nevasta , amanta , prestatoare de servicii intime

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

traim intr o societate monogama, am fost crescute intr o societate monogama, am primit o educatie monogama nu putem avea decit o "cultura" monogama.
din punctul meu de vedere sotia e sotie, amanta e amanta iar prestatoarea de servicii e alta mincare de peste. sint 3 posturi diferite ale femeii.
se spune ca cea ma ingrata pozitie ar fi a sotiei, ca ea cam le ofera pe toate pe gratis, pe cind la celelalte doua se plateste...
in plus, soata are o gramada de alte responsabilitati, obligatii... poate ca exista si avantajul ca "tot la mine vine", ori ca exista partajul sau pensie alimentara (in unele tari) Ceva trebuia sa ofere si societatea sotiilor nu?
dar in ciuda atitor "dezavantaje" ale functiei de soatza, toate alearga sa se angajeze pe postul respectiv, ba mai dau si concurs!!! tot societatea i de vina!!!

consider ca o amanta e mai periculoasa pt institutia numita "casnicie" decit o prostituata, ca de amanta se mai si indragosteste impricinatul si se duce totul pe apa simbetei!!!



poze multe cu noi/Ana a implinit un an/ 2006/2007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Cum bine spune Tora, am fost crescuti intr-o mentalitata monogama si e normal ca majoritatea sa gandeasca asa.

Lasand insa deoparte acest aspectul legat de educatie, in cazul meu e vorba de simtul posesiunii. Nu sunt geloasa, am fost mereu de principiul ca mai bine fiecare se distreaza separat, daca asa devine cazul la un moment dat, decat priponiti unul de altul cu sau fara chef. Insa consider ca americanul are dreptate cand zice "3 is a crowd". Nu vad ce sa caute o armata in dormitorul sau in casa mea; de-abia ne intelegem in doi, mai multi ar fi un dezastru.

Barbatul meu e doar al meu (si viceversa) de bunavoie si nesilit de nimeni; daca chestiunea nu-l mai aranjeaza, exista despartirea à l'amiable.Consortul/consoarta, chilotii, proteza, periuta de dinti, sunt lucruri mult prea personale ca se le imprumuti. Eventual le pot face cadou

Cat depsre amante si prostituate, daca sunt asa de buna voie sa fie sanatoase, treaba lor, daca nu ar trebui sa intervina in ecuatie vreun paragraf din codul penal.

Poate suna simplista gandirea mea, dar mie imi convine si ma scuteste de batai de cap si intrebari existentiale.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

quote:
Originally posted by monixy

prestatoare de servicii intime este o formulare neutra valoric pt prostituata .
relatia dintre substantivele din titlu nu este de identitate

multumesc fetelor inteligente care au raspuns la subiect !

ca sa parafrazez o urare de succes :ganditi bine inainte sa exprimati ceva , in vorba , scris , sau comportament !



oki doki... duoamna inteligeanta!

eu is plecta de douazeci de ani din Romania, in viata de zi cu zi nu vorbesc romaneste si nici nu scriu romaneste, de citit nici atit decit prin forumuri...
dar eu pe bune ca inteleg ca sotia si amanta sint prestatoare de servicii! daca vroiai sa pui substantive... puneai prestatoarea sau un si intre penultimul substantiv si "prestatoare".... ca altfel se intelege altceva...

Consider o jignire subtila ceea ce ai scris... cu fetele inteligente...

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai de ce sa dispara prostitutia?
Exista oameni care privesc sexul ca pe o necesitate fizica si atat. Se duc, platesc, si-si cumpara satisfactie. Ambele parti stiu exact ce vand si ce cumpara. De ce sa dispara ceva doar pentru ca nu avem noi nevoie de acel ceva?
Abuzurile legate de prostitutie nu trebuie sa interzica prostitutia in sine, exista suficiente mijloace prin care sa se limiteze aceste abuzuri.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

uite cum o minora neintelegere gramaticala da nastere la genti in cap !
substantivele din titlu sunt folosite la forma nehotarata , adica (o) nevasta , (o) amanta ,(o) prestatoare de servicii , dar din cauza ca nu pot fi folosite diacritice se poate intelege si altfel .
dar de ce ar alege cineva sensul peiorativ al unei sintagme ?
mai ales ca sensul titlului e dezvoltat in postarea propriu-zisa !

faptul ca am facut aprecieri pozitive la adresa unor persoane nu constituie atac la persoana altora !

referitor la topic, mie nu mi se pare deloc ok sa fie cineva tratat drept obiect si, mai mult, ca altii sa incurajeze/tolereze acest lucru .
dublul standard se observa in situatia in care o femeie este dorita ca obiect sexual si in acelasi timp dispretuita ,din acelasi motiv .
majoritatea injuriilor contin termeni sexuali , de unde rezulta inca o latura a sexualitatii , cea agresiva (in acest caz , sublimata).

apropo de roluri , valorizat e cel de nevasta , dar e posibil ca multe fete sa urmareasca sa-l obtina cu orice pret , indiferent de "calitatile" partenerului , si aceleasi fete sa incerce sa mentina o "familie", evident disfunctionala, in dauna lor si a copiilor lor.
deci nici in relatiile conjugale nu e de dorit sa se "actioneze" ca obiect.
dar cum ajunge cineva in postura de obiect ?
parerea mea e ca din cauza mediului nociv in care a a fost crescut,lipsei de educatie, a situatiei economice , dar si a unor atitudini pro-obiect din societate (reclamele , videoclipuri , filme , majoritatea folosesc exact aceasta perspectiva).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

O femeie poate fi , pe rand, sau in acelasi timp, daca vrea, toate cele trei expuse in titlu:nevasta, amanta si prestatoare de servicii intime( asta cred ca inseamna prostituata, nu?)Daca vrea!Face ce vrea, e viata ei si atat.Fiecare face ce-i place.Am renuntat sa mai judec oamenii...Dumnezeu o va face la timpul potrivit.
Eu as pune altfel problema:
Nu am nimic impotriva prostitutiei.E ca si cum ai merge la dentist sa-ti trateze o masea...
Cu amantele....le condamn , pentru ca, de regula ,ele sunt cele care intind curse barbatilor insurati si apoi distrug familiile( care ar putea sa-si mai acorde o sansa, daca n-ar interveni amantele).
Problema este alta:
Chiar ma gandeam ca femeia , este intr-un fel o sclava din punct de vedere sexual.Sau, ma rog, asa se incearca a se dovedi.Vad asta in filme.
Postura femeii in filme, este una degradanta.(ma refer la filmele erotice).Oare de ce?Femeia este supusa perversiunilor sexuale de tot felul.Mai multi barbati in jurul unei femei, arata ca o haita de lupi atacand o caprioara.Si atunci, ma gandesc, de ce vor barbatii sa faca asta?De ce, in subconstientul lor,considera femeia, un obiect sexual, o "prestatoare de servicii intime", indiferent de cat de aberante ar fi acestea...
Si atunci, nevasta,care , de regula, este mai rezervata in a primi propunerile aberante ale sotilor animalici( numai de iubire nu e vorba, daca iti cere cine stie ce anormalitati, care provoaca durere, nicidecum placere)este lasata la o parte , iar domnul sot isi cauta satisfacerea poftelor tampite in alta parte.
Inca o data, sunt de acord cu legalizarea prostitutiei, dar as vrea, in acelasi timp, sa fie si ele tratate cu respect, nu ca niste animale.
In concluzie, cred ca mai degraba ar trebui sa schimbam, intr-un fel, mentalitatea barbatilor!Iar daca le place atat de mult sa practice perversiuni(cca 70% din ei o fac), n-au decat sa o faca.....dar intre ei, barbatii.Si atunci ajungem in alta parte, la homosexualitate.Iar nu e bine.
Dumnezeu a lasat femeia si barbatul sa se iubeasca si sa procreeze.La fel, cred ca pentru asta, femeia isi ofera vaginul si nu gura sau ...alte parti!
Parerea mea...

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

monixy, pe bune ca tu ai o problema ...dar nu spun ca deja am un felinar rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

quote:
Originally posted by espiritu

quote:
Originally posted by Gabi_K



e aberant?huh...inseamna ca nu ai vazut niciodata spectatoarele de la striptease masculin....holy moly ce le mai place sa fie degradate....





M-am distrat pe cinste ! Chiar deunazi povesteam cu o amica, suparata foc fiindca ratase spectacolul celor de la Flamingo Boys. Prietenii stiu de ce....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

susur , incearca sa definesti problema intr-un mod civilizat , argumentat si inteligent !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_io spune:

quote:
Originally posted by monixy


ca sa parafrazez o urare de succes :ganditi bine inainte sa exprimati ceva , in vorba , scris , sau comportament !



aolicaaaa....am intrat pe manutele unui psiholog! asa mi se intampla mie cand debitez äle mai mari ineptii!
de stiam...imi controlam fiecare litera!
nu mai spun nimic, incerc sa pastrez ultima geana de mister asupra personalitatii mele daca o mai fi ramas asa ceva!


Mergi la inceput