Copii de 1995-1998(16)

Copii de 1995-1998(16) | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

EDITIE DE PRIMAVARA!




Poftiti la povesti copilaresti...inca!!!


Copii din 1996 (11), (12), (13), (14)
(15)

Diana-13 martie 1995 mami brendamitran
Dedi - 11 Oct 1995 - mami -MQQM
Andrei - 2 decembrie 1995 mami Andacos
Elliot-11 ian.1996; Matei-2 oct.1998 mami Sanca
Dany-13 ian.1996 mami gabi350
Stefan-19 ian.1996 mami descantec
Calin-ian.1996 mami Laura Takacs
Andrei-12 febr. 1996 mami micaels
Costelus-13 febr. 1996 Papadia
Alexandru-18 febr. 1996 mami Ana68
Nicholas-20 febr. 1996 mami ulisernic
Diana-23 febr.1996 mami alma
Anastasia-6 apr.1996 mami Maria2
Chris-20 apr. 1996 mami flexi
Andrada-30 apr. 1996 mami mirela68
Vali-16 iun.1996 mami Den
Andy-1 iul.1996 mami Rovki
Andrei -26 iulie 1996 mami MikiMihaescu
Robert-12 aug.1996 mami OanaDo
Radu-17 aug.1996 mami Lona
Maria Ruxandra-11 sept. 1996 mami madalina horsa
Andreea-14 sept. 1996 mami dady68-Tania
Mihai-25 sept.1996 mami Korinna
Alexandru-28 sept.1996 mami dany-dany
Robert-24 oct.1996 mami ralualexandrei
Diana-22 noi. 1996 mami mihaela_s
Andrei-30 oct. 1995, Ana-13 nov. 1997 mami agho
Robert-20 mai 1997 mami Gabi_K
Elena Laura-24 mai 1997 mami aurora56
Tiberiu Mares-14 aug. 1997 mami Mara-flower power
Ana-15 iulie 1998 mami Katy
Ana-29 iulie 1998 mami isabela
Dominik-29 oct. 1998 mami Mihaela
Roberto-28 iunie 1999 mami ricea






vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Trebuie sa plec dupa Silvia, am sa revin, numai voiam sa-i spun Sancai ca am citit dimineata ce a scris si nu a observat ce invata copiii la engleza

agho, te duci la "show entire smile list" de sub emoticoane si acolo gasesti si bila rosie care se prapadeste de ras . Sau pui :-))) intre 2 paranteze patrate.


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Cred ca ajung!Dar la emoticoane, eu n-am gasit-o... Mai aman momentul cu locul de dat cu capul, n-au avut azi testul.Iar costumul pinguin a fost apreciat d ed-na. Si celelate au fost apreciate. Mai treb. si un cioc, daca tot l-am facut ca o platosa. Ei, si saptaman viitoare e Saptamana apelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am revenit!

agho, despre ce saptamana vorbesti tu? Ca m-ai pierdut pe undeva .
In legatura cu hainele murdare de la camin...nu spal zilnic, de obicei Silvia nu doreste sa vina cu ele acasa, raman acolo si le spal doar la sf. de saptamana. Azi spre ex. a venit cu ele acasa, pentru ca voia sa mai tropoteasca in balti si sa se dea pe leagan. Pantalonii plini de nisip si manusile la fel, ca azi a plouat non-stop. Nu prea au zone cu noroi, curtea e cu nisip in marea ei parte. Cum sunt impermeabile de-adevaratelea, le-am "tras" un dush bun pe deasupra si i-am pus la uscat. La camin au usactoare si se pun acolo hainele si incaltarile copiilor cand sunt ude. Si apoi nispul se mai scutura el.... Dar aici nu e o problema sa vezi un copil cu haine murdare de nisip, e normal ca un copil sa se tavaleasca si sa se joace, nu exista interdictii in acest sens, Silvia arata azi ca o purcica venind spre casa. Si sarea in fiecare balta din calea ei.
Felicitari pentru costumul pinguin, sa vedem ce urmeaza...

Ana-Maria, sigur ca le da apa...au furtune in curte si educatoarele ii servesc pe copii cu cata apa vor . Da' aici e obligatoriu echipamentul impermeabil si cizmulitzele de cauciuc. Peste iarna a avut cizmultitze de iarna, dar tot impermeabile si imblanite, cele de cauciuc sunt mai subtirele. Costumul de acum e de iarna, dar mai are unul de vara, doar material din acela impermeabil, simplu, neimblanit cu care se imbraca peste hainele de afara. Cu acela a umblat in toamna pana s-a racit si am trecut la cel gros. Pai copiii aici stau in genunchi, in fund pe jos, se joaca in nisip, se dau pe tobogan si leagan care sunt ude atunci cand ploua. Si ei stau in ploaie, cum spuneam, fara probleme...chiar le place ca au apa cata vor .
Pai eu va doresc drum bun maine, distratie placuta si sa vii cu povesti picante!
Cat despre ce-l asteapta pe Marius daca uita aparatul, cred ca ar trebui sa-i arati si lui , ca sa fie pregatit!

Mara, felicitari pentru rezultatele exceptionale ale lui Tibi! Sa o tina tot asa! Ai baiat destept!

agho din nou...pe pagina pe care scrii raspunsul, sub emoticoane da click unde scrie show entire smile list si se va deschide o fereastra noua pliiiina cu emoticoane, mult mai multe decat cele din lista smilies. Hai mai incearca!

Gata, ma duc sa ma pregatesc de intalnire, sunt tare curioasa ce si cum...n-am mai fost singura in "societate" aici. Bine, merg cu Toni, dar ea nu e din familie .
PUP!


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Ziua buna la mamici ,

Merci de felicitari pt rezultatele lui Tiberiu ,da sa stiti ca io n-am cine stie ce contributie .Contributia mea a cam fost in anii anteriori cand reusea sa ma pacaleasca mai usor , ca n-a inteles in clasa ,ca car , ca mar si eu ma apucam sa-i zic ,pana aproape ii faceam tema , sa nu ramana copilul cu goluri , pana intr-o buna zi cand am realizat ca el de fapt nu mai era cine stie ce atent in clasa ,ca acasa oricum noi aveam toata "disponibilitatea".Am inteles atunci (cam printr-a II-a) ca nu-i fac de fapt nici un serviciu ,si i-am spus cum m-am priceput mai bine ca sa faca bine sa fie atent in clasa si daca nu intelege sa intrebe .Nu cred ca a fost f. incantat ,dar asta e ,ba mai mult , asa am determinat-o si pe doamna (care n-avea femeia cine stie ce chef) sa fie si ea mai prezenta ,in sensul ca daca nu intelegea ceva , o intreba in clasa ,ca stia ca acasa nu mai pupa .Sigur ca nici ea n-a inghitit din prima galusca ,(ii era mult mai usor sa le raspunda pe ton cat sa n-o mai deranjeze) dar pana la urma n-a avut incotro ...Tot ce mai facem noi (eu si tata-su)este sa-l asistam la pregatirea pt concursuri (aici inca n-am reusit s-o cointeresez pe doamna in asa masura ),dar e destul si asta credeti-ma ...La geografie Anca ,am mare noroc ,de pe la gradinita era fascinat de steaguri ,desena tot ce vedea ,nu va mai spun de conturul tarilor ,avea o perioada cand snitelele pe care le faceam erau ba Chile ,ba Madagascar... . Noi doar ne-am asigurat ca are ce studia .Ajunsese sa vada contururi de tari pana si in baie ...Nu va mai spun unde (folositi-va imaginatia..)

mQQm ,pai vezi daca te-ai dus intr-o tara care-ti face probleme cu returnatu 'si alde astea ?La noi e mult mai simplu , pe sistemul "ochii-ti vad ,ochii-ti crapa " in traducere libera n-ai vazut defectul la fata locului ,adios muchachos ,te-ai ales cu rebutu' .Cu Ikea nush ce za zic ,am vizionat si noi niste piese in Viena ,asa sa ne facem o idee ,sincer nici pe noi nu ne-au inspirat f.tare ,insa ,ai dreptate ,poate ca la mama lor...
Si ,zi asa ,nu recunosti nimic ... .Asa e unii ,cand raman fara argumente ,recurg la practici comuniste ("dosarul de cadre ")...si ataca si in haita ,ca de unii singuri nu fac fata ...De-aia n-am io cosorog la basca...

Anca ,tu te-ai uitat prea mult la Ion Dolanescu sau o fi de la virus . Asta {Ionica)era pe la "carcotasi "cu polutia .Stiu ca la voi e polution ,da polutia n-are nici o treaba cu poluarea .
Polutia are treaba cu organu '(vezi cum ma faci sa pacatuiesc in post ) Nu ma reclamati la moderator

Ana ,spor la treaba Sper numa 'sa nu patesti ca de Valentine's Day...

Mihaela ,sa ne povestesti cum a fost la socializare .Distractie placuta

Am fugit



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de TIBI-MARES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Am scris in acelasi timp

Merci de felicitari ,da sa stii ca nu e chiar asa outstanding ,pentru mine exceptional ar fi un premiu serios pe la concursurile la care-i inscris ,acolo are companie de-adevaratelea .Nu ca la clasa n-ar avea .Azi iara a venit cu 2 Fb .Probabil ca m-am obisnuit .Poate -ar trebui sa fac schimb vreo saptamana cu Anca ,din doua una ,ori ma-ntorc si-i pretuiesc mai mult rezultatele scolare lui Tibi ,ori il pun cu burta pe carte pe Elliot si-o s-0 pupe pe Anca pe toate partile numa sa vina-napoi.

Lasand gluma la o parte ,si mie mi se pare ca al meu copil nu se prea distreaza cine stie ce ...Abia astept sa se mai descongestioneze putin , sa-i mai fac vant afara la fotbal cu baietii...Asta e arta cere sacrificii...



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de TIBI-MARES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Ei, Mihaela, cum nu stii? Pe 22 martie este Ziua Mondiala a Apei.Vezi-ti de treaba, am aflat si eu de la copil.
Mai, aici nu prea merge chiar sa te faci purcelus la nisip. Dar acasa, la parintii mei, de cand erau mici, copiii aveau/au si-acum sub marul din curte, nisip si se jucau cat pofteau impreuna si cu copiii vecini! Ei, si Ana se murdarea grozav, comparativ cu frate-su.
Dar cand i-am dus in parc sapt. trecuta, au venit cu adidasii plini de nisip de la locul de joaca.

Fl.Power, are imaginatie copilul tau!

Mihaela, asta am patit, cautand show entir smile list...cred ca mie mi-a papat dinozaurul lista de care zici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Subscriu ca nici eu nu stiu unde e aia cu show entire smilies list....Mihaela lamureste 2 mamici neajutorate.
Agho pentru intuitie.Da' Ana are grija sa ii prezinte baiatului ultimele ei achizitii in materie de jocuri electronice si pentru ca baiatul cam are interdictie acasa la el butoneaza la maxim acasa la noi si asa are mainile ocupate, mandarinele nu mai prezinta interes.Prietenei in schimb ii dau cafea si iarasi nu merge cu mandarine
Cat despre ikea or arata bine dar s-ar putea ca sertarele alea sa nu fie prea functionale,sau usile de la dulapuri sa se inchida in diagonala,ca Turnu' din Pisa(adica usa sa nu stea dreapta ci asa intr-o parte,sper ca de data asta se intelege).Si un sfat prietenesc:nu va luati mobila nelacuita ca dupa un timp lemnul se inegreste de la praf si arata oribil.Arata original ,miroase a lemn proaspat cateva zile dar e sa o intretii.


Acum sa va spu si eu oful de azi.Dimineata in general ma scol si merg sa fac mancare.Desi Ana are o camera de lucruri(debaraua e imensa)striga dupa mine cu ce sa se imbrace.Vin, ii zic, ea zice ca nu vrea asa.ii zic sa isi aleaga ea, plec,vine jos dupa o vreme si ma intreaba daca i-am adus sosete.Atat mi-a trebuit...Cand m-a vazut na ca mai aveam putin si scoateam flacari pe nari a fugit repede pe scari a luat sosete si pana s-a intors imi trecuse.Mare noroc pe capul ei, ca imi venea sa o "coafez" putin pe creieri cum imi face si ea mie.Si mai are o problema cu hainele:toti pantalonii sunt prea mari sau prea mici dupa parerea ei..Are 2 perechi care sunt acceptati si cand aia sunt murdari e nenorocire.Ca de ce nu i-am spalat ca ea -fix-pe aia ii vroia.Sa nu mai spun ca biroul ei arata ca dupa razboi.Foi,creioane,gume de sters ,carti,creioane,sticle de apa,recorderul.ipod ,dictionar electronic,stau toate intr-un maldar imens care este mutat,cand isi face lectiile ,mai la dreapta,pe jos,sau facut stiva mai inalta in functie de cat spatiu are nevoie.Asta se intampla de la inceputul anului asta(adica de vreo 2 luni) cand m-am hotarat sa o las sa vad cat poate rezista asa.Culmea e ca nu o deranjeaza si in nebunia aia gaseste de cele mai multe ori ce ii trebuie.Cand ne-am mutat i-am schimbat toata mobila am zis sa iau cat mai multe sertare pana si patul are sertare, i-am zis ca nu ma intereseaza daca ia babilonia aia si o pune undeva sa nu o mai vad dar degeaba,zice ca daca le are la vedere si face inventarul zilnic le gaseste mai usor.
Pe de alta parte la scoala masa ei arata impecabil toate aranjate frumos,creioanele in penar ca de, le pune note si pe cat de organizati sunt.Profesoara mi-a zis ca e foarte multumita ca Ana munceste mult l-a scoala si e ambitioaasa asa ca mi-a cam inchis gura iar Ana mi-a zis ca daca am observatii de facut la notele de la scoala sa spun ,daca nu sa o las in pace ca dezordinea face parte din universul ei.Si nu prea am ce zice ca are "satisfactory" doar la muzica(nu s-a dus la nu stiu ce musical ca era o corvoada si nu am lasat-o)si la "oral speaking" unde mi-a zis profesoara ca nu vorbeste destul de tare si convingator ,daca ar sti ce melita are acasa i-ar fi dat super bine...Eu am profitat si i-am zis ca putea sa munceasca mai mult la "discursul"ala tinut in clasa poate ca nu a argumentat ideea cum trebuie data viitoare sa se straduiasca mai bine.
Gata ca m-am descarcat.Merg sa o iau de la scoala si pe urma are tenis trebuie sa conduc si e un trafic infernal la ora aia.Sanca mare dreptate aveai cu sofer de taxi si a doua slujba...

Am facut edit ca folosisem datul cu capul de zid de prea multe ori.parca ma durea capul cand am recitit mesajul.
si cu ocazia asta am gasit si cum apare entire list cu smilies...Trebuie sa fi logat ca sa vezi.a trebuit sa fac log in ca sa edit si uite ca m-am luminat.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Asa e katy, acum mi-am dat si eu seama de ce nu le vedeti! Trebuie sa te loghezi si atunci dispare papatoru' .

Mara, da am scris in acelsai timp si ai vazut ce emoticoane am folosit pentru Ana-Maria?

Va pup, eu am venit de la intalnire, a fost interesant, nu a fost party dar a fost fain ca am povestit cu Toni, ne-am facut cu o invitatie la ei pe sambata la sarmale cu varza acra si cu pasat(cine nu stie, sa zica sa traduc ) . Acu' fug sa culc printzesa mica, pe maine!


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Vai, rusinica, rusinica… Unde dai si unde crapa. In curand or sa ma invite romanii sa particip la emisiunea carcotasiilor. Grea e limba romana….
Ia exemplu de aici Mihaela, si nu rade, ca in 10 ani o sa ajungi si tu sa pocesti limba romana, mai ceva ca mine.

Agho, mersi. Am ras azi dimineata in hohote… Si cand am sunat-o pe mama mi-a zis ca am copiat de la Carcotasi… Eu nu am canale in romana acasa, dar in schimb are mama. (poate daca as avea nu as mai poci atata limba noastra.) Oricum, bine ca a fost la sfarsit de capitol.

MqqM – cu cate intelpciune ai scris de Mr.P
“Da e happy, ca overall, e mediocru . Ori incepe in forta si dup-aia se teme sa nu cumva sa exceleze, ori incepe ca procu' si dup-aia are de recuperat... Da-i ocos nevoie mare, nimic nu poti sa-l sfatuiesti. Ei, stau acum si ma gandesc, el se potriveste chiar bine la grupa asta de varsta...”
Ca m-ai uns pe suflet si parca de Mr.E ai grait. Nici eu nu am pomenit atata bucurie de a fi mediocru… Cum nu are nici un elan si nici o mandrie sa fie cel mai destept din clasa. Si cand ia cate o nota proasta, nici un fel de remuscare. Felicitari pentru Wii, eu inca sant tare pe pozitie si nu vreau sa vad asa ceva in casa.

Katy, daca tot veniti in week end pana in LA, daca ajungeti mai in Sud, da-mi si mie de stire. Cat despre oful tau, stai asa sa-ti zic de copilul meu. Are un dulap plin de haine, dar in afara de uniforma, mai poarta o singura pereche de pantaloni scurti, si 2 tricouri – favorite. In rest, ii raman mici de noi, ca nu se atinge de ele. Daca vreau sa scap de el, il trimit sa-si curete biroul… La noi se revarsa, si curge pe jos… Dar partea trista e ca la fel e si la scoala. Anul asta au locker, si tare mie frica ca or sa ma cheme de la scoala, ca nu se mai inchide locker-ul copilului si se revarsa pana in clasa.

Mihaela, subscriu la tot ce au scris fetele despre Ikea. Oricum bafta la gasit de mobila.
Pasat nu e un fel de malai? - (deci ar fi corn-meal).

Mara, tare cu imaginatia – Tibi al tau. Sa-mi zici cand facem schimb de copii… Ca tare bine mi-ar prii si mie un copil constiincios la casa, macar o saptamana, sa am si mandrie de mama.

Deabea astept sa vina Ana-Maria cu poze din excursia din week end.

Raceala mea cred ca stagneaza. De fapt nici eu nu stiu cum ma simt, adica daca sant mai bine, mai rau sau la fel ca ieri…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Mai fetelor v-am abandonat dar nu de tot.Saptamana asta am avut ceva meciuri cu jumatatea si acum nu-mi vad capul de trebi ca maine ne sarbatorim ca face gogoasa un an asa ca va dati seama ce-i la curu' meu,vai si-amar,fina mai are putin si naste eu nici gand sa-i fi cumparat la finutz tot ce trebuie,ca am avut niste incurcaturi cu unii ,oameni importantzi, care au sa ne dea o gramada de bani ,in fine sunt muuulte de povestit dar o sa o fac mai pe-ndelete ca sa intelegetzi.Promit sa dau detalii si sa vin si cu poze de la ziua gogoasei.Jale mare oricum mi se invarte capul ,sor-mea ma pistoneaza cu rochia ei de mireasa,si cu inimioare pt verighete si tot balamucul pt nunta ca deh daca ea vine in tzara cu 20 de zile inainte sa-si puna pirostriile prea multe n-are cum sa faca,si cin' sa faca?,ati ghicit EU ,ca tot n-aveam preocupare,si rochie de botez n-am si sunt nasa si si ....gata v-am zapacit.Ma gandeam sa ma clonez ,e o idee buna ce ziceti?
Si am si eu o intrebare cei aia WII? zise tzaranca de mine.
Va pup pe toate in viteza si felicitari pt Ana si al ei pinguin si pt Tibi ,si Mr P mi-a adus aminte de vremuri trecute cand intre mine si Radu era un razboi crancen.
Ana ne imitzi ,asa am facut si noi de Revelion pe nebunii,cica ne-am odihnit,ei de unde am avut muuuulte trebi ce sa mai pierdem vremea si cu somnul.Distractie placuta!
Acu chiar va pup ca mai am ceva rufe de intins ,vreo 2 masini.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput