PERLE DE COPII CUMINTI

PERLE DE COPII CUMINTI | Autor: Germina

Link direct la acest mesaj

PERLE DE COPII CUMINTI! EI CRESC, PACAT SA UITAM…


Mihaiiii, pa! Mihai, pa! Mihaiiiiiiiiiiiiiiiiii, pa! din ce in ce mai tare, dar tot asta… 5 min, 7 min, 15 min. Intr-una. Din celalat capat al casei: Cristi nu mai tipa! Cristian, gata! Nimic. Intr-un final, cand ajung langa ei, explicatia: Mamiii, Mihai nu-mi spune PA!
Mihai, spune-i mami, PA…! Spune copilul, dupa care mezinul: Mamiiiii, Mihai nu face cu mana PAAAA.
12.12.2007, ora 8 dimineata. (Mihai pleca la gradinita, Cristi ramanea acasa, racit).


- Mami, cum se numeste magazinul ala unde ma duci tu si nu-mi place mie?
- Care mami?
- Ala unde mergem noi si eu zic ca nu, da’ mie imi place…
- Mami, nu-nteleg. Care magazin.
- Hai ma mami ca stii tu, acolo unde ma duci tu si mergem si…
- Mami, e de mancare, e de imbracat?
- Nu
- Atunci cu ce era magazinul ala.
- Cu de-alea de-mi plac mie dar tu nu-mi iei mereu… Si zici ca daca faci tu acasa nu mananc…
- Deci de mancare.
- Nu…
- Mami, fournetti?
- Da, mami, fournetti cu mere!
Mihai, in metrou, 5 ani si 10-11 luni.


- Cristian, daca mai plangi la gradinita, Mos Craciun se supara pe tine si n-o sa mai vina la tine. O sa-i aduca daruri lui Mihai si tie n-o sa-ti dea nimic.
Sta pustiul cam 7-10 secunde pe ganduri, apoi: Mami, io-l bat pe Mos Ciun!
Cristian 3 ani si 3 luni, in a 2-a etapa de crize de plans la gradinita, cand nimic nu mai functiona, nici macar idea ca Mosul nu mai vine la el, Mosul acela pe care el il astepta din primavara.


- Cristian, trebuie sa invatati si voi sa faceti mancare, ca nu numai fetele fac mancare. Cei mai buni bucatari sunt barbatii. Discutie despre rolul femeii si al barbatului in familie.
Uite, daca mama se supara acum sau daca mamei ii e rau, tu cum mai mananci?
Raspuns: Cu gura mami, uite asa… si-mi arata dintisorii cum rod ceva imaginar.
Cristian, 3 ani.


Mihai imi povesteste cum se pupa el cu fetele pe gura la gradinita. Mi-e imi cade fata, ma supar, ma enervez… dar nu stiu cum sa-i spun in asa fel in cat sa nu para ceva gen ASTA NU-I VOIE, si el sa actioneze exact pe invers. Si-ncep sa-l trag de limba, doar doar mi-o veni vreo idée. Obtin numai alte amanunte care ma umplu de necaz. Pana la urma il iau cu mai, de ce nu va pupati pe obraz. Fetele asa fac jocul, n-ai incotro…, de-astea. Mami, alegeti si tu numai o fata, care-ti place tie mai mult, macar sa fie numai una. Daca tot e asa, musai…
Da de ce? Pai daca tu tuseai, sau ele erau racite… Nu mami, ca nu suntem raciti. Da mai mami, dar unele boli nu se vad asa, cum se vede raceala, si se transmit usor, si-i pacat, si apoi sarutatul pe gura e ceva asa, mai intim, incerc eu… Mami, ce-i aia intim?
Offf! Ceva ce ar trebui sa se-ntample doar cu sotia ta, cu fata cu care te casatoresti… aoleu vai capul meu…Pana la urma, am schimbat brusc subiectul profitand ca era si Cristi cu noi si ca incerca si el sa-mi spuna nu stiu ce… Si m-a lasat in pace. Dupa 2-3 seri, vine sotul la mine si-mi povesteste ca Mhai il tot intreaba ce e aia intim. El nestiind discutia mea, a legat intrebarea de altceva, dar oricum i s-a parut ciudat ca incerca Mihai sa-l aduca la o discutie unde sa-i poata pune intrebarea asta, cu intimul.
Mihai, 5 ani si 10 luni.



Mami, mai fa-ma si pe mine pachet asa si sa ma gadili si eu sa rad…
Mihai, 5 ani 10 luni.


Mami, muca toma mine! (Adica, mami, ma musca fantoma pe mine. )
Cristian 3 ani 3 luni.


Mami, nu eau itza, nu eau itza mamiii. (nu vreau la gradinita). Da de ce mami ca uite asa si asa… Nu veau itza, ca nu eau eu.
Mihai si Cristian in baie amandoi, unul pe wc, unul pe olita, dezbatand problema gradinitei. Mihai: Cristi, trebuie sa mergi la gradinita, ca e frumos, iti faci prieteni, si uite, daca nu mergi la gradinita nu te primeste la scoala, si daca nu mergi la scoala nu poti merge la liceu, daca nu mergi la liceu nu te poti duce la facultate, si apoi nu-ti poti lu aun serviciu de unde sa poti sa castigi bani multi, ca sa poti sa-ti iei tu ce vrei tu.
Mi-au dat lacrimile. Asta ii spuneam eu lui Mihai cand avea el 3 ani si 9 luni si plangea ca-l duceam la gradinita. Cum de-a tinut minte? Ca atunci parea ca vorbesc singura…
Mihai 5 ani si 11 luni, Cristian 3 ani si 3 luni.


Mami racita rau, nu mai poate citi seara povestile ca-si pierdea vocea.
- Nu va mai pot citi, asteptati sa ma fac bine, ca ma doare gatul de nu mai pot.
Dupa o saptamana, seara la culcare, ii citeam lui Cristian povestea. In timp ce eu imi dadeam acolo silinta, el imi ia capul, mi-l intoarce spre el, si cu ochii in ochii mei ma intreaba: Mami, nu doa’e gatu pe tine, nu?



Mihai seara, cand ma vede terminata, dupa ce se-mbraca-n pijamale: Azi nu-mi citesti, nu? Ca esti obosita, de-aia?



Mihai, la karate, examenul de 10 kyu. Sensei il intreaba cati ani are. A doua oara cand il intreaba incearca sa-l incurce: cum mai ca adineaori mi-ai zis ca ai 6 ani… Mihai nu si nu. Bine, pe cat esti nascut, pe ce data? Mami opreste camera si se cearta in gand cum de nu l-a pus sa memoreze asa o data importanta… Dar pustiul nu se pierde si dupa o clipa de gandire zice: in ziua cand vine Mos Nicolae! Super!!! Sala izbucneste in ras, mama se destinde. Are dreptate copilul, atunci e nascut.
Mihai, 01.04.2007.

Mihai si Cristi se uita la filmul cu serbarea de la dansuri, cand a venit Mos Craciun. Intrebare: Ati spus si voi multumesc? Mihai:
- - Da… eu am spus… am spus Buna seara, si-am vrut sa zic multumesc, dar am uitat… Parintii se uita unul la altul. Amandoi vazusera clar pe film ca pustiul nu spusese nimic. Unde mai? Intreaba tatal, si da filmul inapoi. Si-l da odata, de 2 ori, copilul nu si nu ca el a spus. Pe film se vede clar ca buzele lui raman nemiscate, ca si expresia fetei. A venit la Mos, a luat cadoul, si-a trecut bine merci mai departe. Cristi nu se poate abtine si zice:
- Io spus mec ( adica eu am spus multumesc!).
- I-auzi, zice tatal, cand? Si da si filmuletul cu Cristi, in care evident se vede ca n-a spus nimic decat : Unt minte, si atat. (Adica sunt cuminte.)
Piciul insista:
- Io zis!
- Ce ai zis mai?
- Io zis DA.
Mihai si Cristian 11.12.2007.


- Mami, uite io acit, tusec (adica mami, uite eu sunt racit, tusesc). Si exemplifica tusund ca la carte, cu mana la gura. Nu pot me’e la itza (= nu pot merge la gradinita), zice el cu cel mai angelic zambet de pe pamant. Si nu ma mai ac bine… (= si nu ma mai fac bine).
Cristian, 10.12.2007


Tata si fiu, se uita la un reportaj facut despre Ceausescu. Tatal ii explica: uite, vezi poza aia, era peste tot, pe pereti la scoala, la serviciu, pe prima pagina la toate cartile… La care fiul: Si puteai s-o pui si asa, pe tricou? Si arata locul mangaindu-se pe burta…
Mihai, inainte de Craciunul din 2007.

24 decembrie dimineata, copiii au dormit la bica. Micul dejun.
- Bica, noi mancam mar cu banana si biscuiti dimineata. Biscuitii stiu unde-i ti, in microunde, da’ mar si banana ai?

- Mamii, da io nu mai pang a itza.
- Da, doar i-ai promis Mosului ca nu mai plangi. Si cand o sa incepi iar gradinita o sa fi cuminte si-o sa te joci cu copiii…
- Da eu nu meg itza!
- Acum nu, dar dupa vacanta mergi iar
- Nuuuu, mamiiiii, si lacrimi de disperare apar iar.
- Pai, mami, nu ai zis adineaori ca nu mai plangi?
- Nuuuuuuuu
- Ba da, ai promis Mosului.
- Mamiii, maine meg itza?
- Nu.
- Io stau cu buniii…..
- Lasa ca vorbim la anu despre asta, cedez eu armele si schimb subiectul.
Cristian, 26.12.2007
- Mamii, ata tze e ?
- O sabiuta?
- Nuuu
- Dar care mamii?
- Ata! (=asta).
- Pai sabiuta.
- Nu, cum, zice el zambind superior, e vede… (verde)
- Aaaa, zis eu intelegand in sfarsit ce vrea de la mine, da, e verde.
- Mamii, e vede … si inchide ochii strans strans.
Io zic ca imi face cu ochiul, ca-mi face un semn. Dar ce semn?!
- Bine mami, zic eu ca sa scap.
- Mami, da ata tze e?
- Verde, zic eu mandra ca i-am inteles jocul.
- Nuuu, e vede... si face ochii mari.
Doua zile mai tarziu imi explica Marius cum sta treaba: verde inchis inseamna verde cu ochii inchisi, iar culorile deschise se exprima cu ochii mari deschisi.
Cristian, 20.12.2007


Il rog pe Mihai sa-mi faca niste poze. Face vreo 2-3 si se plictiseste.
- Hai mami, mai fa-mi ca uite vreau si una asa cu bunii.
- Nu, nu-ti mai fac, ca nici tu nu ma lasi sa ma joc la calculator worcraft…
Si-mi zice asta in conditiile in care el n-a respectat ce i-am zis eu aproape in fiecare zi, si stie ca eu stiu ca el joaca zilnic jocul interzis.
Mihai, 26.12.2007


- Mamii, veau tine batze, ca am eu ghija de patele tau. (ca am eu grija de spatele tau)
Cristian, 26.12.2007


Craciun 2007. Au primit un sac mare de jucarii. Dar mare! Asta pe 24 seara, la Bica, direct de la Mosul cel adevarat. A doua zi dimineata, la 7.30, alergau pe hol si se-ntrebau in fuga lor: oare le-o mai fi adus Mosul ceva la bradul lor?


La televizor e un reportaj despre Ceausescu. Tati il cheama pe Mihai sa vina sa vada. Si incepe sa-i explice: uite avea poza peste tot, orice carte aveai, pe prima pagina era poza lui, si in clasa, si la gradinita, aveai poza lui pusa in fata pe perete…
- Tati, dar daca vroiai puteai sa-ti pui si asa pe tricou poza lui? Zice el mandru ca a inteles situatia si aratand pe burta locul unde el credea ca i-ar sta bine pozei.
Decembrie 2007.

