DROGURI-cum recunosc daca se drogheaza?

DROGURI-cum recunosc daca se drogheaza? | Autor: nella

Link direct la acest mesaj

Am o prietene ce are un baiat care de catva timp e irascibil,obosit(fara motiv),retras siuneoriacuza dureri la muschii picioarelor,
Credeti ca ar fi posibil sa se drogheze ,si daca da cum ar trebui sa procedeze ???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Am vazut tineri care consumau droguri, si toti aveau cearcane violacee, privirea tulbure, nu pot dicuta un subiect concentrandu-se,rad fara motiv,vorbesc fara sens, se enerveaza usor, uita la fel de usor,parca ar fi picati din stele.....

In cazul baiatului dai foarte putine detalii si nu ai spus daca parintii i-au vorbit fiului despre comportamentul pe care il descrii, sau asta e tot ce stii ?
Putin, nu se pot da sfaturi la doar doua propozitii care sunt si intrebari.
Drogurile pun probleme mai serioase .

Nestiind varsta baiatului nici o discutie nu isi are sensul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wicca spune:

Nella...copilul unei prietene de-a mele si verisor primar cu sotul meu are probleme cu drogurile!!! Ce stiu de la mama lui
1)lipsa de pofta de mancare... implicit baiatul a slabit ff mlt
2)irascibil
3)ticuri nervoase (nu are stare)
4)privire tulbure
5)se concetreaza greu(in cazul lui la servici)
6)s-a indepartat de familie, lipseste mult de acasa
El a avut ''norocul'' si l-a oprit politia i-au facut test si a iesit pozitiv(asa au aflat parintii) , are alaturi o familie care il sustine si mai frecventeaza o comunitate privata unde este urmarit de psihologi si doctori!! Sa speram ca va reusi sa se lase!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Cred ca indiciul cel mai sigur il reprezinta modificarile aspectului ochilor (pupilelor) - in cazule heroinei, pupilele se contracta, in cazul cocainei, etc, sint foarte dilatate.

A... si mai este un efect "vizibil" pe termen lung: disparitia "in neant" a unor sume de bani din ce in ce mai mari....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu am o familie de prieteni buni in Romania a caror baiat de 24 de ani, fost campion de tenis de cimp trece prin asta; a inceput cind a ratat admiterea la facultate si la Dinamo, avea 18 ani-povestea continua si azi, si cred ca nu se va opri niciodata; a trecut pe rind prin toate etapele descrise de fete mai sus: iritare, oboseala, irascibilitate; apoi a inceput sa ceara bani familiei (pe linga ce cistiga el din lectii de tenis), a intrat intr-un anturaj extrem de nociv (parintii trebuie sa fie pe faza la discutiile lui telefonice, la amicii care-l cauta); a vindut din casa tot ce era usor transportabil si pretios, si-a amenintat parintii, a facut scandaluri; parintii i-au platit datorii peste datorii;
e ca un carusel, incepe cu ceva marunt (un scandal, o pana de bani, absente de la scoala/job), si se ajunge...oriunde;
merge la psiholog, face terapie, merge la preot, au apelat si la politie (parintii i-au inscenat o intimplare-amestec intr-un jaf, si un prieten de familie l-a chemat la citeva interogatorii; alta data au rugat vecinii de pe scara sa sune la politie pentru ca el tulbura linistea publica)
eu ii admir pentru ca au incercat orice, si mai ales incearca sa nu-l piarda, fara sa faca compromisuri (asta dupa ce s-au trezit, dupa citeva greseli care i-au costat scump)

culmea e ca au doi copii- celalalt, mai mare cu vreo patru ani, a fost un copil exemplar, si are o viata frumoasa, realizata; aceeasi casa, aceeasi crestere....amicii/anturajul si gustul banului cistigat prea usor l-au pierdut pe cel mic;

prietenii tai trebuie sa se miste foarte repede, sa faca pe detectivii, sa vada cine sunt amicii copilului si unde-si petrece timpul liber, cu cit trece timpul- daca e vorba de droguri- devine din ce in ce mai rau.

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Multumesc pentru raspunsuri ,ceea ce stiu e ca a aparut o lipsa de interes fata de tot si toate. Apoi irascibilitate la orice afirmatie sau actiune a parintilor/prietenilor vechi ai sai.are discutii dubioase pe mess.
Nu stiu cum sa-l determine sa faca un test pentru a se asigura ca poate e doar o problema a varstei nu una provocata de droguri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Cati ani are baiatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Are 18 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Imi amintesc titlul unui pliant pt parinti : "Vorbeste cu copilul tau despre droguri...Daca nu, o va face altcineva in locul tau..."

Avand 18 ani, daca intr-adevar se drogheaza, poate sa recunoasca greu si din cauza ca e responsabil dpv legal, ii e teama sa nu fie inchis. Totusi, parintii trebuie sa incerce sa stabileasca cu RABDARE, cu imens de multa rabdare, o punte de comunicare cu el. Daca nu reusesc singuri, pot cere sprijinul unui psiholog. Daca baiatul nu vrea sa mearga, atunci sa mearga numai ei - sa exploreze cai de a se apropia de baiat, de a-l motiva sa vorbeasca. Poate e important sa invete si cum sa-l asculte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Poate doar ii face fitze prietena.
Ce inseamna discutii dubioase pe mess??

33S cu bb Vlad

http://bd.lilypie.com/STIcp2.png

Mergi la inceput