Despre spitalele si doctorii unde ati nascut (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudis spune:

Buna clauiva,

Ma intreb daca nu cumva ne-am intalnit pe acolo fara sa stim:)Eu tot miercuri am fost la control.
Si al meu se pare a fi tot baietel.Doamna Ursu chiar a mentionat ca in ziua aceea a vazut doar baietei.
O sa ai pereche inseamna ..ce frumos....felicitari si tie si tatalui ...nu stiu ce s-ar fi facut cu 3 femei in casa heheh glumesc
La tine lucrurile par un pic mai simple avand in vedere ca esti la a doua nastere cu domnul doctor:)
Sper sa scapam de hematom...sa se retraga...Eu am niste restrictii totusi si ma duc peste 2 saptamani sa aflu ce si cum..Sper sa am vesti bune..probabil voi primi si certitudinea in leg cu sexul copilului.
Sanatate si sarcina usoara...
Si eu sper sa nu se supere fetele ca am monopolizat forumul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi17 spune:

SI EU SUNT CAM NOUA PE AICI...DACA ESTE CUIVA DE AJUTOR EU AM NASCUT CU DR GLIGA FLAVIUS LA MATERNITATEA DIN BRASOV...UN ADEVARAT PROFESIONIST SI VA SPUN SINCER CA NU MI-AM FACUT GRIJI NICIO SECUNDA PT VIATA COPLILULUI MEU SAU PT A MEA...ESTE UN DOCTOR FOARTE PRICEPUT..IAR IN CEEA CE PRIVESTE MATERNITATEA EU AM STAT INTR-O REZERVA CU 3 PATURI SI CARE ARATA IMPECABIL..NICI NU SPUNEAI CA ESTI IN SPITAL..E ADEVARAT CA AM PLATIT PT ASTA DAR A MERITAT..SI PERSONALUL A FOST FOARTE DRAGUT,CHIAR NU MA ASTEPTAM...ASA CA O BILA ALBA PT MATERNITATEA DIN BRASOV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Buna, burtici!
M-am inscris de curand pe forum, dupa ce toata sarcina am urmarit diferite subiecte si discutii. De fapt, aici am cautat informatii despre spitale si medici, pentru ca voiam sa nasc in Bucuresti. Asa am ajuns sa nasc la Filantropia, spital despre care am citit numai de bine, ca si despre medicul pe care l-am ales, de altfel.
Din pacate, la mine n-a fost totul chiar #8220;roz#8221;...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Am mers la dr. X la o clinica privata timp de 5 luni, la control, pentru ca nu poti naste la Filantropia decat daca iti supravegheaza sarcina un medic de acolo. Am stabilit ca voi naste natural, cu peridurala, mai ales ca la acest spital nu se fac cezariene la cerere, daca nu e necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Am avut o sarcina foarte usoara, dar ultimele 3 saptamani mi s-au parut interminabile, ca mie imi intrase in cap ca #8220;fetitele se nasc mai devreme#8221;.
Desi bebe nu avea niciun gand sa iasa, la 39 de saptamani am ramas in Bucuresti, in asteptarea marelui moment.
Pe 12.08, la 40 de saptamani si 4 zile, la 01:00 m-am dus la spital, cu contractii destul de dureroase care se repetau la 7 minute. M-au internat si m-am instalat intr-un salon de travaliu, asteptandu-l cuminte pe medicul meu care urma sa intre de garda in dimineata aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Cum travaliul nu progresa, pe la 10 m-au mutat la pre-travaliu, pentru ca aveau nevoie de salon. Apoi, pe la 11, m-au trimis intr-un salon la etajul 2, unde am asteptat, tot cuminte, sa-mi vina randul... Din cand in cand, mai venea medicul sa vada ce fac. Contractiile erau mai dureroase, dar colul meu abia incepea sa se deschida.
Pe la 2 deja eram extenuata de durere si am cerut cezariana, convinsa ca oricum nu voi mai avea forta sa imping, presupunand ca m-as fi dilatat suficient. Dr m-a incurajat, zicandu-mi sa am rabdare, ca nasc natural. Imi venea sa musc din saltea de durere, dar dilatatie... ioc!, nici macar cat sa-mi faca peridurala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Abia la 8 seara am coborat in salonul de travaliu, cu contractii care durau 1 minut jumate#8217; si se repetau la 1 minut jumate#8217;. Din fericire, aveam dilatatie 3 cm, cat sa mi se poata face peridurala la care ma gandeam de 18 ore. Odata cu anestezia, m-am linistit si chiar nu ma mai interesa cat dureaza travaliul, stiam ca am scapat de durere. In urmatoarele 3 ore, dupa 2 fiole de oxitocina si una de calciu, abia am ajuns la 6 cm. Din pacate, spre miezul noptii, bebe a intrat in suferinta fetala si s-au hotarat sa-mi faca cezariana. Si uite asa am ajuns tot la cutit, dupa ce toata sarcina ma dadusem #8220;lebada#8221; ca eu nasc natural si nici nu voiam sa aud de cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

In fine... m-au operat si bebe a fost ok. Pe la 3, a venit sotul meu sa ma vada (cu spaga de rigoare, ca nu avea voie sa intre in salon) si cauta plicurile pe care le aveam pregatite de acasa sa dea in stanga si in dreapta, pana nu se schimba garda. Cand a fost randul moaselor, i-am zis sa le dea doar cate 50 ron, ca si asa nu-mi facusera mare lucru. Tariful era de 100 ron, dar daca tot nu nascusem natural... Greseala!! Au sarit ca arse, ca ele au avut atata grija de mine si prin ce emotii au trecut... Mai tarziu a aflat de la o infirmiera ca, dupa ce asistasera la 5 nasteri pe tura aia, inca nu primisera nimic. Aveam sa regret mai tarziu, cand una dintre ele a venit sa-mi verifice operatia si m-a impuns in burta de cateva ori, de era sa lesin de durere, ca-mi trecuse anestezia. Cand am tinut-o de mana si am rugat-o sa apese mai incet, ca ma durea, mi-a replicat ca sa iau mana de pe ea, ca si pe ea o doare... Dupa treaba asta, a plecat si nici nu m-a mai bagat in seama 3 ore, nici cand intra in salon sa ia diverse truse si eu gemeam de durere, ca nu puteam sa mai vorbesc. Nici asistentele care faceau inventarul substantelor nu au catadixit sa cheme pe cineva, desi le-am rugat, spunand ca ele sunt de pe alta sectie. Abia dimineata m-a auzit medicul anestezist cand a trecut pe hol si a venit sa vada ce fac. Mi-a facut repede un calmant, ca inca mai aveam cateterul de la peridurala si i-am zis de moase, ca m-au lasat in halul ala. S-a suparat foc si le-a convocat pe toate la o mica #8220;sedinta#8221; pe hol, certandu-le pentru toate neregulile pe care le constatase in saloane. Au sarit ca ele #8220;si-au facut treaba... pacientele vor sa fie tratate ca la Euroclinic#8221;. Super de treaba a fost anestezistul (si asistenta lui, care m-a tinut de mana tot timpul in sala de operatii), desi a fost ultimul care si-a primit plicul, dupa tarasenia cu asistentele.

...fac o pauza, ca mi s-a trezit puiul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudis spune:

Buna Laura ..Imi pare rau sa aud ca ai intampinat probleme in spital.
Eu a trebuit sa merg la cativa medici recomandati ca sa pot lua o decizie...Am ales medicul care nu a adoptat un tratament preferential prietenei mele desi venea printr-o " relatie"..in comparatie cu alti medici recomandati de alte prietene si care " se trageau de sireturi " ca sa zic asa..
Sper ca esti bine acum .Sa iti traiasca copilasul.
Clauiva sper ca esti bine...:)
pupici fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

... am revenit.
Claudis, multumim, suntem foarte bine amandoua.
Am uitat repede ce a fost nashpa, dar tineam sa spun si altora, sa nu aiba impresia ca la Filantropia umbla cainii cu covrigi in coada.

Mergi la inceput