Deserturi si dulciuri, toate bune rau (21)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

principe, intre timp, pe www.good-cook.ru/" target="_blank">site-ul asta au mai aparut citeva variante de mielusei, si o sa mai fie, in total minim vreo 8 parca, asa zicea autoarea. Poate te inspira variantele de acolo. La mielul din rulouri, se foloseste o baza din aluat, ca sa tina rulourile. Daca pui numai rulourile, se pot desprinde dupa copt, cind incerci sa scoti mielul din tava. Dar ma gindesc acum ca daca il coci pe o hirtie de copt, il poti scoate usor din tava si transporta pe un platou. Si daca il mai si insiropezi, mmmmm, ce bunatate tre sa fie. Aluatul din link nu e frantuzesc, ci dospit, de cozonac mai exact. Mai poti face varianta nr. 1, cu aluat de tarta (asta chiar nu creste asa tare ca cel dospit), dar nu stiu daca ai putea gasi zahar in cristale mar. Aici cel putin n-am vazut in comert.
Daca te intereseaza detalii din retetele mieilor, sa-mi zici si le traduc.
Mi-am adus aminte acum ca am facut niste fursecuri sub forma de melcisori, din aluat de brinza, cu umplutura de bezea si nuca (poza). Pai cred ca merg perfect pt. "blanita" mielului. Reteta e pe prima pagina a subiectului.

Miha, uraa, felicitari! Ce aluat ai facut? Pentru vafe crocante iti recomand aluatul de la prajitura cu miere, doar sa adaugi si vreo 100 g unt, ies absolut dementiale (numai ca dupa gustul meu eu as mai micsora cantitatea de zahar)

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Laura, piticii de la cresa tin si ei post? Sau te gindesti la doamnele educatoare si asistente? Frisca vegetala n-o recomand deloc pt. copii, e plina de aditivi. Dupa mine, prajitura perfecta pentru copii este pandispanul cu crema de frisca naturala si fructe. Dar daca vrei musai sa fie ceva de post, fa o prajitura cu mere, iar deasupra o ornezi cu zahar pudra: pui un sablon decupat cu ceva model (gasesti pe net o gramada), presari pudra (sau cacao, sau amindoua), apoi ridici cu atentie sablonul. Sau mai poti face foietaje cu mere, sint delicioase si iti ies portionate gata. Uite reteta.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Natalia,sigur ca m-am gandit in special la doamne,dar si eu tin post si stii cum e miroase bine si te tenteaza sa gusti.buna ideea cu merele in foietaj,cred ca sunt bune si reci,ca tr sa le pregatesc de cu seara.
prajitura cu mere stiu doar 2 retete si ambele sunt de dulce.
pana acum de fiecare data cand i-am facut tort l-am facut cu crema de vanilie(cea pt ecler) si cu ananas .frisca am folosit doar pt ornat.a iesit f gustos si usor.

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Laura, sint bune si reci foietajele, sigur ca da. Numai sa ai grija sa nu le acoperi cu nimic, ca sa ramina aluatul crocant. Altfel se inmoaie si nu mai arata asa prezentabil.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

felicitari bubule sa fiti sanatosi

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

FELICITARI BUBU..te asteptam la bucatarie dupa ce iesi din lauzie(na ca facui si versuri)
sa-ti traiasca puii!!

NATALIA,

imi face cu ochiul mielul alb..e frumos tare
poti sa-mi scrii reteta..te rog..pare si mai simplu decat cel cu roluri,si este f aspectos.

rolurile tale cu nuca arata fenomenal...am sa le fac sigur dupa paste

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Laura, piticii de la cresa tin si ei post? Sau te gindesti la doamnele educatoare si asistente? Frisca vegetala n-o recomand deloc pt. copii, e plina de aditivi. Dupa mine, prajitura perfecta pentru copii este pandispanul cu crema de frisca naturala si fructe. Dar daca vrei musai sa fie ceva de post, fa o prajitura cu mere, iar deasupra o ornezi cu zahar pudra: pui un sablon decupat cu ceva model (gasesti pe net o gramada), presari pudra (sau cacao, sau amindoua), apoi ridici cu atentie sablonul. Sau mai poti face foietaje cu mere, sint delicioase si iti ies portionate gata. Uite reteta.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze



Laura si eu ca si Natalia zic ca un tort cu mere ar fi cel mai potrivit, uite ce i-am facut eu ruxandrei pentru ca si ziua ei tot in post este
Tort Minnie de post bineinteles ca poti sa-i dai ce forma "fatza"

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

principe, mielul alb e cu bezea. Se foloseste aluat de cozonac sau aluat de tarta. Pentru bezea e nevoie de 1 albus, 50-70 g zahar, citeva picaturi de otet sau zeama de lamiie. Se prepara aluatul dupa reteta dorita. Autoarea zice ca e de preferat aluatul de tarta. Se intinde si se taie sablonul dupa contur (sablonul se poate printa de www.good-cook.ru/tort/tort_341-baran.shtml" target="_blank">aici). Se decupeaza mai multi miei, pentru citi ajunge aluatul. Dintr-o bucatica mica de aluat se lipeste urechea, iar dintr-o stafida se face ochiul. Corpul mieilor se unge cu apa, iar picioarele si capul, cu galbenus (albusul merge pt. bezea). Se coc la foc mare (200-220 C) pina se rumenesc. Intre timp, se bate albusul spuma cu zaharul si zeama de lamiie (1 albus batut ajunge pentru ornarea a 3-4 mielusei decupati dupa sablonul dat). Se umple cu spuma de albus un cornet cu virful steluta (sau intr-o simpla punga, careia ii taiem un capat). Se spriteaza albusul batut pe corpul mielului (urmareste imaginile din linkul retetei originale). Si apoi exista 2 variante de coacere:
1. fie la temperatura joasa (80-100 C), timp de 40-50 min, pina se usuca bezeaua
2. fie la temperatura mare (200-220 C), timp de 4-5 minute. In acest caz, bezeaua se rumeneste usor si se intareste doar la suprafata, inauntru raminind moale.
Gata.
Mult succes si astept sa vad cum ti-au iesit tie.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, vai ce tort splendid! N-as fi zis in veci ca e post. Super, absolut minunat!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc Natalia l-am facut sa para simpatic sa o atraga pe ruxi ca de mancat tot noi oamenii mari ne-am "luptat" cu el si de-aia l-am facut de post

monica


Mergi la inceput