ceai Baby Drink

ceai Baby Drink | Autor: codita_27

Link direct la acest mesaj


Ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns?am un bebe de 4 luni jumatate care nu mai are colici dar i-am tot dat Baby Drink si ii dau si in ziua de azi si nu stiu daca e bine?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Buna!

Si eu bebelui meu tot baby drink ii dau pt ca baby calm nu a baut neindulcit...si de pus zahar la copii in ceai nu este ok.Baby drink este la plic, indulcit deja, si lui Luca ii place f mult.

Bea cam 1-2 pliculete pe zi.I l-am dat la colici, pentru a ii mari intervalul intre mesele de lapte(la 3-4 ore) iar acum nu mai pot sa il dezobisnuiesc de el.

Eu cred ca nu are nimik, ca ii e sete si lui, cu toate ca pediatra mi-a spus ca un sugar nu trebuie sa bea nimik solubil(ceai, apa) pana la 6 luni.

Toate bune,

Tatiana&Luca (12.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codita_27 spune:

Mercic mult ! Am vorbit cu cineva si spunea ca nu-i bine sa-i dau ca, creeaza dependenta si in plus contine glucoza si sucroza si de atunci am inceput sa ma intreb daca-i bine sau nu sa-i dau.Lui Darius ii place f mult plus ca mai are buzitele uscate cateodata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Eu stiu ca acest ceai da dependenta.Dar tot din auzite.Eu cat timp i-am dat copilului l-am facut in 100 ml de apa nu in 50 cum scria pe plic.sau 200?oricum,dublu cantitatea de apa fata de cat scrie pe plic.

David
www.hi5.com/friend/video/7575382--158238046--David--view-html" target="_blank">Stam in picioare


Intalnire 8 martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

si parerea mea este ca acest ceai, si toate cele instant, NU sunt benefice.
in primul rand pentru sete se BEA APA. voi beti ceai instant, indulcit cand va e sete?
in al doilea rand sunt ff rari medicii care recomanada lapte exclusiv pana la 6 luni si ar trebui apreciat.
ca sa-i puteti dezobisnui de acest pacatos ceai prima conditie este sa VRETI si voi, mamele. apoi totul se face treptat. se prepara ceaiul cu apa din ce in ce mai multa. daca il preparati cu 100 ml apa de obicei, incepeti pt 2-3 zile sa-l preparati cu 120 ml apa, apoi pt inca 2-3 zile cu 140 ml apa si tot asa, pana ajunge bb sa bea doar apa.
in caz de boala sau la dorinta voastra expresa le puteti da ceai din plante/fructe uscate, naturale de la plafar.

parerea mea, nu dati cu rosii!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Si eu il prepar in mai multa apa decat scrie pe cutie(in 90ml);cand l-am facut pima data in 50 ml apa mi s-s parut atat de dulce..incat am zis ca nu e ok pt bebe.Dar ca si ceai instant, facut special pt copii m-am gandit ca nu e daunator.
Apa simpla nu bea deloc, insa am sa incerc sa ii maresc treptat cantitatea de apa, cum spune theo..Poate reusesc sa ii dau doar apa simpla pana la urma.

Multumesc pt sfaturi fetelor.

Tatiana&Luca (12.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

eu i-am dat doar un plic de acest ceai pentru ca nu imi placea cum mirosea: a medicamente si in plus parea prea "artificial". in schimb am cumparat baby calm sau ceai de musetel si l-am indulcit cu glucoza din farmacie- 1 lingurita la 70-80 ml ceai.

pupici!

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)


poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

ATENTIE, copii se obisnuiesc f repede cu gustul dulce.
daca tot TREBUIE (de ce oare?) sa bea ceai de ce mai TREBUIE si indulcit ??? chiar si cu glucoza? asa se dezvolta dorinta de "dulce"!

a refuzat apa? inseamna ca nu-i era sete.
a acceptat ceaiul dulce? i-a placut. bea mai mult? ii produce sete si bea saracu doar, doar i-o trece setea. si nu trece. mai tare i se face sete, mai mult bea.

am intrebat in prima postare. repet, cu rugamintea sa-mi raspunda si mie cineva care da ceai indulcit copilului: voi, mamici, beti ceai dulce cand va e sete? si va trece setea?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Copiii mei nu stiu nici acum ca ceaiul s-ar putea bea indulcit, si au sarit de 2, despectiv 5 ani.
Cat despre dependenta de Baby Drink, e prima data cand aud asta. Eu le-am dat la amandoi in perioada colicilor pentru ca era eficient, insa intotdeauna diluat mai mult decat scrie pe pachet (si totusi a functionat), dupa care mi-am terminat proviziile de acasa si altele nu am mai facut. Iar ei nu au parut sa ii duca dorul.
Acum eu le dau doar Baby Tea, si doar la ocazii speciale, cand vine fii-meu si imi zice, stii, mami, imi e pofta de ceai (destul de rar se intampla), sau ii doare burtica. Dar, repet, fara indulcitori. Nici noi nu bem ceaiurile indulcite. A, si mai folosesc ceaiul asta pentru a dilua Smecta in zilele mai c....cioase
In rest, de sete, apa e sfanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

eu nu inteleg cum adica nu se poate dezobisnui un copil de 3 sau 4 luni de baby drink. Adica ca face, tipa pana i-l dati, arata spre el de stiti sigur ca aia vrea? Daca trebuie sa i-l dati (are colici) ok, daca nu, pentru ce trebuie dat? La 3 luni si 4 luni un copil papa doar lapte (san sau lapte praf formula ca si asta se recomanda pana la 6 luni) Eu nu cred ca va impinge copilul sa-i dati baby drink, el papa ce-i dati voi si voi ca mamici trebuie sa-i dati ce-i mai sanatos si hranitor adica lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Parerea mea este ca poti s-ai mentii in continuare ceaiul dar dat foarte putin,eu nu am vazut copil sa se imbolnaveasca de la ceai,bineinteles in conditiile in care nu faci excese,dar am vazut copil neinvatat cu ceai care in momentul cind a facut febra a fost un calvar pt. ca s-a deshidratat chiar daca mamica lui il alapteaza.Toate au un rost dar nu trebuie facut abuz.Fetita mea cea mica are 7luni si ziua nu-i dau ceai dar noapte cind cauta biberonul are ceai si nu lapte.Nu bea foarte mult dar asa am dezvatat-o de mincat noaptea si este foarte sanatoasa.Va doresc sanatate si bebei frumosi si sanatosi.

Mergi la inceput