Placinte ca la placintarie

Placinte ca la placintarie | Autor: Mindy

Link direct la acest mesaj

Fetelor

Am o prietena graviduta cu pofta de placinte din Ro din acelea prajite in ulei mult, ovale, lunguiete, umplute cu brinza sau varza cum se vind pe la chioscuri la placintarie. Stiti de care zic?

Are cineva reteta?

(nu retete cu foi sau de tip tarta sau strudel din acelea am vazut ca a mai fost un subiect)

Va multumim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

nu stiu sa iti raspund, dar mi-ai facut o poooffftttaaa....si nic macar nu sunt gravi!

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Initial creeata de Mindy

prajite in ulei mult, ovale, lunguiete, umplute cu brinza sau varza cum se vind pe la chioscuri la placintarie.


Daca sunt prajite in ulei atunci sunt langosi sau gogosi. Aluatul e de gogosi iar umplutura: branza cu ou. Nu pot sa dau reteta fiindca "lucrez" ochiometric dar pe net gasesti multe retete. Alege una care sa-ti placa. Pofta buna.
Placintele sunt coapte in cuptor.

editare.
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/13949/L-a-n-g-o-s-i-c-u-b-r-a-n-z-a/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

quote:
Originally posted by Darria

quote:
Initial creeata de Mindy

prajite in ulei mult, ovale, lunguiete, umplute cu brinza sau varza cum se vind pe la chioscuri la placintarie.


Daca sunt prajite in ulei atunci sunt langosi sau gogosi. Aluatul e de gogosi iar umplutura: branza cu ou. Nu pot sa dau reteta fiindca "lucrez" ochiometric dar pe net gasesti multe retete. Alege una care sa-ti placa. Pofta buna.
Placintele sunt coapte in cuptor.



Merci mult, vad ca esti din Iasi, eu din Cluj.

Probabil ca in anumite zone sint numite gogosi, dar la noi sint placinte. Se vind tot sub denumirea de placinte in oras. Gogosii sint alta mincare de peste.
Nu ma refer la brinza dulce cu ou, e brinza aceea sarata burduf sau telemea.
Nu am gasit pe net decit retete cu foi, acelea pt mine sint foietaje/sufleuri/tarte unii le numesc placinte. Se pare ca fiecare zona geografica are 'placintele' ei :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mindy, in Basarabia se fac placinte cam cum descrii tu, numai ca se fac rotunde: se intinde aluatul in foi rotunde, pe mijlocul foii se intinde umplutura, apoi marginile se aduc spre centru. Se prajesc in ulei pe ambele parti, pina se rumenesc. Ca aluat merge cel de piine, adica dospit (preferatul meu) sau un aluat facut din orice lactat fermentat (lapte batut/acru, sana, iaurt + bicarbonat + faina si sare), sau aluat banal din faina, apa si sare. Se fac cu diverse umpluturi: brinza (uneori amestecata cu marar si ceapa verde, o nebunie), varza, cartofi, ceapa/praz + ou, visine, s.a. Ce pofta mi-ai facut, imi plac tare mult. Eu le fac mai rar, dar cind merg la ai mei acasa, mereu ma delectez cu placinte din astea.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Balbina, te-ai oprins cam ce vreau! :)

Moaaaaama alea cu brinza cozi de ceapa si marar sint o nebunie.
Imi ploua in gura..
Da! - cred ca aluatul de paine ar merge.
Merci mult. Ma gindeam ca o fi ceva aluat facut din oua sau mai stiu eu ce.
Miine o sun pe mama sa imi zica un aluat de-a ei.
Restu e umplutura si prajeala cum ai zis.
se executa!
la placinte inainteeeeee!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Stati putin! Graviduta a venit cu pofta si eu m-am trezit ca am o pofta de placinte mai mare ca a ei

Dezastru cu poftele astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Eu fac placinte insa in cuptor, pentru ca nu-mi plac prajite in ulei.
Asa arata placintele cu varza, dar fac si cu branza.
http://good-times.webshots.com/photo/2542081160102224540VzIaPP

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

quote:
Originally posted by Criss75

Eu fac placinte insa in cuptor, pentru ca nu-mi plac prajite in ulei.
Asa arata placintele cu varza, dar fac si cu branza.
http://good-times.webshots.com/photo/2542081160102224540VzIaPP

Criss si Alex (11.05.2003)



wow , arata fff bine.. si mama le mai facea asa citeodata ca sa nu faca fum in toata casa.
Bunica le facea afara in cuptor de lut, ieseau mai uscate un pic dar f bune. Stateam la umbra unui nuc si mincam la placinte :)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

500g faina
1lingura miere
1 cub drojdie
300ml lapte
75ml ulei floarea soarelui
1 plic finesse coaja de lamaie
apoi se lasa la dospit 1 ora. pe masa unsa cu ulei se pun bucati rupte de aluat si se intind subtire,cu degetele unse si ele cu ulei. se pun la copt in tigaia cu ulei incins,intai pe o parte apoi pe alta.
Sau
500 g faina
1 pachetele de drojdie uscata
1 lingurita zahar
1 lingurita de sare
Am folosit cam 300 ml apa calduta.
Se face aluatul.
Īntr-un castron punem faina,īn care facem o adīncitura.Frecam drojdia cu ceva apa calduta si lingurita de zahar.Turnam īn adīncitura facuta īn faina.
Lasam la crescut vreo 10-15 minute,dupa care adaugam sarea si cīte putina apa si īncepem a framīnta.Se lasa la crescut vreo 20 minute,la loc caldut.
Dupa ce a crescut,luam cīte o mingiuta de aluat din castron(ne ungem mīinile cu ulei) si le punem pe un platou sau folie unsa cu ulei,pentru a nu se lipi.
Īnainte de a le arunca īn uleiul īncins,le dam forma langosilor..adica tragem de aluat īntr-o forma neregulata :D. Se pot umple cu ce vrei inainte de prajit.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Carina, merci ff mult.

Cred ca pe a doua o fac e mai simplu aluatul si nu am drojdie decit uscata.

Intrebare: Cit e 500 gr faina in cani de ceai? (nu am masuratori in grame, ml aici)

merci

Mergi la inceput