Eu cu Cristian la karate, pe bancutza, dupa ce a facut incalzirea alaturi de fratele sau, avand in picioare doar dresul.
- Uite mami ce te-ai murdarit pe talpi, ii zic eu in speranta ca pot sa-l incalt si sa-l iau dintre copiii care deja faceau lupte cu partenerii.
- Nuuu, ata nu-i tapa (talpa), e picior! Ute! Cum tapa, zice el din din cap dezaprobator.
13.01.2008


Seara, ii citesc piciului din Cami… Cami nu vrea sa doarma, Cami nu vrea sa faca baitza… Le stie pe dinafara da-i plac tare mult. Si cum sitesc eu cu spor, ma tot intrerupe. Mami da uite la ursulet, mami da de ce…? Mami, da tati lu’ Cami unde e? Mai sa fie… Pai poate e la serviciu. Ideea e ca mereu Cami e cu mama ei, tatal nu apare niciodata. Piciul insista, unde e tati. Pai de unde sa stiu eu? O avea treaba.
- Nuuu, mami, io cred ca tati al ei e la CALCULATOR! M-a terminat definitiv………
Cristian, martie 2008


Aseara mergeam spre homopat. Si avem ceva de mers pe jos. Piticii cu cate un sandwish urias in mana, de la buni, care are o grija ca se anemiaza copiii. Si cum mergeam noi asa linistiti, piticii ma opresc: stai mami sa nu se sperie, imi zice Cristi. O vrabiuta in fata noastra manca dintr-o hartie de la o prajitura. Stam noi ce stam, mai stam putin, ea speriata se uita la noi si nu mai manca, eu deja ma gandesc ca o sa intarziem… si-mi vine o idee salvatoare: hai sa mergem noi ca ea nu papa ca-i e frica, si se-ntoarce dupa ce plecam noi, ca stie ca are aici papa. Trecem de locul cu pricina si Mihai se apleaca sa-i lase si din sandwishul lui frimituri. Sa aiba mami si de la mine…
18.03.2008



Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
Poze cu noi

Lumi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulicutza spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

- Mamiiiiii, tati m-a batut, zice piciul intrand in camera lui unde dand cu ochii de mine izbucneste brusc in lacrimi.
- Da de ce mami, ce-ai facut… zi ma ce-ai facut, sigur ai facut tu ceva.
- Ma tavaleam pe gresie, zice el printre suspine.
- Si ai voie?
- Nu, zice el zi lacrimile i se zvanta ca prin minune.
- Da, mamiii, magar e cuvant urat, nu-i asa? Zice el si lacrimile dau iar buzna.
- Mda… zic eu, da de ce?
- Mamii, tati nu stie… Tati zis mie ca sunt magar, si plange iar cu lacrimi de crocodil.
5 aprilie 2008


- Haide, zi, navalesc 2 fete spre Mihai la gradinita unde din intamplare ma-ntorsesem sa vorbesc cu educatoarea
- Nuuuu, ea m-a pupat pe mine, eu nu. Ea m-a pupat, nu eu! striga fiu-meu inghesuit.
- Bine, asta am vrut sa aflu, zice Bianca si pleaca multumita catre tabara fetelor.
Bianca este actuala PRINTESA a lui Mihai...
8 aprilie 2008


Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
PERLE DE COPII CUMINTI
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Sa creasca mare ca tare haios e!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Grozavi baieti ai
Am ras cu lacrimi
Mai asteptam perloantze



Aida
voteaza www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=0" target="_blank">10 gherute pictate ... multumim
POZE
Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

- Mai, voi sunteti gemeni?
- Nu, noi suntem raciti!
Mihai 4 ani

- Mamii, sti care e diferenta intre piciorul meu stang si piciorul meu drept?
- Nu.
- Piciorul stang are o vanataie.
Mihai 12 aprilie 2008

