Metode reale de prevenire a abuzului

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Claudi@, in primul rand felicitari pentru curajul de a vorbi deschis despre asta! Abia cand am realizat cat de greu (daca nu imposibil) este pentru altii sa articuleze ceea ce li s-a facut, stiu ce act de curaj inseamna acest lucru. ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat puterea, dupa ce s-a ridicat valul reprimarii si refularii, sa-mi gasesc o voce puternica si sa nu ma las intimidata de aceia care ma sfatuiau "sa nu trezesc cainii care dorm" si "sa nu mai rascolesc trecutul, ca e trecut si ce mai conteaza..."

Ei bine, conteaza. Prea multi sunt cei care tac. Prea multi fosti copii abuzati inca se tem sa spuna, sa acuze, prea multi inca se simt ei insisi vinovati, prea multi inca neaga ca au fost abuzati si au impresia ca daca nu vor vorbi despre asta e ca si cum abuzul nu s-ar fi intamplat etc. Asta e terenul pe care cresc bine ghimpii abuzului.

Oameni ca noi trebuie sa-si adune curajul si sa vorbeasca tot mai tare si cu tot mai multa lume despre asta, chiar cu riscul de a pierde "prieteni" (oricum, cine si-ar dori asemenea "prieteni"??), pentru ca lumea e prea surda si oarba... Stii vorba aia, nu e orb mai mare decat acela care nu vrea sa vada.

Nu te speria daca ai dat doar peste o singura mamica in grupul tau care te sustine, tot e bine, puteai sa fii singura de tot... In orice caz, ramai consecventa, discuta despre asta, explica-le celorlalte ca e treaba lor ce riscuri isi asuma cu propriii copii, dar ca tu vei incerca si in continuare sa le trezesti la realitate si sa le ajuti sa accepte ca ignorarea acestor probleme este ceva grav.

Si NU, nu a fost vina ta pentru nimic, sunt sigura ca stii asta! Reactia mamei tale este cea clasica: sa acuzam victima pentru ca nu am fost in stare sa-l demascam si sa ne despartim de abuzator... Ea incearca sa-si reduca la tacere mustrarile de constiinta (sa nu crezi ca in sinea ei nu stie ca si ea poarta o MARE parte din vina), incearca sa dea vina pe tine (ca de, acum esti adulta si nu mai trebuie sa te "menajeze" - macar de-ar fi facut-o cand erai copil), ea vrea sa se descarce de reziduurile ei sufletesti si le devarsa asupra ta, tot asupra ta...

Am cunoscut acum doi ani la un seminar de Reiki o tipa care fusese violata de tatal ei si avea acum, la 27-28 de ani, niste probleme f.f.f.f. grave de sanatate tot incercand sa uite si sa reprime realitatea copilariei. Mama ei (psiholog!) ii spusese drept consolare: "Cine stie, poate ca asta a fost sarcina si povara pe care ti-a fost dat sa le porti in viata asta..." Si gata, cu aceasta explicatie budisto-ezoterica individa se spalase pe maini de obligatia pe care o avusese ea de a avea grija de copilul ei.

Si cine stie cate asemenea cazuri or mai exista...

Tot ce-i trebuie raului pentru a triumfa este ca oamenii buni sa nu se implice.


Felicia 36+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Mersi Felicia, scuze stii tu pt ce, dar nu reusesc, este si fratele meu la mine si imi e greu sa vb cand este el.
Ca sa nu existe neintelegeri, eu nu am fost abuzata sexual de tatal meu, dar am avut parte de tratamente, de neuitat, batai pana la epuizare, a lui nu a noastra, ieseam din mana lui mai mult morti decat vii. Dormeam pe perne cate o luna intreaga.
Si acum imi aduc aminte ce bataie crunta am luat, cand am ars carnea din tigaie si m-am stropit si cu ulei, aveam in jur de 11 ani(am si acum semn pe picior). Ne batea cu cureaua, am avut atunci semne pe tot spatele, cu sange inchegat si mi-a prins o curea si peste fata si ureche. Poate daca nu era vara, vedea vreun profesor, cineva si facea ceva.
Imi aduc aminte cum o profesoara a trecut pe langa mine si explicand ceva a a facut un gest care m-a speriat si atunci si-a dat seama ca sunt batuta acasa, m-a intrebat daca iau bataie si i-am spus. Toti anii a fost foarte dragutza cu mine, acum ma gandesc ca poate ca-i era mila de mine.

