctorul imi spusese ca voi naste probabil pe 25 ianuarie, dupa ce initial spusese 15 ianuarie. Am baut un ceai cald, mi-am pregatit cada cu apa si am savurat o baie relaxanta. A doua zi dimineata trebuia sa ma prezint la ultimul control, control pe care nu prea-l asteptam pentru ca, in ultimele luni doctorul se jucase cu nervii mei: ba ca fetita are retard de crestere, ba ca are ceva malformatie la intestine, ba ca nu-i aude bataile inimii, ba ca am bazinul prea ingust si voi naste sigur prin cezariana. Eram curioasa ce imi va spune de data asta.
Buuuun. La ora 4 dimineata imi tulbura somnul dulce o contractie. Aprind telefonul sa vad cat este ceasul si nu pot decat sa ma bucur ca mai am 2 ore de somn. Simt nevoia sa merg la baie dar patul este atat de confortabil iar lenea este atat de mare incat renunt. Incerc sa adorm cand ma apuca o alta contractie. Iau telefonul langa mine sa cronometrez contractiile convinsa ca este travaliu fals. Dupa o ora contractiile erau la 5 minute, dar imi par mult prea usoare fata de ce ma asteptam. Ma ridic din pat sa merg la baie-oricum nu mai am somn! Apoi ii fac sotului cafeluta si il trezesc.Il anunt ca am ceva contractii si ca ma duc la control, dar am avut cu cine sa vorbesc? el nu si nu, vin cu tine. Incep sa rad cand vad cat e de agitat si ii spun ca merg doar la control, nu merg sa nasc-inca mai speram ca nu nasc. Incapatanata cum sunt de obicei, nu am vrut sa merg la urgenta ci am vrut sa-mi astept doctorita. La ora 8 noi eram la un bar din apropierea spitalului si savuram cafeluta. Eu tot aveam contractii dar nimic insuportabil iar sotul ma tot batea la cap sa mergem la urgenta. La ora 9, doctorita nu venise. Am cedat la insistentele sotului si am mers pana la urgenta. Aici a inceput circul- ne-a spus ca ei nu se ocupa de gravide si ca trebuie sa mergem pe sectie. Mergem pe sectie, acolo ne spune ca trebuie sa mergem in policlinica sa ma consulte doctorita de acolo. Mergem in policlinica, doctorita gaseste-o de unde nu-i. Hai iar pe sectie, iar in policlinica. Cu chiu, cu vai am parte de o internare in jur de ora 10 si mi se spune ca pe la ora 21 voi naste.M-am bucurat caci auzisem lucruri groaznice despre nastere, dar din sala de nasteri se auzeau niste tipete groaznice ca imi venea sa fug din spital de frica. Timpul a trecut destul de usor pana la 14:30 cand au inceput contractiile sa fie la 3 minute. Nu mai aveam stare asa ca am inceput sa ma plimb pe colidor. La 14:50 contractiile erau deja groaznice, durau cam 1 minun si erau apoape fara pauza intre ele. Abia reuseam sa respir. Am chemat o asisenta care venea agale, parca mergea pe bulevard-imi venea sa o strang de gat cand am vazut ca abia isi taraia picioarele. Se uita la mine ca la un caine vagabond si-mi spune "scumpa mea, pana deseara mai ai, crezi ca scapi asa usor?". Imi venea sa arunc cu telefonul dupa ea dar mi-a fost mila de bietul telefon si i-am spus cat a putut de calma sa cheme moasa ca daca nu, ma duc eu dupa ea.Moasa oarecum deranjata ca am intrerupt-o din visele despre nemurirea sufletului a venit sa ma conduca in sala de nasteri sa vada cum a evoluat situatia. Dupa ce mi-am ocupat locul pe masa am inceput sa rad cand am auzit-o ca-mi spune speriata"te rog frumos sa nu impingi ca nu avem nimic pregatit pentru nastere." M-a abandonat pe masa si a fugit sa aduca echipamentul si sa anunte personalul ca are loc o nastere. In timpul asta eram absolut socata cum incercam din rasputeri sa nu imping si totusi corpul meu facea treaba fara voia mea.Nu siu cum a trecut timpul, cum am rezistat fara sa mor, cum mi-a dat Dumnezeu putere sa trec peste tot, dar la 15:20 Adelina era langa mine, cu ochisorii inchisi, fruntea incruntata si gurita schimonosita se chinuia sa plang. Atunci mi-am dat seama ca asta era menirea mea pe pamant, sa dau viata acestui ingeras. Mai presus de cea mai de succes cariera, mai presus de cea mai mare avere sau de numele mentionat intr-o carte de istorie(asta era visul meu cel mare cand eram mica) Am plans de fericire si am plans ca nu a fost si "tati" langa noi sa se bucure de maretia acelor clipe. Acum Adelinae langa mine. O tin mereu aproape sa-i simt mirosul dulce, sa-i sarut manutele minuscule, sa-i admir chipul perfect cu ochii mari si gri, cu buzele care ma fac sa ma topesc toata cand ea imi zambeste. Ma gandesc mereu ce as fi fost fara ea... insa acum ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a binecuvantat cu asa minunatie.

Raluca de Adelina-Mihaela(08.01.2008)
poze
poze Ada
cat am crescut...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Sa va traiasca Adelina, sa fie sanatoasa si voioasa!
Foarte frumoasa povestea nasterii ei,




Eld, mami de printesa si (35s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

quote:
Originally posted by eld

Sa va traiasca Adelina, sa fie sanatoasa si voioasa!
Foarte frumoasa povestea nasterii ei,




Eld, mami de printesa si (35s)



Eld, mami de printesa si (35s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

e minunat sa saruti manutele alea mititele in fiecare zi , si talpitele micute .va pup dulce ..... na. ca m-ai facut sa bazai putin

Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA
BOTEZ
ALBUM ZUZE




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


raluca sa traiasca ADELINA si sa fie sanatoasa!!

asa imi place si mie sa ii pup manutele si piciorusele alea mici .. hai ca incep si io sa ma bazai acum ...



Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ai scris foarte frumos si ai reusit sa ne transmiti si noua toata fericirea si emotia ta!

Ai o fetita minunata si ii doresc sa creasca mare, sa fie sanatoasa si norocoasa, sa fie admirata si iubita, sa fie pazita de Doamne Doamne si sa aiba o viata lunga si frumoasa!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remiclea spune:

multumesc tuturor pentru aprecierile facute si voi aveti la randul vostru niste bebei extraordinari, sa de D-zeu sa fie sanatosi si fericiti si sa ajungem sa scriem si povestea nuntii lor

Raluca de Adelina-Mihaela(08.01.2008)
poze
poze Ada
cat am crescut...
[url"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119088

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulicutza spune:

Sa va traiasca printzesica si sa creasca mare si frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Am vazut abia acum povestea...si mi s-a parut foarte frumoasa, la fel de frumoasa precum printesa ta...sa va aduca numai bucurii, e o minune mica! Si cat de bine iti inteleg sentimentele! Eu simt ca dragostea pentru copiii nostri creste cu fiecare zi!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raca spune:

Abia acum am vazut povestea, cand ma pregateam sa o postez si eu pe a mea. Sa fiti sanatoase si sa va bucurati un ade lata toata viata. fetele

de Razvan Gabriel
www.flickr.com/photos/12657960@N03/?deleted=2274601535" target="_blank">Poze Razvan Gabriel
Cum crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

Adelina...multa sanatate iti urez, ai dat nastere in sufletele parintilor tai celor mai nobile sentimente.
Va doresc multa sanatate si fericire!

Mergi la inceput