nevasta , amanta , prestatoare de servicii intime

nevasta , amanta , prestatoare de servicii intime | Autor: monixy

Link direct la acest mesaj

salutare fetelor !
avand in vedere ca multa lume are opinii diferite , si pe care doreste sa le sustina cu argumente , civilizat e sa discutam la general si nu la particular , referitor la normele cultural-morale pe care le respectam si incurajatm/toleram/interzicem .

in societatea occidentala dintotdeauna a existat casatoria monogama si s-au tolerat social relatiile extraconjugale , iar religios au fost infierate .
in societatile asiatice traditia permitea poligamia pt barbati ,sub forma de haremuri (mini-, maxi, in functie de situatie economica)sau sotie plus mai multe concubine oficiale ,din pdv religios sexualitatea in general era subordonata unei zeitati iar social existau chiar forme de educatie pt a servi cat mai rafinat functiei de placere a sexualitatii.
in societatile primitive ,se intalneau toate posibilitatile , in functie de raportul numeric femei/barbati si conditiile de viata .

cum vi se pare aceasta paleta larga de conceptii si comportamente?
si cum considerati ca ar trebui tratata prostitutia la noi in tara ?

cine doreste sa isi spuna prima parerea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

ar trebui sa renuntam la monogamie! Si sa se legalizeze prostitutia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Personal consider degradant atit titlul cit si insinuarea ca relatia intre un barbat si o femeie este numai de natura sexuala. Si mai degradant este punctul de vedere ca femeia este prestatoare de servicii intime!

Iar intrebarea finala...hhhmmmm...ce are'a face sotia cu amanta si cu prostitutia?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

quote:
Originally posted by Happy_in_TO
Si mai degradant este punctul de vedere ca femeia este prestatoare de servicii intime!

dont worry ca sunt si barbati in bransa....
quote:
Originally posted by Happy_in_TO
Iar intrebarea finala...hhhmmmm...ce are'a face sotia cu amanta si cu prostitutia?...


tocmai ala e spilul sa nu aiba de a face.
in alta ordine de idei circula un banc cam asa
o femeie are nevoie de un barbat care sa o iubeasca.o femeie are nevoie de un barbat care sa se priceapa la treburile casnice.o femeie are nevoie de un barbat care sa o insoteasca la shopping si sa ii staifaca toate poftele.o femeie are nevoie de un barbat care sa fie tigru in pat.
ideal este ca cei patru barbati sa nu se intalnesca niciodata.

Bubbles show made by espiritu.Enjoy!
www.youtube.com/watch?v=AJetdbiGa8I" target="_blank">bubbles show.click!
Ce face omul la plictiseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Ideal este ca intr-o casnicie sa nu mai ai nevoie de altcineva in afara de sot/sotie. Sa casti bine ochii cind il/o iei , daca eventual constati ca te-ai inselat, sa il/o lasi si sa o iei de la capat (sau nu) in mod legal, social, corect si dupa toate canoanele artei cu altcineva.
Deci rolul de amant/amanta ar fi trebuit sa dispara de pe fata pamintului.
Dar daca s-a mentinut de atita amar de timp inseamna ca situatia reala nu e chiar aia ideala.

In ce priveste prostitutia... probabil si asta, daca exista inca, e necesara intr-o societate.
Sint insa sceptica datorita faptului ca se apropie atit de mult de practici care tin de sclavie sexuala... asa ca probabil ar fi de preferat, daca tot nu dispare, sa fie controlata intr-un stat civilizat. Sa se reduca macar posibilitatea ca acele femei sa fie rapite, terorizate de tot felul de grupari interlope si tinute acolo impotriva vointei lor, riscul de contactare a unor boli, etc.

De fapt, eu cam asta cred despre toate "practicile" care sint scoase in afara legii, da'totusi se mentin: daca se mentin, si sint implicati in fond adulti responsabili si nu incalca drepturile nimanui altcuiva, ar trebui recunoscute pentru a putea fi controlate: ele oricum exista, e clar ca n-or sa dispara, macar sa fie tinute sub control pentru minimizarea riscurilor.
Aici ma refer si la prostitutie, si la droguri, si la cursele ilegale de masini.... etc.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Nu stiu cum e tratata prostitutia, dar traim intr-un cadru social in care femeia indiferent de statutul pe care o are, este considerata prestatoare de sex (chiar si nevestele, doar ca sunt pe gratis), la barbat e normal sa tina amanta sau sa mearga la prostituate daca nevasta nu-l satisface cum vrea el, insa la femeie e aberant sa apeleze la un prostituat pentru servicii sexuale... noah, asta e... suna cam degradant pentru noi, femeile, nu?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

Nu stiu cum e tratata prostitutia, dar traim intr-un cadru social in care femeia indiferent de statutul pe care o are, este considerata prestatoare de sex (chiar si nevestele, doar ca sunt pe gratis), la barbat e normal sa tina amanta sau sa mearga la prostituate daca nevasta nu-l satisface cum vrea el, insa la femeie e aberant sa apeleze la un prostituat pentru servicii sexuale... noah, asta e... suna cam degradant pentru noi, femeile, nu?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!





e aberant?huh...inseamna ca nu ai vazut niciodata spectatoarele de la striptease masculin....holy moly ce le mai place sa fie degradate....

Bubbles show made by espiritu.Enjoy!
www.youtube.com/watch?v=AJetdbiGa8I" target="_blank">bubbles show.click!
Ce face omul la plictiseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_io spune:

espiritu santo

cred ca gabi vorbea de mentalitate, in sensul ca lumea inconjuratoare ar gasi degradant ca o fumeie sa frecventeze bordelurile masculine.
pana la urma, gasesc oarecum logica si mentalitatea asta, avand in vedere ca pana la o anumita varsta, o femeie poate obtine aceste servicii sexuale moka
ce ne facem insa cu celelalte? care sunt mai putin atractive, sau au imbatranit si vor si ele, ca nu-s piatra? ei, pt. acestea cred ca s-ar cere demontata mentalitatea cu pricina.
( p.s. m-as lasa si eu degradata cu un spectacol de streaperi, asta apropo de ce zicea espiritu, dar doar de incalzire....ca fara al meu mancator de nervi parca nu ar avea haz )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by espiritu
e aberant?huh...inseamna ca nu ai vazut niciodata spectatoarele de la striptease masculin....holy moly ce le mai place sa fie degradate....




Circula pe net un astfel de spectacol...imi pare rau, nu pot sa-l arat...poate l-ati vazut.

Gabi, nu-i normal, sau e la fel de anormal la ambele sexe treaba cu prostituatii; in domeniul acesta chiar nu mai exista discriminare intre barbati si femei. Chiar daca cei de varsta noastra mai cred acest lucru.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu sunt pentru monogamie intr-o relatie. Cum spunea si Elise, cand nu mai merg nicicum lucrurile, e mai cinstit sa spui lucrurilor pe nume si cei doi sa-si vada separat de viata lor in continuare. Nu pot accepta ideea de amant/amanta, nu-mi place nici ideea de 'menage a trois'. Poate-s eu mai obtuza, dar nu mi-as imparti cu nimeni sotzul si nici el n-ar fi bucuros sa ma imparta cu altul.
Evident, nici partea cu 'femeia prestatoare de servicii sexuale' nu-mi suna foarte bine, pana la urma, asta e o mentalitate care s-a propagat aiurea, nu-i vorba numai despre femei, sclavia sexuala n-a facut discriminare de gen. Au fost destule matroane romane care isi incalzeau patul cu cate un sclav aratos, si acuma sunt destui berbanti dispusi sa incalzeasca patul unei dame sarite binisor de prima tinerete daca are cu ce-i recompensa. Mi se pare o chestie injositoare, indiferent de genul 'prestatorului'.
Cu prostitutia... aici e grele. De eradicat total nu stiu daca-i posibil, nu degeaba o fi printre cele mai vechi meserii din lume. Dar daca tot se practica si nu se poate eradica total, mi s-ar parea muuult mai ok sa fie ceva legal, sa existe bordeluri bine puse la punct, cu controale medicale riguroase, cu oameni de paza si tot restul.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

prestatoare de servicii intime este o formulare neutra valoric pt prostituata .
relatia dintre substantivele din titlu nu este de identitate (sinonime) sau cauza-efect .
degradant este cand o persoana considera alta persoana drept obiect si mai ales in proprietate .
rigiditate in gandire este un mod stereotip de a asocia cuvintele , ideile .

cele 3 roluri expuse in titlu intentionam sa le discutam ca valoare/ nonvaloare , cultural-social.
faptul ca exista are macar o explicatie , dar si o consecinta , asta doream sa discutam.

multumesc fetelor inteligente care au raspuns la subiect !

din ceea ce am spus in primul post eu deduc :
-barbatii au tendinte dominatoare si poligame , incurajate cultural, si judeca in mod dublu standard femeile
-femeile au tendinta de a trata chiar ele insele pe alte reprezentante ale genului feminin ca obiecte , vizibil prin atitudinea "de desfiintare" ca persoana a alteia , fie amanta , fie prestatoare de servicii.

miza unei asemenea dezbateri este de a construi (nu prelua de-a gata) niste standarde si valori.

opinia mea despre prostitutie : absolut distructiva situatia in care cineva nu are posibilitatea de a alege in domeniul intim , deci "antrenamentul" de detasare al acestor femei nu e natural.
as vrea sa se poata desfiinta , dar nu stiu cum ar trebui procedat !
starea economica si educativa are mare influenta in aceasta chestiune.

cu amantele n-am nimic , pt ca in acea situatie este vorba de o alegere reciproca libera .
in multe cazuri , majoritatea , oamenii spera ceva , gandesc altceva , si consecintele ii cam iau prin surprindere .
cazuri in care amanta devine sotie , sunt rare , dar exista (cazul Camilei Parker si a printului Charles ).
constatare : pers. care intra in rel. extra- , ori au o foarte mare incredere in sine , ori sunt f. slabe ca stima , iar rezultatul depinde(in mod indirect) de barbatul cu care intra in relatie .

ca sa parafrazez o urare de succes :ganditi bine inainte sa exprimati ceva , in vorba , scris , sau comportament !

Mergi la inceput