Lista Gradinite - bila alba /bila negra - sector 2

Lista Gradinite - bila alba /bila negra - sector 2 | Autor: catrinik

Link direct la acest mesaj

quote:
Originally posted by Ioana75

[font=Arial]Acest subiect a fost deschis pentru a veni in ajutorul parintilor care vor sa gaseasca gradinita potrivita pentru copiii lor. Mamicile si taticii care au deja piticii la gradinita sint rugati sa ne ajute, dandu-ne detalii despre:

* Numele gradinitei
* Grupa la care e copilul si cand a inceput sa frecventeze gradinita
* Punctajul pentru fiecare aspect de mai jos, cu explicatii
Personal 1-5 puncte
Dotari 1-5 puncte
Curatenie 1-5 puncte
Mese 1-5 puncte
Activitati in gradinita 1-5 puncte
Activitati extracuriculare 1-5 puncte
* Punctaj total:

Sistem de notare:
1 = foarte slab
2 = se poate si mai bine
3 = satisfacator
4 = foarte bine
5 = excelent

Legenda:
rosu = gradinita particulara
albastru = gradinita de stat
Pentru fiecare gradinita (ordonate alfabetic pe categorii) sunt specificate numarul de puncte acordat (maxim pot fi 30 de puncte), membrul DC care a acordat punctajul respectiv, capitolul si pagina la care se gasesc detaliile.



Sectorul 2

Arc en Ciel
- 22 puncte (fania, cap.1/pag.14)
Arlechino
- "neutru" (compi, cap.1/pag.6)
Bell
- 29 puncte (alexandrueduard, cap.1/pag.9 si 15)
Happiness
- 20 puncte (mama lui alex, cap.1/pag.7)
Little friends
- 28 puncte (andreea_s, cap.2/pag.3)
Primii Pasi
- 25 puncte - ankgratiela
- "nu e OK" (alexandrueduard, cap.1/pag.17)
Waldorf zona Popa Nan
- 23 puncte (ankalaura, cap.1/pag.15 si 17)
Gradinita nr. 12 - "Albinuta"
- 29 puncte - Elle_seb
Gradinita nr. 201 - "Clopotel"
- 14 puncte (bubi, cap.2/pag.3)
- 30 puncte (ENYA, cap.2/pag.3)
- 30 puncte (Gabitzu_V, cap.2/pag.3)
Gradinita nr. 234 - "Zori de zi"
- 26 puncte - Loreena


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Compi:

bila alba- nu stiu cat de alba ca nu stiu gradele de comparatie, pentru gradi particulara ........
nu dau prea multe detalii, aveti google si puteti face o vizita.
14 in grupa, cu program scurt sau lung, par ca se pricep la ce fac, desi copkilu a inceput sa fie cam prea voluntar (o fi si varsta...).
in rest invata engleza, cica si ceva germana anu asta, au facut teatru, dans, karate, poezii si cantece, baga serbari, vizite la circ teatru si zoo, plimbari prin parc.
cativa parinti cu fitze, adica au cucoanele prea mult timp de shopping, dar in general bine crescuti babacii. la program scurt cu toate optionalele si transport cu microbuzul ma astept anu asta pe la 700 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Mama lui Alex

Hello Dragelor,

Noi suntem inca in concediu (de fapt, de abia am inceput), dar mi-am facut timp sa intru pe aici - ne gandim din nou la gradi si incepem iar cautarile...si unde altundeva puteam (re)incepe cautarea decat aici, pe dc.

Experientele noastre:

Gradinita HAPPINESS - Str. Serg. Maj. Sorescu Stefan, nr. 18, zona Vatra Luminoasa / Iancului, directoare D-na "miss" ( Crisan Augustina).
Gradinita relativ mica - max. 12 copii, 3 femei care-i supravegheau, copii diferiti ca varsta (intre 3 si 6 ani) - lucru OK din pct-ul nostru de vedere - fecioru'miu incerca sa-i "imite" pe cei mai mari.

Personal 4 puncte ( 3 femei la 12 copii - dar niciodata nu erau mai mult de 9/10/zi)
Dotari 3 puncte (comparand cu toate "prostiile" pe care le are acasa- de la jocuri, plasteline, acuarele, carticele...toate tampeniile i le-am luat -as putea lejer sa deschid o gradi). A...piticu meu e tare pasionat de puzzele-uri si de lego-uri - prin urmare au cumparat special pt. el mai multe jocuri de genul asta. Loc f. mic de joaca in curte si f. umbros.
Curatenie 3 puncte (wc comun adulti copii, sosete/sosoni negri in fiecare zi - intram in gradi incalcati cand ii duceam)
Mese 5 puncte - manca de rupea, mirosea superb a tocanite si ciorbite (in schimb il lasa sa-si faca de cap cu dulciurile - napolitane, biscuiti, turta dulce, etc...Piticu' e tare speculant - era in mare "dragoste" cu tipa de la bucatarie - lui ii place sa bucatareasca si sa asiste/ajute - punea mana pe "borcanul" cu delicii si se indopa.). La pranz ii indopa ca pe curcani - gura mare - hap! urmatorul, va rog!In timp ce ei se faceau ca incearca sa manance - fiecare cu lingura in mana..dar va dati seama ce fiasco! Nu manca ciorba decat la gradi!!)
Activitati in gradinita 3 puncte - serbari prea "pompoase" pt. parinti (mai degraba), ii cam lasa de capul lor (al meu oricum e un rebel)- nu mi s-a parut ca ar fi invatat ceva nou, de la gradi in 4 luni.
Activitati extracuriculare 2 puncte ( un clovn pe luna, nu ieseau pe nicaieri - e adevarat ca era iarna-primavara, venea cineva pt. a face "muzica"(??!!), engleza...(aveau o tipa nativ englezoaica care se ocupa mai mult de cei mari)

CE MI-A DISPLACUT IN MOD EXTRAORDINAR:
- Astazi a mancat excelent! Tot!
- Astazi a dormit f. bine!
- Astazi a fost f. cuminte!
- Nu stiu de ce al dvs. raceste asa des (o fi mai sensibil, ca numai el raceste) - 2 zile eram la gradi, 5 eram cu antibiotic...Am facut "ancheta" printre mame, care se aflau exact in situatia mea (auzeau aceeasi "poveste minunata")- vorbesc de grupa mica!

L-am retras pt. ca slabise deja 2 kg din pricina frecventelor episoade de "viroze" , deja nu mai manca ( cred ca-i terminasem stomacul sarmanul)- ma saturasem.

Per ansamblu ( nu stiu ce naiba iese din totalul punctajului:)) este o gradi absolut ok pt. mamele carora le place stilul "lasa-l de capul lui". Stiu ca nu e f. bine asa, dar nici sa aud ca a fost pedepsit sau fortat sa manance sau sa faca ceva ce nu are chef nu mi-ar conveni (ca dau de pereti cu alea, oricine ar fi ele).


GEORGESCU ABC (Soseaua Iancului Nr.102 - tot zona Vatra Luminoasa)- manager Madamme GEORGESCU.
Prietenii nostri de familie au piticu' acolo de mai bine de 1 an de zile - evident a fost prima gradi care am vizitat-o, pt ca ei o recomandau calduros.
Madam Geogescu e genul de "matracuca" de vreo 60 ani- nimeni nu sufla, eu stiu tot, facem de toate, avem de toate..Daca-i reprosai ceva, dadea ea cu tine prima. Mi-a displacut profund faptul ca educatoarele (niste pustoaice f. modeste si umile) mai ca nu-i spuneau saru'mana si tremurau in fata ei.
Mancarea mi sa parut usor de "cazan" - dar mai degraba un soi de "ciorba lunga" decat o tocana din aia buna de cantina..:)) Dimineata cand am fost noi, piticii tocmai luat micul dejun - ce consta intr-o felie groasa de 3 degete de paine si o felie "transparenta" de muschi file.
Copii stateau smirna cand intra ea in sali, in inspectie.
Curte mica.
Concluzia - nu am stiut cum sa facem stanga imprejur mai repede.
Sincer, nu era genul nostru - precum am spus, amicii nostri sunt in continuare f. multumiti. Ah..ca o paranteza - puiucul lor mi s-a parut dupa vreo 6-7 luni de cand mergea la gradi "f. cuminte" - chiar am avut un soc (el care era un mare pisicher).

Gradinita ACORNS (Str. Chiparosului Nr 36 Sector 3 respectiv Str. Moise Nicoara Nr 20 Sector 3 - zona Alba Iulia) - manager Valentina Secara
Gradinita diferita- concept diferit. Mie mi-a placut, sotul meu se indragostise de ea (si nu-l cunoasteti:))). Valentina Secara - super ok - nu a inceput cu bla-bla-ul bine stiut (facem, dregem) - ci a fost f. deschisa, ne-a bagat prin toate cotloanele, ne-a lasat sa tragem singuri concluziile, apoi ne-a spus ca nu are locuri!!(Hi!Hi!)
Ceea ce nu am fost f. lamurita - tipele care aveau grija de copii erau usor aeriene - copii se imbracau singuri (cu prea putin ajutor din partea lor) - precum am spus era inca suficient de rece afara cand am fost noi sa vedem gradinite- prin urmare unii ieseau afara desculti(in sosonii de gradi), fara fular, fara caciulita'n cap (nu verifica ca-s toti bine echipati inainte de a iesi afara - e adevarat faptul ca se intorceau sa-i incotosmaneasca..dar dupa ce statusera 5 minute pe jos, cu usa deschisa si cu nadragii'n vine)
Ankalaura - a spus exact ceea ce era de spus - ea are deja "experienta" aceste gradinite, noi doar am fost in vizita.
Oricum mi-a placut si o "vanez" in continuare, daca nu gasesc ceva mai bun (sunt o carcotasa!!)
Cam scumpa!

Sper ca am fost de folos cuiva!..M-am lungit ca o zi de post..:))
Prioritar acum, caut o gradi in care sa nu mai trcem prin ce am trecut - viroze repetate (stiu ce-mi veti raspunde - nu exista! si apoi treaba cu adaptarea, imunizarea..dar mi se rupe sufletul..stiti cum este..)

Pupici mici,
Mama_lui_Alex (acum 3 ani si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Mama lui Alex:

TARIFUL la HAPPINESS in primavara era:

7.000.000 lei - pana la 13.30-14.00 (masa de pranz inclusa)
8.000.000 lei - pana la 16.30-17.00 (cu o gustarica dupa somn)
FARA TRANSPORT!

De asta ne amintim caci am "cotizat" cateva luni..celalalte se invarteau cam tot pe acolo (maxim 8.500.000 program lung) - dar nu pot spune cu certitudine, caci nici nu ne mai gandeam la 500.000 lei in sus sau in jos.

GRADINITA DISNEY

Uite ca mi-am amintit ca la momentul ala am vizitat si Gradi DISNEY ( e undeva Pache intersectie cu Traian, vav de Lic. Xenopol) - eu uitasem cu desavarsire ca am vazut-o si pe asta - dar tot discutand cu Puiu(sotu') de gradi, mi-a reamintit si de asta (de fapt, el mi-a reamintit cat de "carcotasa" am fost).
Pareri:
Desi cica era deschisa din 2004 erau cam putini copii - si sincer personalul (absolut suficient) era prea familiar cu piticii - imi amintesc perfect asta, pentru ca puteam sa jur ca sunt copii lor (ii tineau in brate, se pupaceau..etc) - vedeti ce carcotasa sunt!!!(nimic nu-mi convine, sunt cam paranoica) - dupa ce m-am mai dat pe dc am constatt ca cel putin vro 3 copii erau de pe aici:))

- Mobilier f. nou si vesel (era un pitic care era marait de oboseala si o tanti il dusese in patut - doar pe el- si-l mangaia, ii spunea povesti - f.frumos...dar era prea frumos sa fie adevarat:))de asta spun ca erau copii lor.
- Macarea era de la catering - dar mi-am bagat nasul si era OK
- Curatenie - toalete f. curate si haioase (colorate)
- Curticica ...suficienta - dar cam deprimanta caci era pustie la momentul ala
- Personalul tinerel, tipele suficient de drastice (dar nu impielitate- a se citi "stiau unde sa-si impuna autoritatea)) -aveau programa, se tineau (cica) de ea..
- Parca era la momentul ala 250E ??!! (fetele care au copii acolo ne pot ajuta)- era oricum mai scumput (mai scump de cei 500.000 lei in sus/jos:))
- Pozitia usor cam nasoala - vila se afla undeva intre 2 artere de circulatie intensa (poarta era inchisa - am sunat 5 minute pana a venit cineva). Ah..e si o parcare aproape libera chiar langa gradi..

Concluzia - ma duc sa o mai vad odata! Revin cu punctajul in cursul saptamanii..(poate am mai imbatranit intre timp si am devenit mai toleranta:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Mama lui Alex:

Hello,

Nu pot sa dorm m-am trezit cu noaptea'n cap si iata-ma pe dc...am trecut scurt si pe aici caci, uite mi-am dat seama ca ieri nu v-am spus...ieri am trecut pe la GRADI DISNEY (vav de Lic. Xenopol) - de am mai povestit de ea si am zis ca ma duc sa o revad...
Pa langa cele spuse (vezi pag. anterioara)..mi-ai re-adus aminte ce mi s-a parut bizar in primavara.

Gradinita este pe coltul a 2 artere mari (Pache si Traian) - unde trec tramvaie!!! E f. multa poluare (nu stiu cum reusesc sa aeriseasca vreodata acolo) - fetele care ies spre Universitate venind din Pantelimon-Iancului si o iau pe Pache stiu f. bine cat se sta in trafic intre ProTv si Armeneasca (si ce blocaj e in zona).
Cladirea e f. veche, iar din 3 in 5 minute simti cum trece tramvaiul - cutremur in toata regula!!!!! (imi vibrau genunchii cand stateam pe scaun).

Restul e la fel cum am vazut-o si in primavara.

Mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Alexandrueduard:

Salut fetelor!
Sa treceti pe lista si gradinita BELL , de pe str. Fainari (Lizeanu).
Suntem abia in prima saptamana si cand o sa am mai multe informatii am sa incerc sa fac o evaluare.
Deocamdata sunt multumita, singura problema fiind ca nu vrea sa manance la pranz (probabil nu e macarea pe placul lui).Am noroc ca fetele imi spun si pot eu sa recuperez cu el acasa. Nu vrea decat fructele, laptele, ceaiul, deserturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Mama lui Alex:

Am revenit...cu ce am mai vazut...

ARC en CIEL - din Matei Voievod 19 - sector 2
(http://www.sfmaria.ro/)

Mai, mie chiar mi-a placut gradinita asta (sa va mai spun si despre asta ca nu au locuri:))Dar de loc!!!

Este o gradi care merita vazuta..toata stima pt. calitatea oamenilor alora...niste tipe - super ...super dragute..Mi-a placut ce au reusit sa faca inauntru -
Dar..arata cam nasol gradinita (cladirea) si nu prea au loc de joaca (afara)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Diona:

Buna fetelor!
Si eu sunt multumita de gradinita Bell de pe Fainari. Am mutat-o pe fie-mea anul acesta si s-a adaptat nesperat de bine. Imi da "Hai pa!" cu asa seninatate ca ma doare sufletul. Semn ca ii este foarte bine acolo. Imi place spatiul, personalul... Si vad si pe internet
cam ce face cand vreau. Mai multe informatii cand voi avea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Alexandrueduard:

silvimalik:Alex a fost prima oara la PRIMII PASI, dar l-am mutat. Nu mi se pare un spatiu adecvat pentru o gradinita. Plus ca toaletele sunt comune (copii, personal). Locatia e cam mica, nu au curte (decat ffffff stramta), iar la dormitor nu au fereastra. Si mie imi era la indemana (in spatele blocului), dar am preferat putin mai departe, dar mai bine. Personalul gradinitei este acceptabil.
Unde locuiesti tu?

Eu l-am dus la Bell (langa Mega Image - Lizeanu). Si aici il pot urmari toata ziua in direct pe internet pt ca au sistem de supraveghere web.Aici sunt intr-adevar f multumita de absolut tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Sabina:

mama lui alex, sunt f surprinsa de ce zici de georgescu! ia sa mai casc si eu bine ochii.
Mie d-na Georgescu mi s-a parut f draguta, o iubeste f mult pe Sofia, care anul trecut vroia sa mearga la gradi doar pt ea.Iar cu noi s-a purtat mereu f bine.

ce nu-mi place mie e ca ii lasa la televizor, ei spun ca doar dupa ce mananca de pranz..dar stiu eu??insa in momentul in care am ridicat aceasta problema n-a existat nici o asperitate in comunicare.

oricum, Sofia vine fericita acasa, si oricum la anul vreau s-o mut la germana in Iorga...asa ca deocamdata cat e micuta, mergem in continuare aici,la grupa de germana.Apropos, frau Anca de la germana e iarasi bine pregatita, nu pare deloc speriata.

mai zi-mi te rog....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Fania:

In anul 2003 cand eram si noi in febra cautarilor erau f. putine repere de a clasifica o gradinita nemaivorbind de numarul lor destul de redus la vremea aceea.
Noi nu am ales gradinita in functie de cladire, de dotari sau de culoarea mochetei ci in functie de personal, de cum sunt alcatuite grupele si de programa gradinitei (aici nu exista o educatoare, se merge pe sistemul de profesor la fiecare disciplina).
Se pare ca nu am gresit in alegerea facuta, desi suntem f.f. departe de gradinita iar transportul timp de 3 ani a fost un calvar.
Cu siguranta conteaza enorm si ce faci tu ca parinte pentru copilul tau si cat te ocupi de el nu doar ce face la gradi si conteaza cu siguranta si copilul.
Acum e o adevarata explozie de gradinite particulare, oferta e foarte variata, foarte greu de ales, dar va sfatuiesc sa incercati sa alegeti o gradinita preferabil recomandata de un alt parinte.
Iata punctajul meu in al 4-lea an de gradi:

ARC EN CIEL

Personal 5 puncte cu felicitari
Dotari 3 puncte
Curatenie 4 puncte
Mese 2 puncte(copilul meu a stat doar anul trecut program prelungit, deci poate sunt putin subiectiva si depinde si cu ce compari, ce posibilitati are fiecare)
Activitati in gradinita 4 puncte
Activitati extracuriculare 4 puncte
Va urez succes!!

Mergi la inceput