sediu firma

sediu firma | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

Am rugamintea de a ma lamuri daca stie cineva. Niste cunostinte vor sa-si deschida o firma si ne-au rugat ca sediul social al firmei sa fie intr-un apartament al nostru care actualmente este inchiriat. Oare este vreun risc in sensul asta, stiu eu in caz de faliment, datorii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Nu cred ca exista vreun risc daca o societate isi face sediul social in apartamentul tau, nu este atrasa raspunderea ta in caz ca societatea intra in bucluc.
Ti-as recomanda ca societatea sa fie declarata la registrul comertului fara activitate la sediu, ca sa nu vina nimeni in control (garda financiara etc).
Doar ca sediul social se deschide in baza unui contract intre tine si societate - comodat ori inchiriere -iar daca societatea intra in apartament si nu vrea sa-l elibereze, ... trebuie sa o evacuezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

pai si poti avea doua contracte de inchiriere pe acelasi apartament?

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Pentru intreg apartamentul nu poti avea doua contracte de inchiriere - declarate la fisc - in acelasi timp, insa poti sa inchiriezi apartamentul fractionat - o camera cuiva, alta camera altcuiva. Daca ai un contract de inchiriere in derulare pentru intreg apartamentul si vrei sa-i faci unui prieten, sa zicem, sediul firmei in apartament, ii faci un contract de comodat - acesta nu se inregistreaza la fisc, se depune doar la registrul comertului asa ca nu afla nimeni de el ca sa intre in conflict cu cel de inchiriere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

in cazul in care am inchiriat apartamentul unei firme cum poate firma respectiva sa-si deduca cheltuielile de intretinere, telefon, curent, avand in vedere ca toate facturile vin pe numele meu, persoana fizica?

Mergi la inceput