Turcia versus Grecia

Turcia versus Grecia | Autor: felicia74

Link direct la acest mesaj

In acest an mi-am propus sa vizitez una dintre cele doua tari. Sotul insista asupra Greciei, eu insa am auzit numai lucruri bune despre Turcia, in special in privinta serviciilor mult mai bune decat in tara vecina.
Mi-as dori o vacanta in care sa si vizitez ceva, nu doar sa stau cu burta la soare, preferabil la un hotel de 4 stele, cu un loc frumos de joaca ptr copii.
Ce-mi recomandati?


Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mie mi-au placut amandoua, ai ce vizita in ambele.
In Turcia am fost in 2002,la Kushadasi. E Efesul foarte aproape si merita din plin, e un loc care te valasa cu gura cascata. Apoi am mai fost la Pamukkale(e un loc din patrimoniul UNESCO) la vreo 25o km de Kushadasi in excursie de o zi si am vizitat si Templul zeitzei Artemis, una din cele 7 minuni ale lumii antice. Si a 3-a excursie a fost un boat trip tot o zi intreaga, am luat pranzul pe vaporas si am colidat cateva insulite. E splendid. Ce ne-a mai atras si am fi vurt sa mergem dar nu am mai apucat era o excursie in insula greceasca Samos. Pe vremea aceea ne trebuia viza pentru greci si ni s-a parut prea complicat, dar se obtinea viza pentru vizitarea insulei. Acum nu mai sunt probleme cu viza, am auzit ca e un loc care merita vizitat. Sunt muuuulte excursii de facut din Kushadasi, e un loc frumos si el in sine, ca orash. Dar aveti grija ca e plin de romani care iti "vara" pe gat excursii scumpe, mergeti mai bine la agentii de turism din oras. Pe noi ne-a agatat un roman cu excursiile chiar din prima zi, la hotel...stia ca venim si apoi am vazut ca in oras la agentii erau mult mai ieftine. Noroc ca am luat doar una din excursii de la el...

La greci am fost in vara, adica in 2007 si am venit mai mult decat impresionati, e un loc unde as pleca maine din nou in vacanta. Noi am fost 2 zile in Atena, am "batut-o" la pas, e minunata! Apoi am fost in Halkidiki pe bratul Kasandra in localitatea Polichrono.
Ca sa fiu sincera, Grecia m-a incantat mai mult, e curat, civilizat, frumos. Fata de Turcia am avut niste retineri, insa e drept ca in Turcia am fost la un hotel de 1 stea(deh, atat am avut atunci banetul), am fost fara copii(de fapt cea mica nici nu era). A fost multumitor, insa sunt sigura ca la hotel de 4 stele e mult mai bine. Noi am avut 2 mese incluse in pret, dar nu era mancare foarte bogata, in schimb era foarte gustoasa, am ramas impresionata de bucataria turca.
In Grecia am stat la un hotel micutz, privat, de 2 stele, cu mic dejun inclus(bufet suedez). Celalte 2 mese la luam la una din muuuultele taverne de pe plaja, nu foarte ieftine dar nici exagerat de scumpe. Hotelul foarte curat, frumos si linistit, patronul super amabil, am avut un apartament cu 2 camere si o terasa mare, liniste...a fost frumos. Si mancarea greceasca e delicioasa, servirea ireprosabila peste tot. Marea in Grecia ne-a placut mai mult, plaja mai buna si marea mai calda si mai limpede. La turci plajele sunt toate private, nu prea ai sanse sa gasesti loc fara plata(cu 2sezlonguri si umbrela) si e cam nasol de stat direct cu rogojina pe plaja, pentru ca e pietroasa.
In Grecia e loc si cu plata, dar si fara, nu am avut probleme sa gasim loc si se poate sta cu rogojini, e si nisip mai mare dar sunt plaje si cu nisip fin.

Astea sunt impresiile mele, oricum ambele tari merita vazute, eu as repeta concediul in oricare dintre ele dar as alege desigur alte destinatii, pentru ca ai de unde...

Concediu placut si numai bine!


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

mihaela_s ce hotel recomanzi in kusadasi?si noi vrem sa mergem in iunie cu copilul(2 ani) si as vrea sa stam intr-un hotel cu all inclusive. am cautat de o sapt pe net n oferte.....sti ceva de hotelul ephesus princess? de la ei am primit o oferta buna, doar ca pe site-ul lor nu pot vedea pozele, cred ca de la ei e ceva ca nu merge programul ipix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Cred ca cel mai bine e sa stai in imediata apropiere de Kusadasi, in tr-un complex cu all inclusive eventual, chiar in oras nu ai plaja si e destul de neplacut. Turcii sunt foarte primitori, buni comercianti, vor sa-ti faca pe plac neaparat. Noi am stat la vreo 10 km de oras, plaja publica, aproape goala, nisip fin, curat, super.
Grecia e fascinanta, in schimb, ai atatea de vizitat de ar trebui sa mergi in fiecare vara. Grecii sunt mandri, daca ii placi bine, daca nu, asta e... Am fost in partea continentala, la Nei Pori - plaja foarte lata, o statiune destul de linistita, f. buna pentru familiile cu copii.
Ne-a placut si in Turcia si in Grecia, dar acum eu as alege Grecia din motive de securitate.

Vacanta placuta!

Eld, mami de printesa si (35s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Poate ca nici nu-i corect sa compari cele doua tari, pentru ca au atat de mult de oferit...
Ai ce vizita in ambele, natura este asemanatoare, drumul e lung...
Eu prefer Turcia. Este mai ieftina si, ce conteaza mai mult pentru mine, turcii sunt mai primitori. Obisnuiti cu succesul turismului de cand se stiu, grecii sunt cu nasul pe sus.
Este, daca vreti, diferenta dintre masinile asiatice si cele europene; primele au tot confortul inclus in pretul de baza, la celelalte costa totul: vrei geamuri electrice, mai pui bani. Vrei scaun incalzit, mai cotizezi. Si tot asa.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

In Grecia am fost anul trecut, in Turcia nu am fost. Am avut de ales pentru vara asta si am ales tot Grecia. Mai ales din motive de securitate si din comoditate: pentru Turcia imi trebuia mie pasaport (sotul are), pentru Grecia nu. Viza etc. In Grecia cine a mers o data, revine mereu cu placere. Mereu ai ceva nou de vazut, este o tara foarte mare si foarte frumoasa pe care nu ai timp sa o vezi la un singur concediu (poate doar sa stai vreo luna pe acolo). Turcia iar am amanat-o, poate la anul daca se mai schimba ceva pe la ei in privinta securitatii. Aveti ce face si ce vedea, pe oricare ati alege-o.


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

quote:
Originally posted by arleena

mihaela_s ce hotel recomanzi in kusadasi?si noi vrem sa mergem in iunie cu copilul(2 ani) si as vrea sa stam intr-un hotel cu all inclusive. am cautat de o sapt pe net n oferte.....sti ceva de hotelul ephesus princess? de la ei am primit o oferta buna, doar ca pe site-ul lor nu pot vedea pozele, cred ca de la ei e ceva ca nu merge programul ipix.



Imi pare rau, dar chiar nu am retinut nici un hotel, stiu ca sunt multe. Noi am stat chiar in oras, cum am spus un hotel de o stea, micutz. Dezavantajul era ca faceam mult pana la plaja. Cea din port era aproape dar era apa murdara. Asa ca preferam sa facem drum mai mult pana la o plaja mai buna. Cea mai frumoasa plaja era cam la o ora de drum, mergeam pe jos ca am fost fara masina atunci. Ce am vazut insa, hotelurile all-inclusive, cele de 4 si 5 stele erau pe plaja. Asa puteai merge si la masa de pranz. Noi am preferat numai micul dejun si cina(am avut de ales 2 mese) ca sa nu venim la hotel pentru pranz, chiar nu merita. Mancam ceva pe plaja. Era plin si acolo de restaurante, insa preturi chiar nu-mi amintesc. Dar nu era foarte scump.

Vacanta placuta!


vorbe de copil...

Hobby
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Felicia ,

am fost si in Grecia si in Turcia, in ambele parti ai multe de vizitat, depinde si la ce regiune te decizi.

Noi am petrecut doua vacante total diferite in cele doua tari, pentru ca si conjuncturile erau diferite.

In Turcia am ales Bodrum-ul, am fost in luna de miere, noua ne-a placut extrem de mult in primul rand pentru ca e o statiune a contrastelor. Bodrumul se intinde pe trei golfuri : Bodrum, Gumbet si Bitez. In Bodrum , e extrem de agitat si e o statiune preferata in special de tineri (deh, doar au una din cele mai mari discoteci!), Gumbetul are o viata de noapte mai potolita dar ai unde sa te distrezi fara a avea impresia ca e manifestatie pe strada, ca in Bodrum, iar in Bitez atmosfera e foarte potolita, am vazut foarte multe familii acolo.

Ca si hotel am optat pentrU www.wowhotels.com/bodrum/default.asp?id=6" target="_blank">World of Wonders, am luat pachetul All Inclusive, deh! eram si in luna de miere si ne-am rasfatat cat am putut. Animatie, o gramada de servicii incluse, show-uri la restaurante ( ca erau mai multe la hotel ) in fiecare seara. Extrem de draguti, ne-au adus o cina festiva cand am ajuns, ne astepta in camera, paturile erau la inceput separate si noi le-am lipit, a doua zi cand ne-am intors in camera ne schimbasera patul cu totul, cu unul dublu-fara sa le spunem /sa le cerem nimic. Ne-am simtit absolut fenomenal. De vizitat am vizitat doar Efes , cetatea din Bodrum, Pamukale ni s-a parut prea departe. Am luat in schimb doua croaziere pe diverse rute, de cate o zi fiecare-absolut fantastice.


In Grecia am fost in Vourvourou, am vrut o vacanta linistita si chiar de asta am avut parte. O localitate extrem de pitoreasca din Halkidiki, de pe Sithonia, cu o plaja absolut fantastica, Karidi beach, extrem de buna pentru copii pentru ca avea apa mica vreo 50 de metri in larg. Am stat la o vila particulara, www.halkidiki.com/christaras/index.htm" target="_blank">Christaras pentru ca preurile de la hoteluri erau f mari si din cate am inteles de la niste prieteni chiar nu merita. Si de aici am avut o gramada de lucruri de vizitat: o zi am facut turul peninsulei, o zi la Salonic, o zi la Meteora- cam departe dar eram in dispozitie mai plimbareata, croaziera cu vizionarea manastirilor de pe Muntele Athos si vizitare Ouranopolis.
Cazarea in sistem self catering, insa aveam atat bucatarie in camera cat si afara acces la bucatarie si gratar, foisor si o priveliste la mare exceptionala.

Depinde foarte mult si de mijlocul de locomotie pe care il alegeti, in Turcia la Bodrum se ajunge in mai mult de 16 ore, asa ca noi am luat cazare intermediara. Ulterior am regretat ca nu am ales varianta cu avionul, credeam ca ne vom plimba mai mult. in Grecia ajungi pe Sithonia in 9-10 ore cu masina.

Turcii ni s-au parut extrem de ospitalieri,niste adevarati oameni de turism. In Grecia proprietarii pensiunii la care am stat au fost de asemenea f draguti. Turcia are totusi un punct in plus la capitolul asta pentru ca mancand pe la diverse taverne la Greci am avut uneori senzatia de " hai sa-i ardem, ca oricum nu se mai intorc", si chiar nu ne-am mai dus sa mancam in locurile acelea, cu toate ca aratau f pitoresc.

APRIL
www.flickr.com/photos/mikipreda/" target="_blank">Walking on sunshine

Emma are nevoie de ajutor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

eld hotelul pt care tind sa optez e la 7 km de centru kusadasi si are plaja, terenuri de tot felul, piscina, etc....si e intre adaland si aqua park resort.voi la ce hotel ati stat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Arleena,noi am fost acum 4 ani, 4 familii si am inchiriat o vila P+2 (living, 2 terase, bucatarie, 4 dormitoare si 2 bai) utilata complet cu 60 euro/zi foarte apropape de plaja. Era in directia opusa de aqualand (asta e pana in Kusadasi, daca nu ma insel, iar noi treceam de Kusadasi si mai mergeam vreo 10 km maxim. O sa caut pe seara cand ajung acasa sa vad cum se numea zona.
Pentru hotelul care te intereseaza da un search pe google si gasesti multe informatii (ex. http://www.holidaycheck.com/hotel-Travel+pictures_Hotel+Ephesus+Princess-hid_29841-ch_ub.html).


Eld, mami de printesa si (35s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Multumesc tuturor pentru sfaturi (inca mai astept), sa stiti ca le-am citit, inca mai sunt in cautari

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput