Informatii Venetia va rog!

Informatii Venetia va rog! | Autor: RazaDeSoare

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata.Vreau sa merg cu sotul la Venetia in aprilie si m-ar interesa cateva informatii.
Am tot cautat pe net informatii iar hotelurile din Venetia sunt cam scumpe,am gasit aproape la Lido di Jesolo.

A fost cineva in aprilie in Jesolo?Se poate face plaja?Ce hotel imi recomandati?Am vazut ca se ajunge in Venetia cu bus 5 si dupa cu vaporasul.Cat se face din Jesolo pana in Venetia?Imi recomandati un alt loc de cazare?Ce companie de zbor imi recomandati?Ufff...asa de multe intrebari,sper sa ma puteti ajuta.Multumesc frumos si o zi excelenta!

Violeta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Marti plec acolo, dar stau 2 zile, o sa-ti spun cam ce o sa-mi dau eu seama in 2 zile..
Sper sa ma ajute si pe mine cineva, pana marti adica...
Asta am remarcat si eu ca sunt scumpe hotelurile, plus ca te taxeaza si pt. copii peste 2 ani, dar si pt. bebelusi! Sunt cam... cam..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Eu am fost de mai multe ori in Venetia,am fost si din Lido di Jesolo.

Deci din Lido se ajunge si cu vaporul,se fac cam 40 minute.Pina la statia de vapor,se ajunge cu busul.Cel mai usor se ajunge cu masina care se poate parca la o parcare maare,Tronchetto se cheama.Parcarea costa 18 euro/zi.Vaporul nu-mi amintesc exact cit costa.

La Lido e mult prea devreme in aprilie,chiar si in mai.Cu adevarat bine e din iunie,cald si bine pt plaja.In iunie,apa se poate sa fie inca destul de rece.Mie imi place foarte tare sa merg la Lido la inceput de septembrie:vreme foarte buna,marea caaallldaaa,nu e prea aglomerat.

Cit stai in Venetia?Daca vrei sa mergi in fiecare zi Lido-Venetia cred ca nu economisesti cazindu-te in Lido.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Ti-as recomanda sa stai in Padova, care e la 15'-20' de mers cu trenul de Venetia. E un tren civilizat, au program din ora in ora, iar ca oras...n-am cuvinte, e foarte frumos, si mult mai ieftin ca Venetia, si la mancare si la magazine.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameea spune:

Razadesoare,iti recomand sa intri pe www.homelidays.com ,unde vei gasi oferte cu apartamente/studiouri de inchiriat in Venetia.Sunt vreo 10 pagini.Vei gasi si apartament ,la 65-70 Euro/noapte pentru 2 persoane.Studiaza bine oferta,si ia legatura cu proprietarul respectiv.
In ce priveste compania de zbor,ti-as recomanda Wizzair.Au in aprilie preturi foarte rezonabile.

Bafta!

Ameea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.Vrem sa stam 4-5 zile,si am vrea sa vizitam si imprejurimile,insulele Murano,Burano,si ce se mai poate vizita.Am sa incerc sa ma uit de oferte si in Padova,tocmai de aceea as vrea undeva in afara Venetiei,pentru ca este mai ieftina cazarea.Dicirstea,m-ai putea ajuta cu mai multe info referitoare la Padova te rog frumos,eventual un loc de cazare si ce se mai poate vizita pe acolo?In Lido nu as merge sa fac plaja/baie insa acolo am gasit pana acum cazari la preturi mai rezonabile.Daca ne cazam acolo,am vrea sa vizitam si Verona,Florenta,Milano,am inteles ca se organizeaza excursii de acolo foarte des.Acum nu stiu daca si in aprilie,sau doar in sezon.

Martie,ti-as fi recunoascatoare daca la intoarcere mi-ai da mai multe detalii.Distractie placuta si sa ai parte de vreme super!

Ameea,multumesc de site,am sa il studiez cu atentie.

multumesc fetelor,astept in continuare parerile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara!

Noi am fost la Venetia in iunie anul trecut si ne-a placut mult. Am stat la Reiter, un hotel in Lido (ne-a costat 100 de euro pe noapte) hotel OK, curat, mic dejun inclus, la 5 minute de "statia de vaporetto" - cu vaporasul, ne lua cam 10 minute sa ajungem in Piata San Marco, si erau multe si dese. Niciodata nu am asteptat mai mult de 5-10 min. Cum noi am stat de genul "sambata amiaza pana duminica dupa-masa" ne-am luat bilet de 36 de ore, costa vreo 20 de euro si aveam acces nelimitat la vaporase. Recomand genul asta de bilete, caci un single costa 6 eur. Langa hotel era si un supermarket, nu prea mare, dar folositor pentru ce ne trebuia noua, in plus era plin de cafenele, pizzerii etc

Plaja nu am facut, am petrecut tot timpul in Venetia si am avut ce vedea. Si ne-au mai ramas de vazut. La Murano inca nici nu am ajuns, ca sa nu mai vorbesc de alte locuri! Venetia nu e un oras ieftin, dar sunt posibilitati pentru toate bugetele. Atentie la cumparatul de suveniruri, "shop around", caci aceleasi obiecte le gasiti la diferite preturi, depinde de unde le luati. Atentie la porumbei, mai ales in Piata San-Marco (mai lasa "amintiri" :) ).

Mai zic daca va mai vreti si alte info si... o seara faina!

Dark Bendis



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Multumesc de informatii DarkBendis.Am facut rezervare la un hotel din Mestre,la 10 minute de Venetia Hotel delle Rose se numeste pentru 5 nopti cu mic dejun inclus la 435 euro.Vroiam sa stam 3 zile dar am gasit bilete la Wizzair pentru perioada 17-22 la 160 euro amandoua si ne-am hotarat sa stam mai mult.Avem ce vizita,vrem sa ajungem si la Murano...sper sa reusim sa vizitam cat mai mult.S-a cazat cineva la hotelul asta??Are 2 stele,dar pana la urma imi trebuie un pat si sa fac dus,prea mult nu o sa stam in camera.Sper sa iasa totul bine,astept in continuare parerile voastre.

O duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

M-am intors! Deci, am mers si noi cu Wizz. Ajungi pe aeroport la Treviso si la iesirea din aeroport (e ff micut), ai un ghiseu unde scrie Public Transport. de acolo cumperi bilet pt. autocarul care te va duce in Venetia. 10 euro de pers. (dus-intors). Poti desigur sa mergi si cu taxiul, dar e mult mai scump. Autocarele sunt super ok, faci fix 50 de minute pana in Venetia (drumul e absolut superb, dar sa stai pe partea stanga a autocaruli cum e directia de mers ca sa ai ce vedea, pe dreapta nu prea ai ce sa vezi.

Ai ajuns in Venetia, intr-o statie mare de autocare. De aici poti merge numai cu vaporetto sau numai pe jos. Statia de vaporetto e la 2 pasi, iti cumperi bilet pt. 36, 48 ore, de 48 ore costa 26 euro, altfel te costa 6 euro fiecare deplasare (enorm).

Tot langa statia de vaporetto, e un centru de obtinut Informatii si un Centru de bagaje si obiecte pierdute. La capatul strazii se afla si un supermarket Coop, de unde poti sa iei produse mai ieftine, Venetia e f. scumpa, intr-adevar.

Te sfatuiesc sa ai neaparat o harta a Venetiei cu tine si o localizare exacta a Hotelului, pt. ca nu-ti va raspunde nimeni la nici o intrebare care nu ii intereseaza in mod direct. Sunt absolut asaltati de tristi in fiecare secunda, e ceva ce nu am vazut nicaieri. Eu am ramas absolut socata sa vad in martie ce afluenta fabuloasa de turisti era, in plin sezon cred ca se calca in picioare, nici nu vreau sa ma gandesc cum e in zilele Carnavalului de ex.

Preturi de pizzerie: 6-8 euro un fel, iar intr-un restaurant pe malul Marelui Canal, 14-16 euro un fel de mancare.

Vaporetto astea sunt de 2 feluri (din ce mi-am dat eu seama), unele mari, late, mai spatioase, dar foarte incete (le prefer) si altele care seamana mai degraba cu niste salupe, mai inguste, dar foarte rapide (le folosesc venetienii si sunt aglomerate pana la refuz, abia poti respira in ele) sunt bune daca te grabesti. Sunt si vaporetto taxi, nu stiu cat costa, am inteles ca sunt f. scumpe.

In Piata San Marco, daca vrei sa vizitezi (inauntru vreau sa zic) ceva, trebuie sa stai la niste cozi vreo 2 zile (cred..). Distractia favorita e sa cumperi mancare cu 1 euro punguta pt. miile de porumbei si sa ii hranesti din palma, pt. copii e fff amuzant.

Venetia fiind inconjurata de ape, e fff vantoasa, cel putin cat am fost noi a fost un vant teribil, are si muntii la 2 pasi.. Deci sa fii neaparat pregatita si pt. vreme mai putin favorabila, e ca un fel de Brasov.

Cersetori tigani (romani) la tot pasul. (fireste)

Atentie si la bagaje, pana ajungi la Hotel, trebuie sa le cari prin vaporetto, apoi sa urci si sa cobori la poduri si podete pana lesini. Cam asta e Venetia... danga-langa pe valuri cu vaporetto, sus-jos pe poduri si tot asa. Eu una cand mai calcam si pe pamant mergeam ca un om beat crita, m-am intors obosita moarta! Plus ca e zgomot mare mereu de la atatea ambarcatiuni motorizate! Sa nu mai zic de forfoteala turistilor, vorbitul in 10 limbi deodata etc. E un oras incredibil de obositor, ar fi bine dupa ce vii de acolo sa mai ai cateva zile de refacere, pe bune, iti joaca creierul in cap dupa Venetia.. nu mi s-a mai intamplat asa ceva..

La 2 stele Hotel, cred ca o sa ai o mare dezamagire. Noi am stat la 3 plus, fost Hotel de 4 stele, ff. curat, camaera mare, serviciile impecabile (ca la italieni, eu ii iubesc cel mai mult), dar cladirile in Venetia, sunt toate intr-o stare deplorabila. La prima plimbare cu vaporasul am fost socata, ai impresia ca toata Venetia sta sa cada, toate cldirile au igrasie, iar fatadele cred ca sunt nerenovate de 200 de ani. E jalnic! Eu una cand am ajuns in fata Hotelului (super central, pe Grand Canal), am crezut ca e parasit si ca ne-am luat o mare teapa, dar apoi am vazut ca asa sunt toate cladirile (cel putin fatadele), dar si inauntru sunt crapate de zici ca stau sa cada.
Doar cldiri ce stau practic sa se darame am vazut ca erau in reparatii si cu aceasta ocazie am vazut si cat e de greu sa se renoveze o fatada. Trebuiesc construite schele in apa, iar molozul e luat tot cu ambarcatiuni.
De altfel salvarea e o salupa, la fel si Polizia si pompierii, totul.
Hotelul nostru avea intrarea cu trotuar, deci era in partea in care se merge pe jos, cu poduri si trotuare. Dar o mare parte din Hoteluri, au usa de la intrare direct in apa, deci din barca sari direct in hotel. La astfel de hoteluri nu poti ajunge decat cu taxiul (taxiul salupa), deci ai grija sa nu ai un astfel de hotel ca te usuca de bani taxiul.

In orice caz, noaptea e ceva absolut incredibil de romantic! Absolut incredibil! Nu e foarte luminata, la fiecare mare cladire e doar un lampadar din-acela vechi, nu mai circula decat gondole, e incredibil de frumos noaptea, plus ca nu se mai disting fatadele degradate ale cladirilor.

Inca ceva, pe la ora 8 seara toate magazinele sunt inchise. Ciudat, poate in plin sezon o fi altfel.. desi toate aveau acest program afisat pe geam.

Sunt multe magazine speciale in zona de cumparaturi cu masti si costume de bal incredibile, nici nu poti crede ca exista asa ceva, foarte frumoase, care evident costa mii de euro, dar e ceva unic..

Daca imi mai amintesc ceva notabil iti mai scriu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Abia acum am putut sa mai intru pe DC , sper ca nu e prea tarziu. Eu am stat in Padova la Plaza, dar nu e o mare sfaraiala sa stai la hotel scump, ca acolo doar dormi si iti faci un dus; partea proasta e ca nu sunt hoteluri mai ieftine in centru. Dar se gasesc o gramada in jur de 60-70 e. In Padova poti vizita Universitatea ( e f veche si monumentala) si ...biserica Sf. Anton, ptr shopping..orice vrei e mai ieftin decat in Venetia, atata doar ca magazinele lor au pauza de pranz de cate 2-4 ore, fara o regula anume, unele incep de pe la 12 chiar, sambata nu au toate deschis, iar duminica nici atat. In schimb la iesirea din Padova, gasesti magazinul si depozitul fabricii BATA, cu tot ce vrea muschiu' tau , la preturi cu cel putin 30% mai mici la colectia noua decat in Bucuresti. La fel, si celelalte magazine de firma au preturi mai mici decat in Venetia.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

RazadeSoare ai facut alegerea cea mai buna, Mestre este oraselul satelit al Venetiei.Acu vreo 4 ani sotul a fost trimis in delegatie in Venetia, firma punandu i la dispozitie un ap in Mestre,asa ca daca ai intreb poate te pot ajuta.Depinde unde este situat hotelul, poti ajunge cu autobuzul, daca e spre Venezia, sau cu trenul , daca e spre centru.Lido di Jesolo chiar era exclus, prea departe(eu nu l recomand nici in sezon..nu mi a placut deloc).In Venezia gasesti si rest mai ieftine, gen autoservire, brutarii de la care poti cumpara pizza sau altceva de mancat pe strada, si cateva fast food uri parca.De ratacit prin oras..ni s a intamplat de cateva ori, cu toate indicatoarele lor de pe pereti, dar nu i pb, o scoti la cap
Mentionai ca vrei sa vizitezi Milano, Firenze etc..Milano e la 3 ore departare cu trenul de Mestre, Firenze cam tot asa(trenitalia.com iti va fi de ajutor)

Mergi la inceput