retete pt. micul dejun

retete pt. micul dejun | Autor: monabella

Link direct la acest mesaj

Voim sa vorbim putin despre ce pregatim la micul dejun (inclusiv in weekend sau in ocazii speciale).
Noi in weekend mincam in voie, petrecem cam 2 hr la masa, citim ziarele, ne rasfatam. Mincam "brunch", un amestec de masa de dimineata si prinz.
Problema e ca de multe ori nu mai am dei ca sa pregatesc. Ma puteti ajuta? Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

uite ce pregatesc eu cand nu am timp, ptr micul dejun:

tai cubulete fructe(capsuni, banane, zmeura), le pun intr-un bol de sticla, peste care adaug iaurt , zahar vanilat(daca iaurtul e dulce nu ai adaug zahar), miere de albine, adaug iar fructele, iaurt, si la urma o lingura de alune+seminte+nuci+frunze proaspete de menta pe care le rup in prealabil.

e foaaaaarte satios si f sanatos.

sau, mai fac o tentativa de omleta, pe care o servesc pe paine prajita unsa in prealabil cu unt.
pun putin ulei de masline in tigaie, adaug doua oua, usturoi sare si piper.La foc mediu spre mare, amestec rapid timp de un min, astfel incat sa ramana pufoasa cumva... si asez omleta pe paine.



Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Noi facem cam asa:

Frittata...omleta terminata la cuptor (facuta in tigaie de fonta). Si aici bagi cam tot ce ai in frigider (legume si diverse carnite).

French Toast cu diverse toppinguri (fructe, gem subtiat cu suc de portocale, etc)

Pancakes.

Eggs Benedict (doar cind am dispozitie de facut sosul respectiv si voluntar la spalat vase).

Bagel cu lox (il fac in casa, ca-mi plac bucatele de salmon, nu doar o pasta ciudatica). (dar io-s mofturoasa cu bagels - cei mai buni sint la NY )

Crepes, dar umplute cu chestii sarate, nu dulci: mixturi de brinza si chives, salmon afumat cu creme fraiche, brie si ciuperci, etc.

Ma mai gindesc...ca acu mi s-a facut foame



Anamaria

"I used to be Snow White, but I drifted."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ocebine,pls, imi spui si mie cum prepari frittata?


Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

In primul rind iti trebuie o tigaita de fonta pe care o poti baga la cuptor incins.

Bat ouale cu putin lapte, sare, piper si ce vreau in frittata in ziua respectiva (depinde ce gasesc in frigider): sunca bucatele, spanac, broccoli, rosie, ardei gras, marar, brinza (uscata, gen parmezan, manchego), etc.

Torn in tigaia fierbinte (unsa cu ulei). Cind incepe sa se infoaie pe margini si devine "legata" putin, o bag in cuptorul incins (cam 375 gradeF). Cind nu mai este "runny" (nu stiu cum sa zic, cind este oul complet gatit) o scoti si o papi

Anamaria

"I used to be Snow White, but I drifted."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by ocebine

In primul rind iti trebuie o tigaita de fonta pe care o poti baga la cuptor incins.

Bat ouale cu putin lapte, sare, piper si ce vreau in frittata in ziua respectiva (depinde ce gasesc in frigider): sunca bucatele, spanac, broccoli, rosie, ardei gras, marar, brinza (uscata, gen parmezan, manchego), etc.

Torn in tigaia fierbinte (unsa cu ulei). Cind incepe sa se infoaie pe margini si devine "legata" putin, o bag in cuptorul incins (cam 375 gradeF). Cind nu mai este "runny" (nu stiu cum sa zic, cind este oul complet gatit) o scoti si o papi

Anamaria

"I used to be Snow White, but I drifted."





Aha, am inteles.
Problema e ca nu am tigaie de fonta, dar am sa incerc sa mut omleta in vasul de yenna , si apoi o dau la cuptor.
Vreau sa fac maine, sunt curioasa daca imi iese...
si inca o intrebare:merge sa pun legume congelate?asta in cazul in care nu am timp sa stau la taiat legume(maine am o zi super plina, trebuie sa plec de dimineata de acasa)

revin cu impresii, merci fain


Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nu cred ca merge in vasul de yenna pentru ca 1. Nu il poti incinge in prelabil si 2. Nu retine caldura suficient de mult ca si fonta.

Legumele inghetate cred ca merg doar daca le dezgheti inainte (adica la temperatura camerei). Altfel coboara temeratura compozitiei prea mult si iese o ciorba.

Anamaria

"I used to be Snow White, but I drifted."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

De cind ma chinui sa fac frittata si nu am reusit.
Mersi mult Anamaria.
Noi duminica am facut o reteta turceasca memen (nemen)?
Mie imi suna a M&M
pt. 2 portii
1 jumate ardei rosu si 1 jumate ardei galben taiati cubulete.
1 ceapa mica taiata marunt
2-4 rosii taiate cubulete sau i conserva de rosii tocate
1-dovlecel mic (zucchini) taiat cubulete
ulei de masline,
sare, piper, cumin, busuioc.
Intr-o tigaie incinsa prajiti ceapa pina devine aurie apoi adaugati ardeii si zuchini si prajiti totul la foc mici amestecind continuu vreo 2 - 3 minute. Adaugati apoi rosiile tocate si la urma busuicul si mirodeniile. In principiu ar trebui sa aiba suficient de multa zeama sa se coaca totul la foc scazut. daca nu adaugati apa si fierbeti inabusit pina cind se inmoaie legumele.
Intre legume faceti loc cu lingura, ca si cum ati face un cuib si spargeti 2 oua in parti separate ale tigaii. Acoperiti si lasati citeva minute pina ouale devin ochiuri.
Serviti ochiul cu garnitura de legume. e delicios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Mie imi palcea cand faceam la mama acasa paine prajita, adica felii de paine date prin lapte, ou, faina, ou si prajite in ulei. tare buna mai era. Mancam cu o cana de lapte de rupeam.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

tanima_i2002 - si noua ne facea mama paine din asta si o mancam pe nerasuflate.

eu acum sunt obsedata dea dreptul de masline, le manc pe paine prajita (crema de masline) cu 2 fele de anchoa

mai imi palac la nebunie rosiile cu cas dulce peste care pun putin ulei de masline si cateva frunze de busuioc proaspat


****************************

Narcis George bobocel de cl I si Narcisa

"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Eu mai fac asa:
- foietaje cu gem, ciocolata, branza sarata, branza dulce cu stafide (cumpar foi de foietaj patratele si le umplu dimineata cu ce vreau eu)
- sandwichuri in toaster
- omleta cu sunca, porumb, cascaval
- oua prajite cu crema de branza pe paine
- lapte/ iaurt cu cereale
- cremwursti cu paine
- paine cu unt si miere/ dulceata si lapte cu cacao
- pate de casa cu paine si ceai sau rosii
- clatite/ clatite marocane/ pancakes cu dulceata/ ciocolata
Astea imi vin acum in minte si cam astea le alternez pentru micul dejun la noi in familie.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput