A fi ... curatenie

A fi ... curatenie | Autor: first_carmen

Link direct la acest mesaj

Buna!

Incet incet ne apropiem si noi de perioada in care o sa mergem de-a buselea pe jos prin casa. In toata casa am parchet fara covoare.
Spuneti-mi si mie o metoda eficienta de curatenie ... nu ca nu faceam pina acum ... dar mopul obisnuit nu mi se pare suficient. Sa incep sa-mi cumpar covoare prin casa?
Tot vad la TV reclama de la teleshop cu H2O Steam Mop. O fi bun de cava?

Multam,


Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
Pozicile noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca parchetul e lacuit si dai cu mopul umed eu zic ca e curat. Cum poate fi mai curat?
Cu covor e mai murdar, ca ramine intotdeauna praf in el. Eu zic ca nu ai nevoie nici de mop cu aburi, te trezesti ca se umfla parchetul.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Carmen aceeasi problema mi-am pus-o si eu. Daria intre timp a inceput sa mearga de-a busilea si pot sa-ti zic cum e.
Parchet aavem si noi in casa. Ne-am cumparat covoare peste tot pentru ca vrei nu vrei tot va lua o gramada de cazaturi si astfel mai atenuezi un pic. Slava Domnului ca am avut pusa mocheta la ea cand a cazut prima oara din pat si sper si ultima. Nu iti doresc sa treci prin clipa asta.
Revenind la curatenie: eu am vrut sa cumpar aspirator cu spalare insa pentru apartament, dupa studii indelungi, am ajuns la concluzia ca nu-i de preferat (e mare, e greu, ....) insa am luat un aspirator mult mai puternic. Fara sa constientizez l-am luat si transparent astfel ca vad cand e plin si nu imi vine sa cred: trebuie sa arunc gunoiul dupa 5-6 aspirari in toata casa, inainte cred ca curatam sacul la 3 luni pentru ca nu il controlam sa vad daca e full sau nu si mi se parea ca trage insa cred ca doar il urca in sus si apoi se reaseza.
Cat despre mopul ala si eu m-am intrebat cum e. De fapt ma intreb de unde o sa mai iau eu lavete de schimb pentru ca, sunt convinsa, ca se vor murdari/rupe repede.


Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=14" target="_blank">poza concurs - Dariaminuneamea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

La noi treaba e asa: pe hol, in bucatarie si bai avem gresie si umblam cu papuci de casa. In dormitoare avem mocheta (peste parchet ), iar in sufragerie covor persan (tot peste parchet). Niciodata nu intram in camere cu papucii cu care umblam pe gresie. A fost greu la inceput, dar ne-am obisnuit repede si acum copiii se descalta si ei la usa camerelor. Probabil ca in curand vom renunta la aceasta regula, ca deja nu se mai prea umbla in 4 labe pe la noi prin casa.

Desi dau cu mopul pe gresie de cel putin 5 ori pe zi, tot se face mizerie, mai ales carata din bucatarie. Avem gresie maro inchis mata pe care am ocazia sa vad fiecare scamuta. Sunt convinsa ca si pe parchet e la fel, doar ca se vede mai putin. Faptul ca am vazut alb pe maro cata "mizerie" se face, m-a determinat sa institui regula cu papucii lasati la usa, regula pe care "musafirii" nostri nu o prea agreaza, dar n-au ce face....pana la urma fiecare s-a conformat .

Carmen, cred ca niste covoare la voi in casa n-ar strica. O sa vina vremea cazaturilor si n-ar fi rau sa existe ceva care sa amortizeze.

Spor la patrulat .

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Buna!

Nu am mai avut covoare sau mochete de cel putin 5 ani, de cind m-am casatorit si m-am mutat la casa mea. E mai usor de facut curatenie cred ca sunteti de acord cu mine.
Dar pentru linistea mea si atenuarea cazaturilor tzumburusilor mei (ddanagh din pacate am experimentat si noi cazatura din pat) probabil ca in curind o sa iau o mocheta cel putin la ei in camera si dupa aceea om mai vedea.Dar imi amintesc cind eram la mama acasa, cind faceam curat trebuia sa ridic si covorul ... dedesupt era o groaza de praf.
Ideea cu papucii lasati in afara camerei este o idee buna (daca ai covor sau mocheta in camera) dar copiii o sa se plimbe probabil si pe hol (il am tot cu parchet).
Ce ma gindesc ca-mi ramine de facut este ca in fiecare zi sa sterg papucii pe talpa si inainte de a pleca la serviciu (asta o sa fie probabil peste o luna) sa sterg toate podelele apartamentului, ca-i cu gresie ca-i cu parchet nu conteaza. O sa le iau tot luciul :))
Cit despre mopul cu abur am vazut ca este un subiect in partea asta de forum si-l urmaresc cu interes ... poate cind m-or da banii afara din casa sa-mi cumpar.

