Pastele catolic-ortodox

Pastele catolic-ortodox | Autor: catinuta

Link direct la acest mesaj

Sa vb un pic de retete pt Paste, desi e cam tarziu pt catolici dar ce reusim, din fuga. Deci retete de pasca, cozonaci, metode de vopsit ouale si ce alte obiceiuri mai aveti, cum decorati casa cu aceasta ocazie? Eu aveam o reteta de pasca adaptata, se cheama prajitura cu branza fina, daca cineva are ingredientele exacte...please postati-o ca sunt disperata, vreau s-o fac de Pasti si cineva caruia i-am imprumutat caietul meu valoros de retete uita in fiecare zi sa mi-l aduca. Deci: PRAJITURA FINA CU BRANZA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Eu am o reteta de prajitura pe care o fac si de Paste:
3 oua
18 linguri zahar fin
18 linguri ulei
18 linguri faina
vanilie, rom(esenta), un praf de sare, coaja de lamiie
se amesteca toate cu mixerul se toarna intr-o tava mai inalta
500 grame brinza de vaci
3 galbenusuri
zahar(cat sa fie branza dulce)
stafide(obtional; eu pun doar daca vor copiii, mie nu-mi plac)
1 ceasca smantana
coaja de lamiie, vanilie
se amesteca toate aceste ingrediente si se toarna peste compozitia din tava apoi se presara un praf fin de gris deasupra(pentru a absorbi zerul lasat de crema de branza si a forma o crusta subtire)
se coace cam 45 minute la foc potrivit
se presara cu zahar pudra si se taie cind s-a racit
Este foarte buna, dulce si poate inlocui cu succes pasca.

Mihaela, mamaica Tatianei si a lui Mihai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

eu mai fac un aluat clasic de pandispan pe care il dau la cuptor si cind se umfla ii torn in mijloc o compozitie de umplutura pt. pasca:smintina +faina+oua,zahar ,arome,stafide sau clasica br. de vaci sau cacao+oua+faina +zahar+rom-pt. cea de ciocolata.ies niste prajituri delicioase ce se papa la fel ca si un tort(le coc intr-o oala de teflon inalta si rotunda).

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

eu sunt catolica si la noi nu se face pasca. De fapt, n-am auzit niciodata pe catolici sa obisnuiasca sa faca pasca.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 si 4 luni ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi tinem ambele "Pasti".
Meniul:
fi`mea vrea supa pe pui, salata beuf si chiftele si neaparat cremes
restu` vor miel: ciorba, friptura, drob, tort Krem a la Krem
eu voi presta praji cu foaia sparta




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Mie imi place mult si drobul de miel.

Organe de miel(ficat, rinichi, splina, inima, plamani)
Ceapa verde 1-2 legaturi
Usturoi verde 1-2 legaturi
Verdeata,marar bineinteles
Oua 4-5 buc.
Condimente miel, sare si piper dupa gust
Prapur, sau o foaie de placinta facuta in casa(apa, sare si faina)

Se fierb organele de miel, se toaca(eu le toc cu satarul), se adauga ceapa, usturoiul si verdeata(taiate fin), ouale si se condimenteaza. Se amesteca totul bine, apoi se unge bine o forma(eu il pun in cele de cozonac). Se pune pune prapurul(arata ca o dantela) sau foaia in forma si se toarna compozitia apasand bine ca sa nu aiba goluri de aier. Il coaceti in cuptor pinase face auriu si se desprinde de marginea tavii.

E delicios. Se poate face si cu vitel.

Mihaela, mamica Tatianei si a lui Mihai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Si noi tinem de doua ori,intotdeauna am tinut si la Cluj.

De la mine o reteta de Tort cu lichior de oua

Pentru blat

140 gr ciocolata amaruie
75 gr.unt
6 oua
180 gr. zahar
100 gr.faina
50 gr. amidon
2 lingurite praf de copt
1 lingura cafea solubila

Pentru crema si ornat

10 gr. gelatina
700 ml. frisca
260 ml lichior de oua
3 albusuri
40 gr. zahar
1 plic intaritor de frisca
6 linguri ciocolata rasa
pentru ornat(oua,cuiburi,morcovi,iepurasi) din martipan,zahar sau ciocolata

Ciocolata se topeste cu untul.Cuptorul se incinge la 175 de grade.Se separa ouale.Galbenusurile se bat cu zaharul si se inglobeaza ciocolata.Se bate albusul si se inglobeaza in compozitia de ou.Se toarna inauntru printr-o sita,faina,amidonul,praful de copt si cafeaua solubila si se omogenizeaza.Se toarna blatul intr-o forma imbracata in hirtie si se coace 30-40 minute.
Se inmoaie gelatina.Se bat 400 ml. frisca.Se incalzesc 130 ml. lichior de oua si se dizolva inauntru gelatina.Se amesteca in restul de lichior.Albusul se bate cu zahar si se amesteca in lichior,impreuna cu frisca.Se da la rece 20 de minute.
Blatul se taie pe trei nivele.Deasupra nivelului inferior se aseaza jumatate din cantitatea de crema si cel de-al doilea nivel,la fel si pe nivelul al treilea.Se da la rece 2 ore.
Se bat 300 ml frisca impreuna cu intaritorul de frisca.
Marginea tortului se unge un frisca si se presara ciocolata.Restul de frisca se spriteaza,in forme de raze,dinspre margine spre centru.Se aseaza pe tort elemente decorative.

Pofta buna si Paste Fericit!

Tortul
Felie de tort

Anca,mami de doi nazdravani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Anca, si eu am facut tort cu crema de lichior de oua, insa putin altfel:

Un blat de ciocolata din 7 oua:

7 albusuri batute spuma + esenta de rom + 7 lg de zahar vanilat+7 galbenusuri+ 2 pliculete zahar vanilat, 3 lg de cacao, 7 lg de faina (ingredientele incorporate in ordinea asta; dupa ce am pus galbenusurile am pus si un plic de praf de copt dizolvat in suc de lamaie). L-am copt cam jumate de ora.

Am insiropat blatul cu Whiskey Cream Liquour, apoi am pus capsuni in jeleu (1kg de capsuni proaspete cu 3 lg de zahar le-am pus pe foc pana s-a format niste sirop si am adaugat 4 foi de gelatina. Amestecul asta l-am pus peste blat.

Crema din lichior de oua:
500 g de mascarpone + 500 ml frisca batuta bine si cam 300ml lichior de oua + 6 foi de gelatina dizolvate in suc de lamaine proaspat stoarsa. Zahar pudra am adaugat cam 200g.

Am turnat crema peste jeleu de capsuni si am lasat la rece 2 ore. Am pus un strat subtire de frisca peste si am facut un grilaj din lichior de oua si sirop de capsuni.

Abia astept sa vad ce a iesit


Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Anky, Danyce, multumim de retete, le-am salvat si musai sa-l fac.

Clipe de viata, 2007:

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21" target="_blank">Hug me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

traditional la unguri in dimineata de paste se manaca sunca fiarta cu ou fierte (nevobsite),cacao cu lapte si cozonac.Ouale vobsite le dam la baietii care vin cu stropitul.Vin la fete si le "stropesc" cu spray ,parfum iar ele ofera oul vobsit.
eu oule le vobsesc cu coaja de ceapa ,de preferat de la ceapa rosie.
Spal oule le pun la fiert cu coaja de ceapa si un pic de otet.Cand au obtinut culoarea dorita le trecut le usuc cu un servetel si le dau cu o bucata de slanina ,ca sa luceasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

de pastele catolic in venezuela se mananca peste si tot ce se poate prepara din peste.

de pastele crestin ortodox,eu prepar:

icre(tarama)pe care le manacam cu oua rosii
drob de miel

salata "buf" cu srimpi inloc de pui

friptura de miel la cuptor cu cartofi noi si salata de castraveti si marar,si pepene rosu murat.

aspic de curcan..p care anul acesta am sa-l bag in coaja de ou..am vazut eu pe aici la fetele gospodine.

o supa cu galuste ..ptru a doua zi

rulada de piept de pui spanac ouale rosii care sau spart si ardei rosu copt sau acru.

pasca si inghetata


ouale rosii le personalizam ..ptru invitati.
ascundem oua de ciocolata si oua rosii prin gradina,cumparam o pereche de iepurasi albi ..ei sunt cei care aduc ouale de ciocolata si le ascund, ca dragalasii copilasi sa le caute

decoram casa cu multe flori si aranjamaente cu iepurasi.

deja mor de nerabdare ..sebastian este mai marisor si o sa inteleaga ca ceva se petrece.





Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput