Crese bune in Cluj napoca

Crese bune in Cluj napoca | Autor: roxana chindris

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici ,

Ma adresez celor care sunt din Cluj Napoca cu o intrebare – cunoasteti vreo cresa buna bunaaa….. si cand spun asta ma refer la atmosfera, la personalul care se ocupa de copii, la igiena si la modul cum li se asigura masa , la programul de functionare si la multe altele ?
Baietelul meu are 1an si 6 luni.Ma gandesc sa incep din toamna sa-l duc la cresa sau la o gardinita care il poate primi la o varsta asa de mica , deoarece doresc sa se obisnuiasca din timp cu atmosfera, programul si mesele ( eu trebuie sa ma reintorc la serviciu din luna Februarie 2004) ca sa nu avem probleme de acomodare cu el .
Voi ce ma sfatuiti si ce-mi recomandati?

Va multumesc anticipat ,

Roxana si bebe de 1 an si 6 luni Horatiu


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Roxana, ma bucur ca ai reaparut pe forum...si eu sunt in cautare de cresa/gradinita pentru Ilinca. Rezultatul nu e f. satisfacator, azi tocmai am vazut un anunt ptr. o gradi particulara Arrabela, parca, care are grupa de la 1 an...variante Happy kids, Tandarica-nu mi-au placut prea tare....am auzit doar pareri contradictorii

Raluca si Ilinca (1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Eu cunosc cresa de pe strada Pavlov. O cresa veche, de cind lumea acolo, cu personal cu multa multa experineta. Si ai avantajul gradinitei de linga apoi, o gradinita deosebita.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana chindris spune:


Fetelor ma bucur ca mi-ati raspuns .
Sugestiile voastra am sa le analizez- la cresa de pe Pavlov am fost chiar ieri si ma mai duc intre 1 - 15 Septembrie ca sa il inscriu p[e cel mic - asta in cazul in care o sa-mi convina ceea ce voi vedasi voi afla despre felul in care sunt ingrijiti copii acolo; ieri nu am aflat prea multe depre asta ci mai degraba am cam fost trimisa la plimbare de o "tanti ingrijitoare" care a discutat cu mine in capul scarilor in timp ce eu tinem copilul in brate ; oricum din cata imi dau eu seama nu prea am variante si deci vom trai si vom vedea .
cat despre varianta unei gradinite particulare care sa aiba si grupe de copii cu varste mai mici de 3 ani nu stiu ce sa ziz - daca le face mancarea acolo si au personal specializat , eu zic ca merge ; Raluca , nu stii cat costa ?
Atept si alte raspunsuri si sugestii .
Raluca , nu te incanta perspectiva de a o inscrie pe fetita ta la cresa de pe pavlov; mi-ar place sa fie colegi cei mici iar noi sa ne imprietanim si sa ne sfatuim reciproc daca va fi cazul ?
Va pup
Roxana si "flacaul" Horatiu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Fetelor,

Ati intrebat de cresa, nu ma pricep, n-am copii, nici macar nu sunt in Romania, insa fiindca am vazut ca s-a pomenit gradinita de pe Pavlov, sunt si eu in masura sa va dau referinte de exceptie. Acolo am fost eu dusa la gradinita, pe vremea lui Ceau desigur, inca pastrez amintiri minunate despre locul acela fiindca toate le faceam acolo pana seara ce ma luau parintii. Din moment ce a rezistat pana acum si mai au si o cresa pe deasupra, faptul e graitor de la sine si cred ca spune multe despre experienta educatorilor.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana chindris spune:

Pentru "SCARMANUS" ,

Ce haioasa porecla - putem stii si noi cine se acscunde in spatele ei ? daca nu e cu suparare ? Multumesc pentru recomandare - in curand voi merge sa-l inscriu pe piciulica dar sa stii ca am emotii si pe deasupra mi-e o frica grozava de primele zile ; sper sa fie bine pana la urma.

Salutari de la Cluj

Roxana si piticul Horatiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Roxana,

Sunt Scărmănuș, adica de la Carmen, si e o porecla pe care mi-a dat-o un drag prieten de familie (si de-o viata), ghici cand, ei, pe vremea cand mergeam la gradii si parintii mei cu a altor 2 pitici ne luau cu randul de la gradinita.
Daca vrei iti povestesc prima mea zi de gradinita, inchipuieste-ti ca mi-o amintesc, a fost destul de traumatizant pentru o mica tarancuta (ca pana atunci am fost crescuta de bunica) sa ma vad inconjurata de atatia copii galagiosi pe care nici nu-i cunosteam. Asadar, tata m-a a dus in prima zi, copii mancau, m-au pus si pe mine la masa si pe urma tata mi-a spus ca se duce sa vorbeasca ceva cu educatoarea si..dus a fost! Am plans cand a venit vremea de culacare, fiindca eu aveam o zdreanta de batic (stii tu din alea de pe vremuri cu buline) fara de care nu ma duceam nicaieri si nu faceam nimic, deci nici sa dorm. Pana la urma mi-a dat "bobica" doamna (pardon, tovarasa) educatoare si totul a fost bine.
Au fost niste ani minunati si daca imi amintesc de ei si in ziua de azi (aveam doar 4 ani) e pentru ca au avut un impact mare asupra mea. Mai ales cartofii frantuzesti si alte minunatii din care ceream...supliment (iti dai seama, venita de la laptele de bivolita de la tara la mancare subtire de oras, normal ca nu ma saturam, )
Sa concluzionex, nu-ti face griji, sunt sigura ca azi au mult mai mult si mai bun din tot ce aveam eu odinioara, chiar si la cresa, nu-ti face griji, va fi bine. Sa ma scrii cum i-a placut lui piciulica al tau!

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Da, da, mincarea e si acum foarte buna. Si la cresa si la gradinita de pe Pavlov. Stef, la gradi, minca uneori cite trei-patru portii de supliment. Educatoarele spuneau ca din unele mancaruri, cele care placeau in mod special copiilor, erau care cereau si cite sapte portii. Ai mei ma complexeza cit imi lauda mincarea de la gradinita, mai ales pizza de acolo, snitelele si sarmalele.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Intrucat se apropie de noi momentul gradi , revin cu aceeasi problema.....oglinda , oglinjoara care e gradi cea mai buna din tara (a se intelege Cluj)?
Roxana, ati ramas pe gradinita de pe Pavlov? Cum e, vrem detalii....
Ieri am vazut o gradi particulara, anabella, mi-a placut cu o exceptie, curte mica si umbroasa asa ca afara e cam greu cu joaca..

Raluca si Ilinca (1 an si 7 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Eu o duc pe Carina de luni la sectia de day care din cadrul gradinitei Annabela. E pe strada Otetului, undeva in spatele fabricii Ursus. Gradinita e deschisa de 5 ani, doar ca a avut o filiala in Marasti si una in Grigorescu care acum s-au reunit aici. Este o gradinita tare tare faina, au tone de jucarii, e fff curat, personal suparacalificat(patroana a terminat studiile de pedagogie in Canada). Au program scurt 7.30(max 9.00) pana la 12.30 si program lung 7.30- 17.00() pretul la programul lung e 65 Euro/ luna. Singura problema este ca trebuie sa le duci mancare de acasa din cauza ultimelor reglementari ale sanepidului. Grupa de day care este de la 1 an la 2 ani. Carina este cea mai mica (nu va avea nici 11 luni in 8 septembrie cand incepe) dar au hotarat sa o primeasca pentru ca ea m,erge f bine in picioare si stie sa ceara chestii cand are nevoie de ceva. Cam atat.

Anda si bebelusa Carina cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Anda, cred ca vorbim de aceeasi gradinita Anabella, acolo mi-a placut cel mai mult din cate am vazut dar repet..curtea lipsa m-a cam pus pe ganduri. Daca insa nu apare ceva mai bun din primavara ne facem colege de gradinita..... Sa ne scrii impresii dupa contactul Carinei cu gradinitza, succes!

Raluca si Ilinca (1 an si 7 luni)

Mergi la inceput