Mame ... "denaturate" ? (2)

Mame ... "denaturate" ? (2) | Autor: Morgano

Link direct la acest mesaj

Aici am inceput, preferabil a se citi pentru a se vedea de unde s-a plecat:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117768

quote:
Initial creeata de alra

Buna la toata lumea. Sunt o mamica de Laura de 2 ani din de multe ori din ceea ce citesc ma simt ... o altfel de mamica.

- nu am considerat sarcina ca cea mai frumoasa perioada din viata mea, abia asteptam sa nasc si sa ma pot odihni (haha, ce vise)
- am alaptat combinat pana la 6 luni
- am luat-o la cumparaturi cu carutul in cabina de proba cand avea 2 luni, conducand singura cu ea in masina
- am inceput serviciul la 3.5 luni ale fetitei, insa am continuat alaptatul pana la 6 luni fugind in pauza de pranz la cresa
- am scos-o din casa la 1 luna sa ne plimbam, abia am asteptam sa faca cele 3kg impuse de medic pentru a iesi afara
- nu mai dorm cu ea de la 6 saptamani caci nu ma pot odihni cu ea in camera - ii ascultam pe vreme aceea respiratia si orice murmur
- o las la tv cand fac treaba in casa
- nu ma intereseaza ce si cat mananca, ii dau sa manance tot ce mancam si noi chiar daca e pizza sau mancare chinezeasca
- etc, lunga lista

Mai sunteti si altele asa?

Am deschis acest topic nu ca sa ne batem cu pumnii in piept ca ne neglijam odoarele ci ca sa avem un loc unde sa discutam problemele pe care le avem noi, astelalte.

ex: cine nu a plans in prima zi de cresa/bona la 3 luni ale copilului? da' ti-e teama sa zici asta pe undeva fara sa primesti comentarii ca ai inceput seriviciul asa devreme. eu, va rog sa notati, de cate ori zic ca am inceput la 3.5 luni adaug ca asa se face in belgia si ca altfel nu ne permiteam acoperisul.

cine a suferit de depresie post natala sau pur si simplu si-a dorit sa iasa sa isi ia fusta noua ca se saturase de hainele de sarcina care le purta si dupa nastere

cine vrea sa invete copilul sa doarma singur in camera

cine vrea sa plece in vacanta cu copilul cu masina departe/avion si ce solutii exista pentru asta - cum adaptam programul de masa, de somn etc

cine vrea sa iasa seara si cum gasim babysittere

si tot asa.

de ce am ales acest nume? pentru ca asa sunt catalogate multe din mamicile care sunt un pic ... altfel

Va mai simtiti careva cu musca pe caciula?

Mami (denaturata) de Laura-Balaura



Nota pentru cititori: Unele afirmatii facute aici vi se vor parea "greu de digerat". Daca aveti o parere contrarie va rugam sa o expuneti folosind conditionalele "eu as sugera..." "eu in situatia asta as face ...". In limba romana avem noroc, conditionalul se conjuga usor: particula "as" + forma verbului la infinitiv.
In cazul in care cojugarea conditionalului va creaza probleme as sugera (na ca mie mi-a iesit) folosirea de expresii de genul "parerea mea este ...", "eu cred ca..."
Sa nu uitam: un sfat dat frumos este acceptat mai usor!

Va multumim pentru intelegere



Vacanta cu Laura in Romania: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116326



Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:

Nota pentru cititori: Unele afirmatii facute aici vi se vor parea socante. Daca aveti o parere contrarie va rugam sa o expuneti folosind conditionalele "eu as sugera..." "eu in situatia asta as facea ...". In limba romana avem noroc, conditionalul se conjuga usor: particula "as" + forma verbului la infinitiv.
In cazul in care cojugarea conditionalului va creaza probleme as sugera (na ca mie mi-a iesit) folosirea de expresii de genul "parerea mea este ...", "eu cred ca..."
Sa nu uitam: un sfat dat frumos este acceptat mai usor!

Va multumim pentru intelegere

[/size=2]





off topic
Eu cred (de fapt stiu sigur) ca nu se spune "as facea", ci "as face".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Eu as sugera (asta pentru a fi in ton cu cererea autoarei subiectului) inainte de a va lasa copiii nesupravegheati chiar si pt 5 minute sa incercati sa va ganditi ca acel copil este in patut singur, ia foc casa si nu poate sa fuga. Iar voi sunteti oprite de pompieri sa mai patrundeti in cladire cu promisunea ca vor stinge ei focul.

Nu pot crede ca sunteti atat de nonsalante (cele care procedeaza asa) si nu va ganditi cat de grava este fapta voastra. Pacat!

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)





Cata imaginatie, n-am ce zice... Ba ia foc o priza, ia foc toata casa, pierd cheia de la usa si nu pot intra in casa, intra hotul pe geam si fura copilul, se declanseaza un cutremur, sau se prabuseste tavanul din senin.... si culmea toate astea exact in alea 2-3 maxim 5 minute cat eu nu sunt cu ochii tinta pe copilul meu. Daca e sa gandim asa tragic, atunci ne putem face o gramada de scenarii horror in minte. De exemplu: alunec si ma lovesc cu capul de gresie, fac hemoragie interna si, in 5 secunde am lesinat.... spal geamurile si alunec peste balustrada si am murit intr-o secunda... sunt la bucatarie si imi cade un dulap suspendat in cap si, evident lesin... stau la pe forum pe DC si imi explodeaza monitorul in fata si ... si... si pot da mii de exemple de scenarii de tipul asta. Dupa cate exemple am dat, ar fi cazul sa nu mai ganditi asa prapastios.

Sau ca sa evitam orice tragedie petrecuta in locuinta, poate ar trebui sa ne mutam in mijlocul desertului, sub cerul liber, pe nisip... dar ce ne facem daca nimerim intr-un nisip "miscator"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Unele afirmatii facute aici vi se vor parea socante

si mai bine renuntati la fraza asta ca sa nu plece lumea de la o premiza gresita, caci daca si initiatorii subiectului au convingerea (asa cum reiese din formulare) ca declaratiile vor fi socante, ce sa mai zicem de fanatici?

sau reformulati in : "unele afirmatii s-ar putea sa vi se para socante", sau "in dezacord cu propriile voastre principii", ceva de genul...




Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

In scenariul Lunei e vorba de neglijenta in cele date de tine de accident.
In primul ai fi putut sa faci ceva sa opresti dezastrul, in cele date de tine nu.
Aici vorbim de ce alegem sa facem nu de asteroizi pe case,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu nu ma consider o mama denaturata, ci una exagerata!
dar si progenitura e pe masura de...exagerata!
refuza sa stea singur! asa ca il luam cu noi peste tot. Si sa stiti ca nu ma incomodeaza deloc. Ce-i drept ca acum are 12 ani (da, la 12 ani nu sta singur, nu ii place, cateodata ii e frica, cateodata se plictiseste, cateodata ii de atat de dor de noi inainte chiar de a iesi pe usa!)dar intotdeauna a fost asa. Ba daca se intampla sa nu mearga cu noi (sa stea cu vreun bunic, unchi) nu ne prieste, chiar si piata fara el, indiferent unde mergem, ne punem intrebarea: lui andrei ce i-ar fi placut de aici?
Am fost si la psiholog cu el, si in tara si aici, si am intrebat si mi s-a spus nu e nimic exagerat, profitati de timpul asta, ca sunt 15 ani maxim de dependenta, (noi batem recordul) si restul viata de independenta!

am incercat sa il lasam acasa, trebuia sa facem piata, stateam la 5 min de piata, avea 9 ani, afara ploua, si am mers si eu sa ii tin umbrela sotului care cara bagajele! A iesit pe balcon si a inceput sa planga dupa noi, de grija noastra. Se stransese lume sub balcon care il tinea de vorba pana venim noi! Ne-a fost atat de rusine, asa ca nu l-am mai lasat singur deloc!

Ne place sa il luam cu noi, e un copil politicos, nu ne-a facut crize, si chiar daca ne-ar fi facut, ce?

pe de alta parte avem prieteni carora baietelul le e povara: ce ar mai iesi fara el, ce chin si circ au seara de seara. Ce sa va spun, nu comentez in fata lor pentru ca nu ii inteleg. Poate ca au dreptate!

alt aspect: sunt f toleranta cand e vorba de rezultate scolare (am fost 18 ani invatatoare in tara, si inca una severa). Pentru mine conteaza efortul pe care il depune, nu ce rezultat obtine. Nu e primul din clasa, nici nu are cum, recupereaza la greu la engleza, dar nu e nici ultimul. Atata timp cat stiu ca se straduie, ca nu a ratat nici un proiect, nici o tema, nimic....nu am ce sa ii reprosez


va rog schimbati titlul. Mama denaturata inseamna mama care ar trebui decazuta din drepturi, si nu-i nimic mai departe de adevar!

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Claudia e adevarat ca asemenea lucruri se pot intampla in fiecare secunda, nu trebuie sa traim cu drobul de sare deasupra capului. Dar cine are putina minte incearca sa reduca ocaziile in care s-ar putea intampla nenorociri daca ii sta in putinta, nu sa le inmulteasca. Si asta o spune o mama care si-a lasat copiii in casa pentru 5 minute ca sa cumpere o paine sau o apa minerala asta vara cand erau 40 de grade. Diferenta dintre noi doua este ca eu constientizez cat de grav e ce am facut si nu am facut din asta o regula ci o exceptie rarisima, adica foarte rar


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

quote:
Originally posted by maru
pe de alta parte avem prieteni carora baietelul le e povara: ce ar mai iesi fara el, ce chin si circ au seara de seara. Ce sa va spun, nu comentez in fata lor pentru ca nu ii inteleg. Poate ca au dreptate!

va rog schimbati titlul. Mama denaturata inseamna mama care ar trebui decazuta din drepturi, si nu-i nimic mai departe de adevar!

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/



Maru, daca si fetele sunt de acord, pt ca eu am deschis subiectul insa nu as vrea sa modific titlul fara acordul lor, as merge pe varianta "denaturate" - ce ziceti? Fac modificarea si dc nu sunteti de acord.... veniti cu idei.

Tot Maru: noi suntem in gasca 5 perechi cu copii, 3 perechi nu stiu cum sa mai scape de copii in concedii, iesiri, vacante. Suntem 2 perechi care ne dorim copiii cu noi cat mai mult si ne dorim sa profitam de FAMILIA pe care am construit-o. Nu ii judec pe cei care evadeaza din cand in cand, nu-i judec nici pe cei care isi trimit copiii in vacante integrale la bunici, rude, etc. Insa eu personal nu ii inteleg.

Noi ne-am distrat suficient pana am avut fetele, ne distram si acum, iesim saptamanal serile fara ele cu prietenii, mergem la chefuri si stam si pana dimineata, insa chiar vorbeam cu sotul ca nu concepem un concediu fara ele, nu ma vad la sute de km stand linistita ca ele sunt cu mama sau cu bona in care am 100% incredere. Nu mi-ar tihni. Poate dupa ce cresc mai mult, vor fi mai putin dependente de noi, vom evada si noi, insa pana nu au cel putin 6 si 8 ani eu chiar nu as putea. Desi aici poate sunt exagerata. Nu pot fara ele, in concluzie, nu ma simt bine. Pentru mine o zi minunata este cea in care iesim toti 4 la aer curat, mancam ceva bun acasa, chiar dc e poate comandat la restaurant, facem dragoste pana dorm fetele la pranz, ne jucam in 4 pana la ora de baite si apoi stam toti 4 in patul nostru pana isi beau fetele laptele, un film bun.... simplu dar atat de placut.

Andrada, 100% de acord cu tine: daca poti preveni, de ce sa risti? Sigur ca "forta majora" nu tine de noi, insa atat timp cat noi putem controla ceea ce se intampla, consider ca este raspunderea noastra majora sa evitam orice pericol.

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Sunt distractii la care copiii nu au ce cauta, sunt de acord!

In grupul nostru de prieteni toti sunt ca noi, se simt bine cu copii langa, cu strigate, mofturi, alintaturi, intrebari, exceptia o fac aceasta pereche. De multe ori obosesc sa ii aud cum se plang de bietul copil care e un copil normal, nu foarte alintat!

Aici lumea merge cu copiii de la cateva luni la muzee, la zoo, la Safari , ramai crucit! Noi ne gandim ca e prea mic sa mearga undeva, ei ii iau peste tot!

Cat despre ce se poate intampla in lipsa: de ce sa plang dupa aia? Previn ce se poate, nu imi expun copilul la riscuri inutile. Nu l-am ferit, l-am lasat sa cada, sa se juleasca, sa experimenteze, cateodata pe principiul ca 10 Nu fac cat o experienta traita pe propria piele!

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Hop si eu, pusei copil la nani! A incercat o manevra de deturnare chipurile sa il caute pe tati insa am pacalit-o ca o striga crabul cu care doarme si pana sa se prinda era in patut cu crabu' in brate.

Mersi Ripley pentru subiect nou, nu stiam care e procedura. Acuma daca tot "esti in picioare", a zis o fata pe la inceput de o greseala de gramatica in textul initial. Vrei tu sa corectezi, te rog? Nu o sa am niciodata pretentia ca limba romana o stapanesc la perfectie, daca ma prindeti zicand tampenii va multumesc anticipat pentru trasul de maneca.

Vad ca vorbiti deja despre "iesit". Asta voiam sa aduc si eu in discutie: voi cum procedati? La noi e o asociatie care pune familii in legatura cu babysittere, suni si iti trimit o fata, da ai sanse mari sa ai fata pe care nu o cunosti dinainte. Noi pentru moment stim una care ne place si o cerem insa nu e tot timpul disponibila. Nu va zic ce emotii am avut prima data, am zis ca ii facem o "scanare" vizuala si daca nu corespunde sta unul din noi acasa. Au fost tot timpul super ok - ii dau de mancare Laurei, se joaca cu ea, o imbraca in pijama, lapte, si o culca.
Eu am insa o problema: nu chem babysitter decat daca situatia chiar o cere (anul trecut am chemat de 5 ori) - petrecere a firmei, team building, d'astea. Mi se pare trambaleala asa mare ca nu imi vine sa chem ca sa ne ducem la film de exemplu. Si noi suntem dinaia care o cara peste tot, da' nu zic ca nu mi-ar intra un film din cand in cand.

Vacanta cu Laura in Romania: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116326

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Cata imaginatie, n-am ce zice... Ba ia foc o priza, ia foc toata casa, pierd cheia de la usa si nu pot intra in casa, intra hotul pe geam si fura copilul, se declanseaza un cutremur, sau se prabuseste tavanul din senin.... si culmea toate astea exact in alea 2-3 maxim 5 minute cat eu nu sunt cu ochii tinta pe copilul meu. Daca e sa gandim asa tragic, atunci ne putem face o gramada de scenarii horror in minte.


Corect, ne putem imagina o gramada de scenarii horror.
Si chiar e bine sa o facem. Pnetru ca rolul unui parinte este de a preveni problemele care tin de siguranta copilului. Si, ca sa le previi, trebuie sa iti imaginezi pe cit posibil toata gama de POATE si DACA si PARCA.
Eu am inceput de la a sta pe covor si a ma uita dupa prize - se vad, nu se vad, sint "tentante", nu sint. Si am continuat prin a imi monta alarma antiincendiu. Si tot n-am acoperit toate "scenariile horror" posibile, sint convinsa ca au mai ramas unele care depasesc imaginatia mea. Desi e de datoria mea sa le stiu, ca sa anulez posibilitatea ca ele sa se intimple.
Nu vad ce ti se pare exagerat in asta.

Singurul motiv pentru care n-as indeparta un pericol din calea copilului meu de un an ar fi ca nu mi-a trecut prin cap ca ala ar constitui un pericol. Asa cum, de exemplu, nu m-am gindit ca fie-mea ar putea sa roada cuiele infipte bine in parchet, pina am vazut-o chinuindu-se sa extraga unul, cu dintii. E, posibilitatea asta m-a depasit... Bine ca mi-a semnalat-o kupilul.
In rest, nu concep sa STIU un potential pericol si sa ridic din umeri: pai lasa, ca asa i-ar putea pica si o caramida in cap.

Iti dai seama cum m-as simti daca as lasa copilul singur in casa si i s-ar intimpla ceva ce eu stiam ca se poate intimpla?!
Asta inseamna ce? Ca mi-am asumat riscul, nu?!



Elise & BBLisa

Mergi la inceput