varicocel-am nevoie de niste raspunsuri urgente!

varicocel-am nevoie de niste raspunsuri urgente! | Autor: bluebaby

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca scriu unde trebuie(pe site-ul care trebuie) dar as avea nevoie de niste raspunsuri si sper sa gasesc pe cineva care sa-mi raspunda.
Prietenul meu s-a operat de varicocel vineri, iar sambata a observat ca inca se mai simt niste vene, nu la fel de multe(cam jumatate) , dar se mai simt. Oare e normal sa se mai simta sau nu a fost facuta operatia bine??
Astept raspuns.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna! Nu va impacientati, este foarte devreme dupa operatie si este normal sa mai simta inca niste vene, oricum daca simte cam jumatate e bine, pentru ca e abia o zi. In cateva sapt nu se va mai simti mai nimic
Orice alte detalii despre operatie daca vrei iti spun cu placere, si noi doar ce-am trecut printr-o operatie si acum speram sa se vada imbunatatiri, noi incercam sa facem de mult un bebe si se pare ca varicocelul era una din cauzele pt care nu reuseam
Banuiesc ca si voi tot din cauza asta ati facut operatia.
Numai bine va doresc!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluebaby spune:

Iti multumesc mult pentru raspuns. Daca poti as mai dori detalii despre operatie(ca sa stim la ce sa ne mai asteptam). Am intrat in panica deoarece nu am stiut daca e ceva normal.

Iti multumesc inca o data si mai astept raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

In primul rand, consider ca acest subiect era bine postat la "Asteptand un ingeras" pentru ca multe aspirante poate ar fi avut nevoie de informatii despre varicocel, stiut fiind ca prezenta acestuia cauzeaza infertilitate masculina.
Deci cred ar fi de folos sa fie mutat inapoi unde a fost postat initial.
Acum detalii despre operatie: arata ca cea de apendicita, numai ca este in partea stanga, pt ca varicocelul se formeaza de obicei in stanga.
Operatia a facut-o un medic chirurg, dar sunt si urologi care opereaza, unul renumit fiind in Bucuresti -Dr. Damian - la sp. Panduri.
Operatia a durat cam 1/2 ora, apoi a stat in spital inca o zi in plus fata de ziua cu operatia si apoi timp de o luna a avut recomandarea sa nu faca nici un efort, iar acum la trei luni de la operatie are un regim de viata normal
In rest nu stiu ce sa iti mai spun, acum asteptam sa vedem imbunatatiri ale spermogramei, deja la doua luni dupa operatie fusese o crestere de 3 ori a nr.
Voi cum ati ajuns la operatie, avea dureri sau era o cauza a infertilitatii?
Numai bine!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluebaby spune:

Si mi se pare ca era bine postat! Am gasit pe mai multe site-uri oameni care intrebau despre varicocel si nu le raspundea nimeni. Varicocelul este una din cauzele infertilitatii, deci si una din cauzele pt care nu poti face un copil desi il astepti!
Acum sa revenim sa subiect: prietenul meu a facut operatia pt ca avea din cand in cand dureri.
Din cate am inteles sotul tau a facut spermograma..ai putea sa-mi spui cam cat costa (un pret orientativ).
Cam in cat timp si-a revenit de la operatie?
Si inca o intrebare cam in cat timp de la operatie iti poti reincepe viata sexuala?

Iti multumesc mult pt raspunsuri si va doresc numai noroc si un bebe cat mai curand(ca am inteles ca va doriti unul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Multumesc pentru urare!
si acum sa-ti raspund la intrebare: o spermograma costa intre 50 - 100 ron, depinde de laborator.La Synevo, de ex este 50 ron.
Daca vrei sa faca prietenul tau o spermograma, as zice sa mai asteptati cam 3 luni, ca s-ar putea sa iasa cam proasta acum dupa operatie, mai ales ca banuiesc ca varicocelul era destul de evoluat daca avea deja dureri.
Ref la viata sexuala, cam dupa 2 sapt am reluat-o, atunci cand s-a simtit el refacut cat de cat.


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bluebaby, s-a operat cumva in Timisoara?

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluebaby spune:

Iti multumesc mult, inca o data, pt toate informatiile oferite.
Daca o sa mai am ceva nelamuriri o sa revin cu intrebari.
Pana atunci va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluebaby spune:

As mai avea totusi o intrebare: E normal sa-i apara o umflatura intre operatie si scrot? De la ce ar putea sa fie?

XIO: nu s-a operat in Timisoara, ci in Brasov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Nu stiu daca e normal sa-i apara o umflatura, asa cum zici tu. Operatia este ca cea de apendicita, numai ca in partea opusa?(asa se fac majoritatea) sau a fost facuta la nivelul testicolului? Nu cred ca e normal, dar mai bine ar fi sa intrebati medicul care l-a operat


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluebaby spune:

Operatia este in partea stanga(un pic mai sus decat o operatie de apendicita). Iar umflatura i-a aparut undeva la jumatatea distantei dintre scrot si operatie. Sotul tau nu s-a confruntat cu astfel de problema, nu?

Sper sa fie ceva normal.

Iti mai multumesc inca o data pt raspunsuri.

Mergi la inceput