Metode reale de prevenire a abuzului

Metode reale de prevenire a abuzului | Autor: MissParker

Link direct la acest mesaj

"Nu lua nimic de la straini, nu te duce cu cineva strain!" - Metode preventive ale parintilor sub semnul intrebarii
(HeimatPost, Hanau, 14 februarie 2008)

La seminarul pentru siguranta si practici de confruntare pentru copii intre 8 si 12 ani din Hanau au participat 22 de copii.

La seminarul tinut de Monika Baumgartl au participat ca spectatori si parintii copiilor, care astfel si-au putut face o imagine clara despre metodele de antrenament ale psiholoagei.

"Citi dintre voi au auzit deja de la parinti indemnul Nu te duce cu cineva strain!?" i-a intrebat M. Baumgartl pe copiii asezati intr-un cerc. Toate mainile se ridica. "Si citi au auzit de la parinti propozitia Nu lua nimic de la straini?". Toate mainile se ridica. "Si cine asculta de indemnul Dupa scoala/antrenament/vizita la prieteni se merge direct acasa?". Din nou, toate mainile sunt sus. Parintii respira usurati.

"Cum va imaginati voi un om rau, care rapeste copii, care le face rau si poate si abuzeaza de ei sexual?" a fost urmatoarea intrebare.

"Un om intunecat la fata si cu o privire rea" - unul din raspunsuri. "Un om cu o masca de ciorap pe fata", spune Nicklas, 10 ani. "Un om rau si care iti face frica", spune o fetita. Monika Baumgartl ii roaga pe parinti sa retina raspunsurile, dupa care pregateste sala pentru un joc de roluri, asezand mai multe scaune ca intr-un autobuz. Copiii sunt rugati sa ia loc pe scaunele respective din "autobuz".

Baumgartl le explica situatia copiilor: "In autobuz se urca un cersetor, un om de varsta mijlocie, cu ochi albastri, cu haine ponosite, nebarbierit, care miroase a nespalat." Baumgartl il interpreteaza apoi pe cersetor, care se aseaza printre copii. Ragaind, scobindu-se in nas, 'cersetorul' incepe sa injure societatea asta nenorocita, nedreptatea vietii, scoate zgomote neplacute, apoi coboara din autobuz furios.

Urmatorul 'pasager' este un batranel intre 60 si 70 de ani, care are nevoie de o carja, are pantaloni maronii, o camasa bej, o barba blonda taiata scurt si ochi albastri. Acesta isi cauta loc intre fete si incepe imediat o conversatie cu ele. In timpul conversatiei, bunicul cel inofensiv le atinge pe fete, le pune mana pe picioare, face complimente referitoare la tinerii din ziua de azi, apoi coboara din autobuz.

Baumgartl ii lasa pe copii cateva minute, apoi ii intreaba care dintre cei doi 'pasageri' era omul cel rau. Majoritatea copiilor raspund ca 'cersetorul'. Doar 5 copii din 22 raspund ca de fapt 'bunicul'. "Cine v-a molestat?", intreaba ea. "Cersetorul", raspund aproape toti copiii la unison. "Si cine v-a pipait?" "Cersetorul", raspuns din nou majoritatea copiilor.

Parintii sunt socati. 'Cersetorul' nu se atinsese de nici un copil, iar 'bunicul' pipaise majoritatea copiilor si totusi copiii retinusera evenimentele altfel. Intrucat 'cersetorul' corespundea cel mai bine imaginii de "om rau" din mintea copiilor, in timp ce 'bunicutul' le reamintea de propriii bunici, copiii intre 8 si 12 ani nu au fost capabili sa realizeze ce se intamplase de fapt.

In acest seminar de 2 zile, Monika Baumgartl a reusit prin mai multe asemenea "jocuri" sa-i sensibilizeze pe copii la adevaratii "oameni rai". I-a pregatit pe copii sa reactioneze adecvat, sa puna limite la comportamentul potential abuziv al adultilor, a exersat cu ei pana si lovituri cu pumnul si cu picioarele pentru cazuri mai agresive.

Copiii au fost incantati in final. Parintii au plecat acasa multumiti, dar si pusi pe ganduri. Realizasera ca ritualul lor preventiv obisnuit, banal si placativ, nu protejeaza nici un copil, indiferent cat de frecvent este repetat.



Ca fost copil abuzat sexual de catre rude (bunic, unchi), ma intereseaza foarte mult acest aspect. Se stie ca pedofilul clasic nu scoate flacari pe nas si nu e un monstru pe care sa-l putem recunoaste la prima vedere. Se stie de asemenea ca aproape toate abuzurile sunt comise de membri ai familiei, de vecini, de cunoscuti, de prieteni de familie etc.

Voi va ganditi la aceste aspecte? Sunteti atente/atenti la potentiale semne de abuz (nu numai fata de copiii vostri)? Vorbiti cu copiii vostri despre aceasta realitate? Cum incercati sa-i protejati?



Felicia 26+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pe langa "nu pleci cu straini", "nu iei nimik de la straini", ii repet zilnic ca nimeni, dar nimeni inafara de mine, dadaca, educatoare, ingrijitoare, tati, NU are voie sa o atinga la vulva sau fund, iar da acineva incearca, sa strige foarte tare si raspicat "ia mana de pe mine".
Astept orice idee, sugestii !
Multumesc Felicia pentru un asemenea subiect important si util !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu am adaugat...nu pleci nicaieri nici cu persoane care le cunosti...pleci numai cu mine, buni, bona, tati. Chiar i-am dat exemplu...daca cutare spune sa pleci cu el, ne intrebi pe noi. Daca nu ai posibilitatea sa ne intrebi, nu pleci, astepti sa vina unul din noi.

In schimb intr-o zi in care i-am spus ca daca vrea poate sa se duca in parcul din spatele blocului n-a vrut sa se duca singur (are 7 ani) si l-am intrebat de ce.
"Pai daca ma fura cineva?"
"Cine sa te fure de ici pana colea, ca doar stau eu la geam. Si nu pleci din parc, stai si te joci aici, ca sa te vad"
"Dar daca ma fura cineva cum ies din bloc?"
"Pai atunci tipi, ca doar nu stai sa te fure cineva fara sa tipi...tipi cat poti de tare ca te cunosc toti pe aici, stiu al cui esti. Tipi ca esti rapit".

Ma intreb daca totusi nu am cazut in extrema cealalta. Pana la urma am iesit cu el, dar ma intreb pana cand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Voi va ganditi la aceste aspecte? Sunteti atente/atenti la potentiale semne de abuz (nu numai fata de copiii vostri)? Vorbiti cu copiii vostri despre aceasta realitate? Cum incercati sa-i protejati?


Buna, Miss


Asa scurt si la obiect, (am o mica pauza),
si cu experienta de a lua copilul palmuit de la gradinita, va spun :
I-am repetat de la acea palma primita ca nimeni nu are dreptul sa il loveasca, sa strige la el, sa il pipaie, sa il sarute ,(in afara de salutul combinat cu scurte imbratisari si pupic pe obraji),....nici chiar bunicii, si niciodata in lipsa noastra, a parintilor.
Si explicandu-i relatia dintre mame si tati, dragostea si venirea pe lume a copiilor , am incercat sa il lamuresc ce inseamna intimitatea ,goliciunea, cat si cand poate fi intim sau nu cu cineva.Desi multi ma vor condamna, eu am ales sa explic copilului comportamentele normale si cele anormale pe care le pot avea unele persoane fata de copii.

Si chiar dependenta de tigari, droguri,alcool......

Tot ce intreaba si are nelamuriri , explic si dau exemple pe intelesul sau, asa cum pot , bineinteles.
De plecat cu cineva strain, care ar minti orice ,nu ma ingrijorez , e fricos si are reguli pe chestia asta.
De plecat cu cineva cunoscut , inca nu reusesc sa delimitez granitele decat sa il conving ca eu trebuie stiu , unde si cu cine.
Oricum, ne invartim intre cunosti --nu cunosti, nu pleci --nu faci...,,,nimic nu se intampla fara aprobarea noastra.
deocamdata nici nu are legaturi sociale fara prezenta mea .(cinci ani doar).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Pe langa "nu pleci cu straini", "nu iei nimik de la straini", ii repet zilnic ca nimeni, dar nimeni inafara de mine, dadaca, educatoare, ingrijitoare, tati, NU are voie sa o atinga la vulva sau fund, iar da acineva incearca, sa strige foarte tare si raspicat "ia mana de pe mine".
Astept orice idee, sugestii !




Pareri, sugestii? Brrr, m-au trecut fiori fierbinti/reci cand am citit cate persoane au voie sa o atinga la vulva! Presupun ca acum nu mai are pamperasi si se poate sterge singura dupa ce a facut pipi.

O metoda eficienta e cea de a crea un raport de incredere reciproca intre parinte (in special mama) si copil, in asa fel incat copilul sa nu se teama ca va fi certat daca a fost abuzat. Multi copii au sentimentul vinovatiei in asemenea situatii.
Pentru mine pedofilia e cea mai mare crima; intrece si omorul. Mortu'i mort, dar copilul ramane cu sechele pe viata. Eu cred ca as deveni tigroaica, daca s-ar intampla asa ceva alor mei.

Miss Parker, nu stiam ca abuzul asupra ta a fost si de natura sexuala. Imi pare foarte rau.
Sotul bunicii mele avusese intentia sa abuzeze de sora mea pe la 6 ani; bine ca i-a auzit bunica intentiile. Taica-meu, cand a aflat, a pus mana pe secure. Tot biata bunica a intervenit, sa nu faca o crima. brrrr

Procentul actelor pedofilice in cadrul familiei e incredibil de ridicat, tocmai din cauza increderii pe care copiii o au in rude. Tot din cauza increderii se produc si in cadrul bisericii/scolii. De curand a fost un caz in Germania; un preot recunoscuse fapta si era procesat. Nu am apucat sa vad sentinta. Poate Miss Parker are informatii cu privire la decizia judecatorilor germani in cazul cu pricina.



Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Blue Eyes
1. Fetita mea umbla la gradi, acolo la grupa mik (pentru ca are 3 ani si 7 luni) sunt ajutati cand merg la baie pt a evita micile neplaceri si sunt invatati ce sa faca ! Deci ingrijitoarea si uneori educatoarea ii sterge la vulva si la fund.
2. Acasa are dadaca, mama si ocazional tata.
De aici "multimea" de oameni care mi sterg fii`ca in dos.
Sper k ti a mai trecut din fiori
Oare tu cum te descurci cu copilul tau ? Esti 24 din 24 langa el ? K eu zau k as vrea, dar nu reusesc !
Chiar m a suparat tonul mesajului tau.
Nu m am gandit vreodata ca fetele de la gradi (vecine cu mine) sau dadaca de 50 de ani ar putea fi "multimea".

Si m am exprimat gresit: ii spun sa o "stearga", nu sa o atinga.

Redi, foarte buna ideea si cu lovitul



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

O metoda de prevenire evidenta: selectia persoanelor cu care intra in contact copiii, si nu numai copiii. O bunica care a batut-o pe mami in copilarie are sanse mari sa-si disciplineze nepotii in acelasi fel. Prezenta persoanelor vicioase, distructive in viata noastra si a copiilor nu poate fi justificata de legatura de rudenie.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.
*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Mami de Giulia, nu am vrut sa te atac, ci doar mi-am spus parerea. uite o .
Aici educatorii nu sterg copiii la vulva/penis. Daca apar mici neplaceri, vad parintii acasa.


Acum ma detasej de cazul tau si scriu la nivel general, sa nu crezi ca am ceva cu tine.
Eu sustin ca numarul persoanelor care vin in contact cu partile sensibile ale copiilor trebuie redus la minimum, in asa fel incat copilului sa-i fie clar ca adultii sau copiii mai mari nu au voie sa-i atinga in zona genitala, mamara, sa-i sarute pe gura, sa-i fotografieze in posturi in care sa fie vizibile organele. Pentru copil autoapararea fata de pedofili trebuie sa devina ceva instinctiv.
Cand e vorba de apararea intimitatii copilului eu sunt un tigru. Si la subiectul cu pozele pe net, tot radicala am fost.



Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Ft interesant !!

Brusc, mi-am amintit ceva.
Eram mica (nu ft, generala cred) in tren cu parintii si sora mea. Nu circula decat personal pe acea ruta, deci nu era compartiment. Era vara, si in fata mea se vedea un bunic cu 2 fetite, le mangaia pasarica (erau mici) dandu-le chilotelul deoparte. M-a socat, dar nu am spus nimic. Era subiect tabu in familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

mamagiuliei, e un inceput bun, dar incearca sa reduci la minimum numarul persoanelor care s-o atinga pe Giulia in zonele intime. E mai sigur

filofteia, poate ca i-ai transmis baietelului tau cam multa frica, dar stii cum e ... frica pazeste pepenii. Si la 7 ani e inca foarte micut, deci pericolul inca exista.

redi, pentru asta:

quote:
Asa scurt si la obiect, (am o mica pauza),
si cu experienta de a lua copilul palmuit de la gradinita, va spun :
I-am repetat de la acea palma primita ca nimeni nu are dreptul sa il loveasca, sa strige la el, sa il pipaie, sa il sarute ,(in afara de salutul combinat cu scurte imbratisari si pupic pe obraji),....nici chiar bunicii, si niciodata in lipsa noastra, a parintilor.
Si explicandu-i relatia dintre mame si tati, dragostea si venirea pe lume a copiilor , am incercat sa il lamuresc ce inseamna intimitatea ,goliciunea, cat si cand poate fi intim sau nu cu cineva.Desi multi ma vor condamna, eu am ales sa explic copilului comportamentele normale si cele anormale pe care le pot avea unele persoane fata de copii.


blue eyes, tocmai de aia apelez la vigilenta parintilor de pe acest forum, pentru ca eu am fost abuzata de bunicul din partea mamei si de cel putin doi unchi (si inca nu-mi aduc aminte concret totul, unele chestii au ramas inca vagi, altele sunt amintiri ale corpului recapatate prin regresie, altele sunt flashback-uri sau constatari ale mele din cauza legaturii dintre abuzul timpuriu si comportamente ulterioare etc.). Si unul din unchi era foarte bun cu mine, atent (mai atent decat propriii mei parinti), ma rasfata, faceam an de an concediile cu el si matusa mea, venea oricand la noi in casa si eu ma duceam frecvent la ei, iar matusa mea nu avea rezerve sa ma lase singura cu el in casa... Imi pare bine ca ai dat si tu un exemplu personal, pentru ca eu am convingerea ca familiile in care se practica (sau s-a practicat) abuzul sexual sunt regula si nu exceptia. Stiu, multi neaga sau bagatelizeaza fiindca e ceva de neimaginat pentru mintea unui om normal, dar realitatea este alta si cu cat suntem mai vigilenti, cu atat mai eficient putem preveni raul.

Cristina_A, si tu ai dreptate. Mama mea stia ca tatal ei era alcoolic la greu, ca o inselase pe mama ei, ca frecventa bordeluri, ba chiar ea in adolescenta il prinsese odata la gara intr-o ipostaza dubioasa (beat, in tufis, cu pantalonii in vine si cu un barbat langa el), deci stia instinctiv ca tatal ei era cel putin bisexual si pervers, DAR nu a avut probleme sa ma lase in fiecare vacanta acolo... ca de, era "taticul" ei. Nu exista oameni mai orbi decat cei care nu vor sa vada.

zepellina, iti multumesc si tie pt. exemplul tau concret. Si sa stii ca tabu-ul asta nenorocit persista in cele mai multe cazuri si in ziua de azi, asta ma dispera pe mine si de aceea incerc sa vorbesc tare pe tema asta! Tacerea incurajeaza abuzul.

Cand prietena mea cea mai buna i-a povestit mamei ei cate ceva pe tema asta, si mama ei (care acum are vreo 73 de ani) si-a amintit brusc ceva. In satul lor aveau un preot foarte de treaba, un batranel inofensiv si cu o voce calda... Cand ea, avand vreo 9-10 ani, a trecut pe langa casa lui, el a chemat-o inauntru ca sa-i arate niste carti. Ea - fetita ascultatoare - i-a spus: "Sigur, parinte, dar ma duc repede sa-i spun lu' mama unde sunt, sa stie de mine". Atunci preotul a zis "Ah, nu, atunci lasa, altadata..." Atunci nu si-a dat seama despre ce era vorba, dar - cand a venit vorba de pedofili si de abuz - brusc si-a amintit de aceasta scena. QED.

De curand am cumparat o carte cu titlul "Abuzul sexual asupra copiilor - cum sa-l identificam, cum sa ajutam, cum sa prevenim" (Günther Deegener). O s-o citesc si o sa scriu aici pe parcurs tot ce mi se pare relevant.

Astept cu nerabdare si interes si alte pareri, experiente, idei.


Felicia 26+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Am doua fetite de 8 ani si 6 ani.

Nu le las nicaieri sa doarma singure si fara mine. La matusa mea (ea m-a crescut pe mine inainte sa se marite) le las atita timp cit stiu ca va fi tot timpul cu ele si nu va trebui sa plece la munca de dimineata si sa le lase dormind. Nu am incredere in unchiul meu care imi da anumite feelinguri! Am eu dubiile mele si nu vreau sa las fetele cu el! Nu m-a atins cind eram mica sau altceva dar felul pervers cum se uita la anumite femei mai ales cind este beat imi face sila. Si apoi... mai bine in siguranta decit sa iti para rau apoi!

Acum citeva saptamini cind am luat fetele de la day-care cea mica mi-a spus ca un baietel in timp ce se jucau intr-un colt al camerei separat cumva de niste blocuri de constructie uriase, in timp ce educatoarele faceau altceva, si-a dat jos pantalonii si i-a aratat putza. Wow... si tu ce ai facut- am intrebat-o calm. Nu am vrut sa o sperii sau sa ii formez o impresie gresita despre organe genitale, sex, imagine corporala...etc... Eram in masina, in drum spre casa. "mi-am pus mina la ochi si i-am spus <bad view!>"... am ris impreuna. Si cum te-ai simtit? "m-a facut sa ma simt inconfortabil" ok... daca se mai intimpla sa ii spui ceea ce simti si sa ii spui educatoarei. Partea genitala este "personala" de aia ii si spune "private". I-am spus ca insasi expunerea la asa ceva (felul in care s-a simtit inconfortabil) este un abuz asupra persoanei ei si ca este ok sa vorbeasca deschis cu mine sau cu educatoarele. Nu este o rusine si ei nu are de ce sa ii fie rusine!
Apoi i-am spus sa ii spuna pustiului ca daca o mai arata... nu o sa ii mai creasca deloc! La care ele, curioase m-au intrebat deodata "dar ce...mami...creste?" Ooooffff... alta poveste! hahhaha

Fac mereu educatie de "street smart" cu ele. Le spun ca se paote sa fie aedmenite cu animale mici. "Vai, mi-am pierdut catelul, ma ajuti sa il caut?... Am acasa niste pisoi, vrei sa vii sa iti alegi unul? Am gasit un ciine pe aici, vrei sa vii sa il vezi sa ma ajuti sa ii gasesc stapinul?" Astea au fost chestiile care au ademenit niste fetite pe aici dupa care au fost abuzate sexual si apoi omorite!

Fostul meu sot mi-a povestit cum atunci cind era mic i s-a intimplat ceva. Prietena mamei lui din scoala cu care a fost in generala si liceu, venise in oras (se mutase in altul intre timp) sa isi ia o copie dupa foaia matricola si diploma de bacalaoreat. Si a trecut pe la ei in vizita. Cum se facuse tirziu soacra-mea a invitat-o sa doarma la ei si sa plece ziua urmatoare. I-a pus sa doarma in pat, cu baiatul ei care atunci avea 5 ani!!! Iar ea cu sotul ei s-au culcat in canapeaua care se facea pat, in sufragerie.
Noaptea, prietena ei l-a trezit si i-a spus sa o pupe la tzite, sa o nuste usor si sa o stringa cu miinile. Si apoi i-a spus sa ii bage citeva degete in pasarica! Bineinteles ca ea i-a spus sa nu spuna la nimeni, sa fie secretul lor! Cind i-am spus soacra-mi...mi-a spus ca sunt nebuna si ca inventez lucruri!
Asa ca aveti grija, chestii din astea va pot marca copiii toata viata!

Mergi la inceput