gradinite.....gradinite

gradinite.....gradinite | Autor: mamicut

Link direct la acest mesaj

Pentru toate mamicile grijulii,
Nici pe de parte nu banuiti cate lucruri negative se pot intampla in gradinitele particulare.In spatele unei prietenii de suprafata si a unei comunicari care lasa de dorit, copiii nostri sufera inconstient.
Va dau un singur exemplu:in mijlocul iernii, copiii dormeau intr-un asa-zis dormitor improvizat in care caldura nu era suficienta (puiii aveau manutele reci)si imaginati-va cu ce se inveleau:cu cearsafuri!
Experienta anterioara a copilului meu la acea gradinita a fost de neimaginat atat pentru mine cat si pentru sotul meu.Dupa parerea mea, noi, ca parinti trebuie sa cunoastem toate aspectele care tin de siguranta educatiei si a sanatatii copilului.Nu va lasati impresionate de aspectele impunatoare ale unor gradinite, ci cautati un loc sigur, cald si plin de multa dragoste, astfel incat puiul sa se dezvolte sub toate aspectele.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Mi se pare o avertizare fara cap si coada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Si tot nu inteleg!!!!


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:

La ce gradinita ai avut experiente negative?Da-ne mai multe detalii!Si de cand ai prichinduta la Aristokds?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicut spune:

Gradinita de care vorbeam este in sect.2, pe langa Obor, insa ceea ce pot sa va spun, e faptul ca inca mai am un contract de asa zisa colaborare cu acea institutie.Ca persoana ce a cunoscut cum merg lucrurile cu adevarat, nu am vrut decat sa va atrag atentia sa fiti mai precaute si sa verificati cu ochii vostri toate informatiile care vi se dau. Nu am nimic cu nimeni,dar ca mama la inceput de drum am crezut ca daca este gradinita particulara, atunci copilul va fi tratat ca atare.Din pacate nu a fost intocmai.Racelile frecvente m-au speriat la inceput, dar m-am calit in timp.Copiii bolnavi se primeau in gradinita pentru a nu se pierde din taxa acestora si uite asa bolile se tineau lant tot anul.Luati ce v-am zis ca pe un sfat prietenesc, fiecare face ce vrea la urma urmei.Daca mi-ar fi spus si mie cineva, la inceput, cum stau treburile,as fi privit de 100 de ori mai atent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Nu te supara,dar la o gradinita particulara platesti taxa indiferent daca acel copil lipseste o zi sau 10 zile.N-am auzit pana acum de o gradi particulara unde sa platesti doar cate zile mergi.Doar masa nu o platesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicut spune:

Ba chiar se poate.....intr-un contract, ce se incheie intre parinte si gradinita este o clauza care sustine ca, pe baza unei adeverinte medicale , dupa un anumit numar de zile consecutive lipsa, se aplica un discount;da, ca se scade numai masa copilului e perfect adevarat, insa aceasta suma , inmultita cu un numar de copii care lipsesc pe luna, chiar se simte in buzunarul patronului;si in acest timp toate salariile angajatilor trebuie platite, precum si facturile.Si apropo de portiile de mancare, le-am vazut cu ochii mei...lasa mult de dorit.Fiica mea nu e mancacioasa din fire, insa erau si unii copii care cereau si cate 2-3 portii de felul doi.Li se dadea, insa unii dintre ei erau mai timizi.....si pana la urma se mergea pe principiul ....cine cere bine, cine nu, iarasi bine.Verificati atent si cereti explicatii la tot ce va intereseaza.

Mergi la inceput