S-a oprit curentul. Seara. Aprind 3 lumanarele pastile si le pun in sufragerie pe masuta lor, sa nu orbecai prin casa cand s-o intuneca de tot afara. Normal, cele 3 lumanari sunt centrul atentiei. Tati il ia pe Cristi si-i demonstreaza ca frige si sa nu se apropie. Dupa 2 minute:
- Mamii, pot sa ma duc la foc. Nu pun mana, pun mana sus si acolo este caldut, nu arde.
- Sa vedem ce zice si tati, zic eu si tati se pronunta: lasa-l, sa vedem ce face.
- Bine, ii zic, ai voie.
Si Cristi al meu se urca inapoi pe canapea langa noi si isi face de joaca, ignorand total focul.
- Bine ca l-am lasat, zice tati…
Cristian, 14.04.2008

Cristian mai vrei placinta? – Da!, zice el dand din cap ca nu.
Cristian, 14.04.2008


- Mamii, n-o sa-mi placa la scoala, nu vreau la scoala…
Aoleu, zic eu in gand dar incerc sa-mi pastrez cumpatul.
- Da’ ce-ti venii?
- Pai la scoala se fac recuperari…
- Asa si?
- Pai eu nu vreau sa fac recuperari, ca recuperarea se face sambata si duminica si eu atunci trebuie sa merg la karate. Eu nu vreau sa lipsesc de la karate, zice el cu ochii in lacrimi deja.
- Aaaaa, asta era. Lasa mama ca vorbim cu sempai si mergi la karate in timpul saptamanii in alta sala sa nu pierzi orele, e bine?
- Se poate?
- Da.
- A, atunci merg la scoala!
Mihai, 20.04.2008

Ne uitam la un film Disney, Printesa lebada. Se transforma in lebada printesa si pentru asta trebuie sa fie in lac… Cristi sare de pe canapea: Nuuuu, o sa se ude la pantofi!
Aprilie 2008, Cristian



Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
PERLE DE COPII CUMINTI
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

scumpi foc!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

De ziua mea, dimineata, vine buni (mama mea) si-l intreaba pe Cristi: mai, tu sti ca azi e ziua lu’ mami?
- Da, stiu, zice el mandru. Desi habar n-avea, nu-l anuntase si pe el nimeni. Dar in continuare foarte sigur pe el se-ntoarce spre mine, LA MULTI ANI, MAMI!
Cristian, 23.04.2008

Ii arat lui Mihai colectia mea de bijuterii, ca sa vada ca si eu am, desi nu le port. Sta el, se uita si tace.
- Ce, nu-ti plac? il intreb.
- A, sunt frumoase, da’ mami, de ce isi pun fetele bijuterii de-astea. Ca fetele de la mine vin in fiecare zi cu altele. Isi pun mereu.
- Pai ca sa fie mai frumoase. Sa le placeti voi mai mult, zic eu.
- Pai da ce fara ele sunt urate? Sunt tot asa.
- Nu stiu, eu de fapt cred ca le plac lor foarte mult. Ce sa-i zic…?
Aprilie 2008

- Mamii, mi-a placut mult la tine la serviciu, e foarte frumos…
- Da? Si ce ti-a placut cel mai mult?
- Cozonacul.
- Pai ala era cozonacul de acasa de la tine, il luasem sa-l mananc eu acolo.
- Si mi-a mai placut ceva: Tom si Jery!
Le pusesem eu un joc de pe net.
Cristian, 29.04.2008

- Te iubesc mami?
- Cat ma iubesti? Intind eu coarda…
- Pana la 10.
Dupa 2 zile: Pana la 11.
- Si pe buni? Cat o iubesti?
- Pana la 10.
- Deci ma iubesti pe mine mai mult?
- Da, ca 11 e mai grav.
Cristian, 27-29.04.2008.

- Mamii, vreau sa ma joc si eu un pic la calculator.
- Si ce-mi zici mie, zi-i lui tati ca el e la calculator.
- Nu, zi-i tu…
- De ce, tu ai nevoie, du-te ca nu te mananca.
- Nu… du-te tu… ca tu esti mai mare. Nu esti tu mai mare ca el?
- Ba da, sunt mai mare, dar n-are a face.
- Pai tu esti mai mare, deci tu esti seful…
Mihai 29.04.2008

In parc, ii ziceam sotului ca-i normal sa ma intreaca la alergat, doar sunt mai batrana ca el… Sare Mihai repede: Da’ ce mami, de ce zici asa, te simti batrana?
- Nu mami, radeam si eu cu tati, eu sunt tanara ca o floare…
- Esti batrana cand te simti batrana, nu-i asa? Ca poti sa fi si batran, dar daca te simti tanar esti tanar, nu-i asa?
- Asa e mami, ai dreptate!
E destept foc, nu-i asa? E adevarat ca i-am povestit eu odata de mult cum sta treaba, dar tot sunt mandra ca a prins esenta!
Mihai, 05.05.2008

- Mami, eu cand o sa ma fac ma’e o sa ma fac ba’bat si atunci o sa te pup pe tine pe gu’a.
- Aoleu! Nuuu, mami, cand o sa fi tu mare o sa pupi fetele tale, eu o sa fiu batrana atunci, ca bunica acum… Si oricum, eu sunt mami, pe mami n-ai voie s-o pupi pe gura…
- Da’ mami, tu cand te faci ba’bat (barbat adica)?
Cristian, 05.05.2008


Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
PERLE DE COPII CUMINTI
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

- Mami, sa nu-mi mai dai mie patalonii a’tia, ca mie mi-e f’ig (frig) pe aici. Si-mi arata sosetele. Intradevar, ii sunt un pic scurti.
- Bine mami, uite, ii mai porti azi, apoi mami ii spala si-i dam lui bb. (avem de 3 zile un nepotel).
- Daaaa, ii dam lu’ bb lu’ Manu!
Mihai mai se-nvarte, se suceste… Ce-i mami, ce cauti?
- Stai un pic…
- Si alearga in camera lui, scotoceste prin pat si din multimea de mutzunachi cu care doarme el scoate fericit un iepuras.
- Gata, l-am gasit! Uite mami asta si asta sa i-l dam lui bb. Sa se joace cu el.
Cristian si Mihai, 09.05.2008

- Mami, sa sti ca Mario-Aurel nu a auzit cand a zis Doamna sa adune jucariile!
- Dar tu ai auzit?
- DA! zice el mandru.
- Si, tu ai strans jucariile?
- Nu.
- De ce?
- Pai daca Aurel nu a strans?
Cristian, 08.05.2008

M-am tuns scurt. Vin acasa si Cristian zice: Mamii, ce ti-ai facut? De ce esti asa…?
Dupa 5 min. da iar cu ochii de mine si exclama: - Mamii, du-te sa te faci fata la loc!
Cristian, 09.05.2008


Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
PERLE DE COPII CUMINTI
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

- Mamii, o sa ma fac eu mare si-o sa ma joc singur si o sa-l las pe Doru sa vorbeasca cu voi.
- Si-o sa creasca si bb mare si o sa ma joc cu el si voi o sa stati sa vorbiti cu Doru…
Doru e cumnatul meu si are un bb mic de o saptamana, primul copil. Asa a inceput discutia.
- Dar tu o sa ai ce vorbi cu Doru muulte, si cand o sa mai cresti, nu numai sa te joci, si nu o sa te impiedice nimeni, Doru ramane prietenul tau mereu.
- Da, dar acum il are si pe bb… zice el incetisor. Aha, deci asta era…
- Da, il are pe bb, dar pe voi tot va iubeste, si o sa fie la fel ca pana acum, doar ca acum il iubeste si pe bb.
Mihai, 13.05.2008


- Mamii, cand murim vreau sa inviem si sa avem aripi in loc de maini…
- Mamii, inima mea mai bate? Da’ cand se opreste? Niciodata puiule, niciodata…
- Cum dorm copacii mamii? Da’ mami, pe copaci ii doare cand le cad frunzele?
- Cristian, nu mai vorbi asa urat cu Mihai. Cati fratiori ai tu? Doi! Cum doi? Care sunt? Pai unu e Mihai si doi e tati!
- Mamii, eu de ce nu am ca tati de-aia … de-aia care te-nteapa… AU AU AU ! (barba adica)
Cristian, mai 2008 (3 ani si 9 luni)


Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
PERLE DE COPII CUMINTI
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput