Fetele din America (103)

Fetele din America (103) | Autor: ocebine

Link direct la acest mesaj



Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101
102

Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
lai - Bay Area (www.reclama mascata//avertizare/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lai" target="_blank">web)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - Plymouth
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Mississippi
super-lia - Biloxi (web)

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York

North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
CamiM - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
cataghe - Irving
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Am halit un Cadbury Creme Egg la prinz...se pune? Un ciorchine de struguri si un dublu espresso...si atit.

Anamaria

"I used to be Snow White, but I drifted."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Ufff...am prins acum 5 minute, inainte sa se trezeasca Fomila cel drag..

Corina felicitari pentru cetatenie. In toamna sper sa aplic si eu.

Vai,fetelor, am citit cate activitati au astia mici si deja ma sperie gandul la ce va sa vina. Sper sa pot face fata cu brio.

Am citit si la ce magazine mergeti si ce mancaruri gatiti.... mi s-a facut pofta dar...am bagat un sandwich cu ham si swiss cheese si...un pahar de V8 de capsuni si banane si... mi-am pus pofta in cui.

Eu sunt nervoasa. Dar rau!!!Pe desteptii din institutiile romanesti. Si pe tara de cacao...care parca merge din rau in mai rau. Astia chiar nu vor sa se trezeasca, sa-si revina, de nici un fel.

Mi-am trimis mama (femeie simpla, nescolita,fara vocabular elevat) la Primarie, sa intrebe ce ii trebuie sa ii scoata lui bebe Andrew certificat de nastere romanesc.
I-a zis cucoana ca ii trebuie:copii dupa actele noastre, dupa certificatu de casatorie, originalul certificatului de nastere american al copilului si..procura facuta la Ambasada,in care o imputernicesc pe maica-mea sa scoata certificatul romanesc.
POK...de bun simt... zic... ceea ce vor.
Acum insa vine partea cea faina.

Dupa ce are maica-mea toate actele... (certificatul de nastere american va trebui tradus si legalizat)... i se face un dosar, care e trimis la Primaria Generala a judetului... adica in alt oras,iar de acolo.,.. dosarul va trebui trimis la Bucuresti (unde anume????).

De acolo... fie maica-mea va trebui sa faca un drum la Bucuresti sa ridice dosarul ( cand ii vor spune cei de-acolo) fie... vor trimite dosarul prin posta... la Primaria orasului maica-mii.
Nu inteleg..ce treaba are Targovistea si Bucurestiul cu... scoaterea certificatului de nastere... in Primaria micului orasel in care sta maica-mea????

Mergem mai departe.. toata treaba...cica dureaza 2-3 luni... !!! Doar ca sa scoata un certificat de nastere romanesc????

Acum vine si bomba : TREBUIE sa ii scot lui bebe certificat de nastere romanesc, altfel, daca merg in Romania... cu bebe, nu voi mai putea sa-l scot din tara!!!! Si ar trebui sa stau cam 2-3 luni... sa scot EU certificatul, atunci!!!!

La fel, cand voi fi in Romania, va trebui sa mer la Politie (?) sa declar ca locuiesc in America!!! Si eu si copilul.

Am pus-o pe maica-mea sa intrebe de alocatia aceea de nou-nascut..
Raspuns: nu va dam nici o alocatie!! Caci copilul e in America si..ia de-acolo alocatie!!! Ar trebui sa dovediti (mama, adica bunica copilului)...cum ca, cresteti copilul dumneavoastra.

E corect??? Sau..functionarii fac legea lor...fiecare dupa cum ii convine?????Asa imi vine sa zbor pana acolo si sa ii zgaltai un pic!!!
Si nu inteleg... puii mei..ce treaba are dosarul sa ajunga la Bucuresti???? Daca au toate actele ce le-au cerut.. nu se scoate certificatul de nastere..pe loc???
Cand a inceput sa devina totul asa complicat?????

Am niste nervi... ca am tipat si la maica-mea, prin telefon... ca n-a stiut sa vorbeasca si sa intrebe "de ce?"... la toate ineptiile lor.

Ufff... m-am descarcat.

Voi cum ati reusit sa faceti sa primiti alocatia aceea? Puii mei..sunt cca 80 $ pe luna.... care nu-s de neglijat.Mai ales daca e un DREPT al copilului.
Pozici de tot felu'
Poze Andrew
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

N-am certificat de nastere si nici nu am luat alocatie...

Anamaria

"I used to be Snow White, but I drifted."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Honey, daca mergi in Ro cu copilul care are pasaport american (ca doar e american, nu?), pleci si vii cind vrei cu el, nu are treaba nimeni cu el, ca nu e roman (in acte). Ce gogomanii mai inventeaza nesimtitii aia doar ca sa sperie oamenii!Din pacate unii ii mai si cred.

Noi nu avem certificat romanesc pentru mezina si nici nu avem de gind.