Abuzata sexual am fost de un prieten de fam, o sa povestesc cand voi fi pregatita, acum mi-au revenit amintirile, cum luam bataie si am un nod in gat.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony ,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Felicia, inca ceva. Eu am citit o carte de la tipa de la grupa. "Jezt kann ich nicht mehr schweigen" si mi-a dat putere. A fost ca un sut in fund, si nu mai pot sa tac, Daca vorbesc poate reusesc sa schimb ceva, poate va fi o victima mai putin pe lumea asta.
In carte e vb de o femeie care a fost abuzata sexual de tatal ei si a tacut pana a aflat ca si nepozica ei (de pe sora) este abuzata, si asa afla ca toate femeile din fam ei au fost abuzate si chiar si prietene. Daca vorbea poate nu existau atatea victime, dar cand esti singur o victima este foarte greu sa reusesti sa vb. Este f interesanta cartea, pacat ca este realitate.
Acum citesc "Es geschah neben an" este incredibil, este atat de dureros sa o citesc, poate reusesti sa le citesti si tu.
scuze de off- topic

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony ,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ath spune:

Salutare! Imi cer scuze ca sunt off-topic, insa as avea o mare rugaminte pentru MissParker.
Pot lua legatura cu tine? Am incercat sa-ti trimit un mesaj privat, insa nu merge. Multumesc!
Toate bune si felicitari pentru topicul interesant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

ath, PM-ul meu e activat, am facut si curatenie in Inbox, dar vad ca al tau nu e activat. Mai incearca odata!

Claudi@, si mult curaj!! Multumesc pt. cartile recomandate!


Felicia 36+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Offtopic:Ath, fiind membru incepator cu 1 singur post, inca nu poti trimite PM.Folositi mail-ul.

ps:sunt cititoare constanta a acestui subiect...

Tatiana, mamica de bebe Luca (12.12.2007)

22.04............65,2 kg
29.04............62,4 kg
06.05............60,6 kg
13.05............59.8 kg
:-)))) de cand asteptam sa schimb prefixul :-)))
20.05............59,5 kg
27.05............59,3 kg
03.06.....fix :) 58,0 kg
ma simt atat de bine :)

TARGET 57 kg!! until 7 iunie!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ath spune:

MissParker, activez PM-ul si te rog sa-mi trimiti o adresa de e-mail pentru ca asa cum a scris Tatiana83(thx for hint!), inca nu pot trimite mesaje private, membru incepator fiind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by ath

MissParker, activez PM-ul si te rog sa-mi trimiti o adresa de e-mail pentru ca asa cum a scris Tatiana83(thx for hint!), inca nu pot trimite mesaje private, membru incepator fiind.


Mai posteaza pe undeva vreo 10 raspunsuri, ca sa scapi de moderare, apoi iti vei putea activa PM-ul (in profil). Altfel eu nu am cum sa-ti trimit adresa mea de mail fara s-o vada toata lumea...


Felicia 37+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ca sa nu se creada cumva ca au pus austriecii monopol pe incest sau pe abuzul sexual:

www.ziare.com/Romanii_il_copiaza_pe_monstrul_Fritzl-329790.html" target="_blank">Alte si alte cazuri de incest si abuz sexual din Romania

Oare cand vor pricepe oamenii ca asta e regula si nu exceptia?


Felicia 38+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.
(T.S. Eliot)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

[quote] Originally posted by MissParker

Ca sa nu se creada cumva ca au pus austriecii monopol pe incest sau pe abuzul sexual:

www.ziare.com/Romanii_il_copiaza_pe_monstrul_Fritzl-329790.html" target="_blank">Alte si alte cazuri de incest si abuz sexual din Romania

Oare cand vor pricepe oamenii ca asta e regula si nu exceptia?


Felicia 38+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.
(T.S. Eliot)

[quote]


E trist......oare cum exista astfel de fiinte caci nu ii pot numi oameni...si astea sunt cazurile aflate, dar oare cate raman nedescoperite si nenorocitii isi vad bine mersi de viata...
Copii aia tipa/plang/urla, iar lor putin le pasa...doamne...


Mergi la inceput