Se pastreaza calitatea de salariat pe durata suspe

Se pastreaza calitatea de salariat pe durata suspe | Autor: dianad

Link direct la acest mesaj

Marius, Lona sau cine stie: imi puteti raspunde la intrebarea din titlu?Nu sunt jurista si nu stiu daca am inteles bine cap 4 din codul muncii: pe perioada suspendarii CM se pastreaza ori ba calitatea de salariat?Tichetele cadou sunt venituri salariale sau intra la alte drepturi?DianaD & Alexandru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da se pastreaza calitatea de salariat. Contractul nu este anulat ci suspendat. Tichetele de masa sau alte beneficii nu se acorda in aceasta perioada daca a fost aceasta intrebarea.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru cine venituri pentru salariat? Pentru el este o forma de beneficiu. Concretizeaza intrebarea, la ce ti-ar trebui raspunsul?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Comisia paritara la nivel de ISMB a hotarat ca si mamele aflate in CIC sa primeasca tichetele cadou si au formulat asta astfel:HOTARAREA COMISIEI PARITARE CONSTITUITE LA NIVELUL ISMB DIN DATA DE 25 FEBRUARIE 2008In conformitate cu prevederile art.13 si Anexei nr.4 din contractul Colectiv de Munca Unic la Nivelul ISMB, Comisia Paritara de la nivelul Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti, intrunita in data de 25 februarie 2008,HOTARASTE:Art.1. Beneficiaza de tichete cadou toti salariatii din unitatile si institutiile de invatamant preuniversitar din Municipiul Bucuresti, conform legii nr. 193/2006, cu exceptia:a) salariatilor care se afla sub incidenta art.101 alin (1) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, mai putin cei care sunt incadrati in sistemul de invatamant, inclusiv in cadrul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului;b)salariatilor care se afla sub incidenta art.101 alin (4) si (5) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic;c) salariatilor care se afla sub incidenta art.102 alin (1) si (2) din legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic.Art.2. Salariatii beneficiaza de tichete cadou de la un singur angajator din sistemul de invatamant (inclusiv MECT), pe baza unei declaratii scrise pe propria raspundere, pentru fiecare din evenimentele stabilite prin Hotararea Comisiei Paritare la nivelul ISMB din data de 28 noiembrie 2007.Art.3. Prezenta hotarare se comunica si se aplica in toate unitatile si institutiile de invatamant preuniversitar din Municipiul Bucuresti, prin grija ISMB.SEMNATARI:INSPECTOR SCOLAR GENERAL, STELIAN VICTOR FEDORCAREPREZENTANTII ORGANIZATIILOR SINDICALE,AFILIATE LA FSLIAFILIATE LA FSI ''SPIRU HARET"AFILIATE LA FEN Eu stiu ca tichetele cadou se acorda nu numai salariatilor. Am luat asa ceva de la IRSOP. Mai pot fi utilizate tichetele pentru cheltuieli sociale si aici ar intra si salariatele in CIC. DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Bun, am facut o confuzie din start. Este vorba de tichete cadou sau tichete de cresa nu de tichete de masa.
Deci ca sa raspund la intrebarea pusa din ceea ce ai scris rezulta cu exceptiile de rigoare ca toti salariatii au dreptul la aceste tichete. Deci care ar fi intrebarea?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Mai intai multumesc pentru raspuns .Juristii de la ISMB si sindicate au compus hotararea, iar contabilii din centrele bugetare nu dau banii mamelor aflate in CIC pt ca nu le-ar da voie legea 193 deoarece nu ar mai fi salariate cat au contractul suspendat. Am vorbit cu autorii hotararii care nu intelegeau de ce in scoli nu se dau tichetele cadou ca ei au scris clar in hotarare, am vorbit iar cu contabilii care ziceau nu scrie nimic de persoanele in CIC, nu le dam ca nu sunt salariate. Si aseara m-am suparat, am luat legea 193 si normele ei care m-au trimis la codul muncii unde am descoperit ca mamele aflate in CIC raman salariate si ca salariat nu inseamna totdeauna ca depui o munca si iei salariu. Si ca sa ma duc la contabilitate cu temele facute,am intrebat daca am inteles bine ca in perioada suspendarii CM calitatea de salariat nu se pierde.Si ca sa vezi ce poate capul unui contabil uite si cazul meu: mi-am reluat activitatea, intrerupand CIC, cu 1 martie; tichetele cadou se dau pentru 1 martie si inca 5 evenimente din an. Cand s-au facut listele, prin ianuarie , pe lista este trecuta pensionara care-mi tinea locul. Cand le-am cerut eu, au inceput sa-mi vina cu argumente de genul:-am facut listele cu 2 luni inaintea acordarii tichetelor-dumneavostra nu va reluati activitatea sambata 1 martie chiar daca aveti decizia ISMB ca de la 1 martie sunteti la catedra , ci de la 3 martie adica de luni si nimeni nu va face contract cu ziua de sambata-tichetele cadou se dau ca premiu pentru activitatea depusa in ianuarie si februarieDianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1.Am facut listele cu doua luni....
Nu are acoperire legala listele sunt o forma de exprimare a unor situatii.
2. Va reluati activitatea....
Nu are acoperire legala decizia este vis a vis de calitatea de salariat nu de activitatea depusa
3. Tichetele... premiu pt activ. depusa
Nu areacoperire legala aceste tichete nu sunt premii ci devin obligatii conform legilor coroborate cu decizia (salariatilor...tuturor / nu exista exprimarea doar acelor salariati care...)

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Multumesc de raspunsuri. Am combatut si eu , pare sa fi cedat contabilul. Daca mai incearca sa reia cele 3 argumente, am "arme" de lupta. Mai astept 10 zile si daca nu apar tichetele, iar ma duc peste el. Daca nu rezolv nimic luna asta, in cea viitoare cer oficial sprijinul juristului sindicatului. Asta o sa insemne un proces, de aceea caut sa rezolv fara sindicat.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput