Instiintare angajator

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Faci anuntul oficial frumos cu scrisorica de la medic, iei nr de intrare, faci si tu copie sa ai dovada. Dupa aia te duci numai 8 ore de luni-vineri.
N au ce comenta. Si mai poti sa iei si program redus de 6 ore



Laureta bb2si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda asa ar trebui dar iti trebuie tupeu.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

CONTRACT COLECTIV DE MUNC#258; UNIC LA NIVEL NA#354;IONAL PE ANII 2007-2010,
īncheiat conform art. 10 #351;i 11 din Legea nr. 130/1996, republicat#259;, īnregistrat la Ministerul Muncii,
Solidarit#259;#355;ii Sociale #351;i Familiei cu nr. 2.895 din 21 din 29 decembrie 2006, publicat#259; īn Monitorul Oficial al
Romāniei, Partea a V-a, nr. 5cc din 29 ianuarie 2007

Art. 33
(2) Salariatele gravide, īncepānd cu luna a V-a de sarcina, precum si cele care alapteaza nu vor fi
repartizate la munca de noapte, nu vor fi chemate la ore suplimentare, nu vor fi trimise īn deplasare si nu vor
putea fi detasate decāt cu acordul lor.


Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Asta cu contractul colectiv de munca pica....cica nu se aplica in constructii..la noi e alt contract de munca...
Si chestia cu ore suplimentare pica...nu apare nicunde ca eu as lucra ore suplimentare...
Dar..AM REUSIT (scuze..dar chiar strig..ca sunt tare bucuroasa)...m-am dus cu tupeu...si le-am spus ca nu vreau sa avem discutii, scandal, probleme..eu vreau doar sa vin asa cum sunt pontata pentru ca nu sunt in stare mai mult...Si au fost de acord...Vin 8 ore, nu mai vin sambata si duminica...SUPERRRRR...
Sefa de la personal face spume...e o scorpie....

Lorellay 5+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si cand te gandesti ca ceea ce ai solicitat este defapt normal si ceea ce faceai era ilegal si ei se bazeaza tocmai pe faptul ca voi va tineti gura si incalca orice drept cu nonsalanta pe principiul "oricum habar nu au ei"

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Bravo!!!

Pt viitor: contractul colectiv de munca la nivel national se aplica in toate domeniile. chiar daca exista contract colectiv pe ramura respectiva, acesta nu il poate contrazice pe cel la nivel national si nici nu poate prevede mai putine drepturi pt angajatii respectivi.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

quote:
Originally posted by marius

Si cand te gandesti ca ceea ce ai solicitat este defapt normal si ceea ce faceai era ilegal si ei se bazeaza tocmai pe faptul ca voi va tineti gura si incalca orice drept cu nonsalanta pe principiul "oricum habar nu au ei"

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa




Absolut corect!
De-asta sunt atatia care fac astfel de abuzuri, merg pe intimidarea oamenilor... ca sa parafrazez, "ce le-as face de i-as prinde"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Bine intr-un fel ca incep sa existe surse de informare. Traiasca net-ul si www.desprecopii.com

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

multumesc frumos pt forumul acesta ca exista.
multe asemenea temeri am avut si eu, dar le-am depasit dupa ce am pus mana si am citit legile.
maine anunt si eu angajatorul, logic, in scris :D
sa vad reactia, asa... inainte de w-end :D
nici aici gravidushele nu-s prea agreate, dar... abia astept sa vad cum le cade fatzaul la scorpiile din firma :D


Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Sa ne spui cum a fost...
EU sunt nebuna sau peste tot sunt cam scorpii la birourile personal?

Sorana 21+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput