Laptele praf

Laptele praf | Autor: crisstinn

Link direct la acest mesaj

as dori sa stiu de la cei care folosesc Laptele NAN 1,cat de multumiti sunt de el

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisu79 spune:

eu am fost f multumita.Nu am avut nici un fel de problema si l-am folosit exclusiv de cand Alex avea 2 luni pana la 6.Nu ne-am umflat, am fost in limitele normale cu greutatea, nu ne-am constipat , analizele au iesit normale tot timpul.Acum suntem pe Nan2.
Dar depinde f mult de fiecare copil.Nu se poate generaliza.Ceea ce la unul poate merge f bine, la altul poate sa nu.

Crisu si Alex22.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Uite Crisstinn am dat copy/paste de la topicul "constipatie de la NAN" unde mi-am spus parerea despre NAN 1.
Poti intra sa mai citesti si parerea altor mamici.


"Buna fetelor!

Eu am probleme cu NAN1 inca de la primele administrari de lapte praf.Am alaptat exclusiv 1 luna, mixt pana la 2 luni juma si apoi numai i-am dat NAN 1.Luca al meu s-a costipat cum spuneam, si atunci cd alaptam mixt...ceea ce m-a mirat pt ca laptele meu trebuia sa il ajute la o buna digestie.
Iar acum la sfatul mai multor mamici, care au reusit sa scape de costipatie, amestec NAN 1 cu lactogen 1(produs tot de nestle) insa fara prea mari rezultate pt baiatul meu :-(..adik o zi face caca singurel...3 zile nu...
Am aflat ca dk nu face vreo 48h e ingrijorator si trebuie ajutat..insa eu nu pot sa il las pe Luca sa NU faca caca nici macar 1 zi pt ca nu imi mananca biberonul..se tot agita, se vaieta de burtica, se screme...si nu papa..si mai nou..nu imi mai doarme nici asa de bine!

Am fost sfatuita sa schimb pediatra si asta fac.Precizez ca doctora pe care o am in prezent nu mi-a dat nici o solutie clara..ba din contra nu m-a lasat sa schimb laptele NAN pe motiv ca bebele a crescut f bine de la el..si ca mai bine sa ii introduc SUCURI..DE LA 2 LUNI!!! Si nu am fost de acord.De asemenea nu m-a lamurit daca este ok faptul ca face caca VERDE..ceea ce mie nu mi se pare bine.Deci ce mai doctora..

marti, 18 martie am programare la alta pediatra ..sa vad ce imi va spune..

Am fost la pediatra...si mi-a zis sa trec numai pe LACTOGEN 1, si dk constipatia persista sa ii adaug la fiecare biberon o perioada milktzuker de la humana...care e 100% natural...si se va regla.Eu am zis ca NAN e formula premium si ca poate este mai bun dar a insistat ca si lactogenul e f bun + are aceleasi vitamine.

Deja e mai bine cu caca...face la 2 zile pot sa spun..singurel.De culoarea verde mi-a zis sa nu imi fc griji ca e normal din mom ce consistenta nu e tare'.

dany, eu am amestecat, pe raspunderea mea, ca dr nu m-a lasat(ca cica a crescut bine copilul de la NAN) lactogen 1 cu NAN 1 prima data pe 29 febr si au aparut rezulate dupa cateva zile, apoi iar a stagnat, iar de pe 12 martie face singurel caca aproape zilnic, mai rar la 2 zile.
Eu sunt f multumita de combinarea celor 2 feluri de lapte.Ambele sunt produse de Nestle, iar reusita cu caca este datorita fibrelor prebiotice continute de lactogen.

Eu procedez asa:la 120 ml apa pun 4 doze de lapte:2 masuri nan+2 masuri lactogen.Dk ii fac nr impar, 150 ml ii pun 2 masuri nan, 2 lactogen si 1 masura combinata(dupa ochi..).

Ceai iam dat si eu, baby calm, dar nu ii place neindulcit, iar zahar nu vreau sa ii pun deci...nu a baut.Iar baby drink ii place f tare bebelui meu insa nu are rezultate pt caca.


Carole, si noi tot de aceea am introdus lactogenul pt ca bebe nu dormea si nu manca biberon dk nu fc caca..o zi.
Amestecate, NAN cu lactogen pt ca lactogenul nu este formula premium ca si NAN-ul, pt ca e mai slab, mai diluat, si al meu bebe nu se satura cu el, dar nici cantitate mai mare nu vrea sa bea de lactogen.E invatat cu un anumit nr aproximativ de lapte si nu bea mai mult, insa ii e foame mai des.
Nu ca ar fi mai scump le amestec, din contra lactogen e mai ieftin ca nu e premium.
Si dupa amestecarea lor, Luca al meu face caca zilnic, fara termometru sau supozitor.Cu nan simplu facea caca doar cu stimulent.Era verde si putin tare.E si acum verde..dar pediatra mi-a spus ca in contact cu aerul capata culoarea asta si ca nu are nimik.Acum..

Eu treptat cu cate o masura le-am combinat, nu deodata, pt ca nu am vrut sa risc sa ii fie rau bebelui cu burtica."

Te pup,
Tatiana&Luca (12.12.2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

CRISSTINN Asa cum spunea CRISU 79 eu zic ca depinde si de organism. Gemenii mei(2 ani si 6 luni) si acum le dau NAN 2, de cand erau mici cu unul aveam probleme cu constipatia. Si lui Rares ii dau NAN 1 si sunt multumita de el. Mie mi l-a recomandat medicul pediatru. Tu ai vorbit cu medicul tau?
Sunt mai multe pareri asa cum spune si tatiana83.




Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS si RARES

www.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

si noi cu NAN, acum suntem pe NAN Junior. nu am avut probleme. primele 36 ore, in maternitate a baut NAN1, pe urma am avut lapte de la mine, integral pana la 5 luni, dupa care am inceput sa completez cu NAN2, dupa care, la de la 8 luni integral NAN2. la 11-12 luni am trecut pe NAN Junior. noi suntem multumiti.

off topic: adaca Doamne ce baietii frumosi ai! sa va traiasca! m-am uitat pe poze, tentata fiind de semnatura ta, m-a fcaut curioasa superb!

Elena + Horia Constantin (18feb2007) =



ALAPTATUL HELPLINE


cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

eu am fost ft multumita de nan.
am inceput cu nan Ha- nua fost alergic insa de asta a primit in maternitate.
de la 2 luni am trecut pe Nan1.la 6 luni am trecut pe Nan2.

depinde de organism.noi nu am avut probleme cu constipatia.





AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstinn spune:

Multumesc pt raspunsuri tuturor,si eu ii dau fetitei mele nan inca de la nastere si ii merge bine.Se mai constipa dar ii bag supozitor si pe urma face singura toata ziua.
Am auzit ca acest lapte ii umfla pe bebe si ma ingrijorasem.Am intrebat si dr dar a zis k orice lapte umfla copii,oricum nu sunt multumita de ea asa k ma duc doar cand ii fac vaccinele in rest ma duc la un cabinet particular la un alt dr de care sunt ff multumita.
Acesta mia spus k din moment ce copilul e sanatos nu se constipa ff des nu vomita....e bun.Trebuia sa-mi fac probleme doar in caz in care nu lua in greutate,se constipa in fine pot dormi linistita atat eu cat si bubuca mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_robi spune:

si eu am folosit nan1 si iam spus medicului de familie ca se constupa iar el mia spus sa nu renunt la el acum bebe are7luni si Ii dau nan2 si face scaunulinchis si tare ca un adult voi ce spuneti sal schimb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstinn spune:

Spunetimi va rog ce,cereale ati folosit din luna aIVa?
Ce parere aveti de cele de la Nestlle?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2705 spune:

si eu sunt fff multumita de Nan.noi am mers direct pe nan2.pana la 7luni a fost titi.cereale am folosit tot de la nestle dar ei ii plac cel mai mult cele cu fructe.scrie pe cutie care de la cate luni se dau.
sa cresteti mari si sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Noi am schimbat NAN 1 cu Lactogen 1 apoi 2...si astfel am scapat de constipatie.Nu mai face tare, rar si nu mai folosim supozitor.Este tot de la nestle.Suntem f multumiti alegerea facuta.
Are scaun zilnic acum.

Tatiana, mamica de bebe Luca (12.12.2007)

22.04............65,2 kg
29.04............62,4 kg
06.05............60,6 kg
13.05............59.8 kg
:-)))) de cand asteptam sa schimb prefixul :-)))
20.05............59,5 kg
27.05............59,3 kg

TARGET 57 kg!!

Mergi la inceput