Pupici

Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
Pozicile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

din experienta proprie: casa noua, parchet frumos si lucitor, covoras doar dub masa de cafea, ca doar era parchetul frumos si ne placea sa il admiram. in prima saptamana am cumparat de urgenta covor in toata sufrageria, prefer sa il aspir mai des, pt ca mi s-a facut tare mila auzind-o cum dadea cu genunchii in parchet, chiar daca avea pantalonasi de trening, mai grosuti. am incercat si noi, jucandu-ne cu ea, si iti pot spune doar sa incerci si tu, sa vezi in ce hal doare. asa ca sfatul meu e sa iei mai bine covoare, pt ca e mult mai comod pt copil.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Carmen, se intelege ca toata ziua spal papuci de casa pe talpa. Sunt slapi ieftini, din cauciuc cu talpa cat mai simpla, fara striatii. Nu aluneca nici pe gresie, nici pe parchet si se curata foarte usor cu periuta si cu sapun lichid. Daca stau sa ma gandesc cat de des frec pe jos si papucii de casa, as putea spune despre mine ca sunt exagerata. Dar nu, pentru ca nici chiar asa nu pot spune ca este curat. Nu stiu de unde atatea scame, firimituri si praf.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

:) noi aproape am ajuns la 4 ani :)
Ma simt de parca m-a calcat trenul si nu mi-am dat seama cand. Vreau sa spun ca nu mi-am dat seama cand au trecut: a cazut si din pat, a cazut si pe scari (de vreo doua ori), si-a invineti genunchii de atatea ori ca nu mai stiu sa imi amintesc, l-a muscat un coleg de gradinita de fata ca a avut vanataie vreo 2 saptamani. Si are niste ochi jucausi si un zambet de strengar de ma topesc la fel ca in prima zi. Dar gata cu laudarosenia.
Din experienta eu zic asa: covor/mocheta e mai bine dacat pachet/gresie - cu exceptia cazului in care ai caldura prin pardoseala - si asta pentru ca pe jos isi petrece cea mai mare parte din zi o lunga perioada de aici inainte -nu doar ca merge acum de-a busilea- si ar fi bine sa nu-i fie frig.
Cat despre curatenie: daca stergi odata pe zi pe jos (gresie/parchet) si aspiri macar la doua zile mocheta/covorul plus spalat (biocarpet sau ce-o mai fi, cu peria) odata pe luna, e perfect. Nu vrei sa-l tii in praf dar nu vrei nici sa-l tii in mediu sterilizat.

A, si eu stiu ca e bine sa scuturi sacul dupa fiecare aspirat pentru ca altfel doar imprastii praful in aer (cu toate filtrele extraodinare ale aspiratorului).





Maria

http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Sa va taiasca bebeii, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!

Cred ca este problema tuturor praful asta din atmosfera. Vad ca dupa ce fac curat (aspirat, dat cu mopul) dupa cel mult o zi in toate colturile camerelor vad (de parca sunt in desert) rotocoale de praf cu scame. Ma omoara chestia asta si nu pot sa zic ca sunt obsedata dupa curatenie.
Deja ma documentez despre mochete si poate un aspirator mai puternic.
Si chestia cu scuturatul aspiratorului des o s-o fac si eu de acum incolo.
Gata s-a schimbat situatia, nu mai suntem singuri si trebuie sa ne conformam sa le fie bebeilor nostrii cit mai bine.

Pupici

Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
Pozicile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

eu am aplicat o idee,stiti covorasele de baie?? cele care se cumpärä la metru.dacä aveti parchet acele chestii sunt bune de pus peste.se spalä in masina ,amortizeazä bine si tin si cald.plus cä nu sunt o investitie mare.cänd nu mai trebuiesc scäpäm de ele.

Mergi la inceput