Lucreaza cineva in publicitate?

Lucreaza cineva in publicitate? | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

Salut! Dupa ce am lucrat ani de zile in presa, am trecut o baricada si acum lucrez la o agentie de publicitate, mica da' cu ambitz. Mai lucreaza cineva in domeniu? Cum vi se pare?

Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant

Sa arzi - flacara, nu sa cazi - lacrima, platind tribut oricarui val...

Avem si poze noi


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Buna danitin
La capitolul domeniu ma inscriu foarte bine in ce spui. Lucrez si eu in presa si in acelasi timp fac si publicitate (in cadrul unei agentii de publicitate) pt holdingul ce detine cotidianul. Chiar ma bucur ca te-am gasit si ca am cu cine vorbi pe tema aceasta.
In ultima vreme am senzatia ca sunt un zero barat, nu mai am nici o idee de creatie si ma tot gandesc ca e momentul sa spun stop joc pt una din activitati. Presa iti da clipa aia schimbatoare si te tine mereu in priza, de parte de rutina. Publicitatea iti da un sentiment aparte, ai sansa sa exprimi un gand intr-un mod ce te defineste si orice broasca testoasa o poti convinge sa devina un zgaraie nori...sunt senzatii diferite si cu satisfactii mari...totusi, inca nu ma pot decide...nu sunt pe deplin convinsa ce anume stiu sa fac mai bine..presa sau publicitate...


Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Buna, Oana! Scuze de intarziere in raspuns - sper sa mai intrii la subiect - dar pierdusem nadejedea sa mai gasesc "colegi" de suferinta si n-am mai intrat eu ... La mine dilema nu ar fi, sunt pentru presa trup si suflet. Problema e ca am intrerupt cariera in presa dupa ce am avut bebe, nu am facut fata ca si corespondent la post central de tv cu copil mic acasa iar acum, ca sa castig decent trebuie sa lucrez in publicitate, partea cu presa a ramasa asa, mai mult un hobby - cteva articole la un cotidian local si corespondent pt un post cu profil sportiv. In publicitate imi place partea de creatie, chit ca ma enerveaza "ingradirile" tehnice - noi lucram mai mult pe audio/video - si echipamentele pt clipuri complexe sunt foarte scumpe si de inchiriat darmite de cumparat. Din fericire am niste sefi extraordinari, dar tot mai suspin dupa vremurile in care mergeam pe teren pt stiri ....

Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant

Sa arzi - flacara, nu sa cazi - lacrima, platind tribut oricarui val...

Avem si poze noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Prezent.
Eu nu vazusem subiectul... azi nu am timp sa povestim, dar am vrut sa fiu prezenta la apel.

Weekend fain,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Ok, Eleni, bine ai venit! Sper sa putem discuta mai cu avant incepand de luni. Ma bucur mult ca gasesc corespondenti pe aici....

Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant

Sa arzi - flacara, nu sa cazi - lacrima, platind tribut oricarui val...

Avem si poze noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Buna fetelor
Eleni bine ai venit... te asteptam cu detalii.
danitin eu prestez in partea de grafica, asta e domeniul nostru. Fluturasi publicitari, bannere, printuri de toate felurile si tot ce tine de asta. Tehnica la noi e mai simpu de indeplinit. De 2 saptamani am avut parte si eu de un upgrade la computer si acum pot zice ca se misca mai bine treaba.
Despre presa, intr-adevar e un microb care odata ce iti intra in sange...nu mai ai scapare. Marea mea dragoste e radioul, din pacate a trebuit sa renunt la el ca era prea aglomerata viata mea in momentul ala. Dar...ma conolez oarecum cu presa scrisa....aici fac partea de tehnoredactare si nu numai.
Felicitari pt strumfita, e o adevarata domnisoara simpatica tare. La capitolul bebe ..eu sunt la stadiu de "proiect"...sper sa vina si vremea in care va fi pus in practica cat mai curand....


Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Oana, vine bebe, n-ai grija ... vine exact cand vrea el. La noi a fost in faza de proiect vreo 2 ani da si cand a sosit parca a trecut o tornada peste existenta noastra ... si merci mult de aprecieri! Tu lucrezi in publi exact in domeniul in care ma pricep eu cel mai putin ... am si o amintire hazlie cu niste flyere la care le-au facut macheta colegii nostrii (specializati in grafica video) iar la tipografie nu iesea verdele nicicum asa cum doream noi. La noi pe monitoare era una, la ei alta ... pana cand zice cineva: a, stiu ce vor, vor verde Tuborg - si asa am ajuns la numitor comun. Eu fac destul de multe in agentia noastra, am cativa clienti cu care tin legatura exclusiv, la care le propun proiectul, negociez, etc, dar si proiecte unde doar compun textul sau il citesc (pt ca dupa 12 ani de tv am si vocea formata). Marea mea iubire e televiziunea, mai precis stirile ... as putea oricand sa merg la vreo tv locala sa fac stiri dar se plateste foarte prost job-ul asta. Plus ca dupa ce am renuntat la corespondent de Buc am fost un timp editor coordonator la un post local iar acum i-ar fi cam ciudat sa ma duc pe post de stirist simplu acolo unde candva am coordonat. Si mai aveam si un sef ... catastrofa. La firma de publi imi e bine din pdv al banilor si am sefi cu care ma inteleg excelent, dar duc inca dorul ....

Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant

Sa arzi - flacara, nu sa cazi - lacrima, platind tribut oricarui val...

Avem si poze noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Buna fetelor
Am absentat saptamana asta pentru ca a fost una plina cu varf si indesata bine. Am lucrat pt un targ de investitii, am participat cu una din firmele din holding si a fost nebunie mare. De la fluturasi, pliante, bannere, amenajare stand.....a fost crunt. Am ajuns acasa in fiecare dimineata pe la 3.....doar ca sa dorm 4-5 ore si apoi sa o iau de la capat. Nici sapatamna asta nu se anunta usoara, in week-end-ul viitor avem un targ de masini unde expunem iar....sper insa ca dupa sa vina o sapatamna de pace macar sa apuc sa imi trag sufletul.
Voi? E soare si liniste pe la voi?
Va pup si va urez o saptamana insorita si frumoasa!


Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Poze cu noi

Mergi la inceput