Succes!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Stiu , Simina ca... nu are nevoie de certificatul romanesc, atata timp cat va avea pasaport american.
Dar ma intriga si ma scoate din sarite... prostia lor si... pretentiile cu care vin ... gogomaniile pe care le scot.

Si mai mult de-atat, este peste puterea mea de intelgere...de ce trebuie dosarul sa traverseze tara? Sa ajunga la Bucuresti? Si..unde anume, in Bucuresti???

Am vrut sa scot copilului SI certificat romanesc. Sa aleaga el ce va vrea cand va fi major...daca vrea sa fie cetatean romano-american..sau doar american?!



Pozici de tot felu'
Poze Andrew
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Draga Honey, nu tb sa scoti neaparat certificatul romanesc in Ro, poti sa o faci si la unul din consulatele de aici. Noi tocmai i-am scos fetitei noastre acum doua zile, la consulatul din LA. Daca ai tot ce iti tb la tine, ti-l da pe loc.

Despre alocatie: e un abuz sa nu ti-o dea. Alocatia e dreptul oricarui copil cetatean roman indiferent unde locuieste. revin acusi, Sonia nu ma lasa sa mai scriu.

mami de Sonia Elizabeth (4 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Honey multumesc!

Bebe Andrew are dreptul la alocatie. Si e pacat sa le o lasati lor.



Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Da, fetelor... asa am zis si eu, ca e DREPTUL lui si e pacat sa n-o ia.Si...2 milioane de lei pe luna..sunt banuti... mai ales ca noi oricum trimitem mamei pe fiecare luna cate 200 $...pentru plata intretinerii. Asa, am mai scadea din ce trimitem noi..si ... am folosi pentru pampersii lui Andrew.

Dar cum fac... ca cei din Primarie sa ne dea alocatia??

Musetto... se poate scoate si aici, zici? Dar...ce fac,caci eu stau intr-un mic orasel in Central Texas... Nu avem nici un Consulat pe-aici. Cred ca suntem arondati... celui din Washington..si e destul de departe. Oare prin posta merge? Si...cam cat timp dureaza??

Va multumesc de raspunsuri..si pentru faptul ca ..nu credeti ca sunt eu ... dusa cu capul.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noi am facut aici certificatul, dar pe vremea aia inca eram la NY. Pt. Alexandru ni l-au dat fara CNP si l-am pus noi la Primaria Sectorului 1 cind am fost in RO. Sincer, nu recomand varianta asta. Nu vreau sa-mi amintesc cum am stat pe acolo cu orele in fata unei usi la care se imbulzeau citeva zeci de persoane si cam cum a mai fost pe acolo.
Certificatul Anutei l-au facut complet, dar nici nu l-am primit bine ca ne-au sunat ca-i gresit si sa-l trimitem inapoi. Ma rog, l-am trimis si s-a rezolvat.
Il poti trimite prin posta, dar nu stiu TX de cine apartine. Poate afli de pe site-ul Ambasadei.
Noi am renuntat la alocatie, ca nu stau sa ma bat cu aia prin primarie!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Honey, despre certificat: ai putea sa ii suni pe cei de la consulatul din LA sau sa le scrii. Intreaba-i daca se poate face prin posta si daca da, unde anume tb sa trimiti actele (la ei sau la Washington). Eu cred ca iti vor raspunde, cu noi au fost foarte prompti. Uite linkul de la consulat, cu info despre certificat:
http://www.consulateromania.net/viza_ro_203.html#1B
Aici gasesti nr lor de telefon si poti completa un formular cu intrebarile pe care le ai: http://www.consulateromania.net/contact_ro.php

Despre alocatie: eu am aflat de la Cenia , ca e posibil sa cer, pt ca habar nu aveam. A fost tatal meu si s-a interesat la biroul pt alocatii si pensii (parca asa ii zice, pt ca in Iasi nu se da la primarie) si i-au spus ca fetita are dreptul la alocatie si la o prima de nastere. Acum ce sa zic... abia am facut certificatul romanesc si urmeaza sa il trimit alor mei impreuna cu o procura, ca sa mearga sa ceara alocatia (am inteles ca o primeste si din urma). Sper sa nu fie pb, sa nu se produca abuzuri, etc. Imediat ce merg ai mei cu actele o sa scriu pe forum ce au rezolvat.
Tu cred ca ar tb sa mergi cu legea si sa le-o arati (adica mama ta sau altcineva sa mearga). Poate functionarii aceia fac o confuzie intre alocatie si indemnizatie. Alocatia e a copilului, iar indemnizatia o primesc mamele care au lucrat un anumit timp, etc. Eu iti urez mult succes si daca am noutati o sa scriu aici.

Corina, te felicit si eu pt cetatenie!


mami de Sonia Elizabeth (4 august 2007)

Mergi la inceput