Cum se curata talpa fierului de calcat?

Cum se curata talpa fierului de calcat? | Autor: nadina

Link direct la acest mesaj

Gospodari si gospodine ajutati-ma sa nu arunc si fierul asta de calcat si spuneti-mi cum sa ii curat talpa?
Please metode verificate.
Va pupesc

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(G.J.G.MArquez)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Indra spune:

exista prin rafturile cu detergenti si alte marafeturi de prin supermarket-uri niste solutii speciale.... unele se toarna in fierul de calcat pt. curatarea calcarului depus, altele se pun intru-un vas cit sa acopere talpa si se lasa fierul acolo o perioada si se curata.

Cam atit

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

daca e numa "ars" cu apa calduta si sapun. cu partea aspra a buretelui. verificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si eu l-am curatat cu apa si sapun pus pe partea mai aspra a unui burete de vase si unde nu s-a luat am pus si putin praf de curatat si am frecat usor.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

merci fetele.
1000 pupi la voi

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(G.J.G.MArquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Eu incingeam fierul la maxim si apoi frecam talpa de o carpa de bumbac muiata in apa.
Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Eu l-am curatat cum zice Oana_B, ca-s mai lenesa si mi-a fost lene sa frec...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Merci Parpalak nu ca as da pe afara de vrednicie da' asta e chestie de tehnica nu de lene. Ideea este ca se zgarie talpa fierului cu produsele alea din cauza chestiilor alea grunjoase ce le au in compozitie si data viitoare la calcat talpa se inegreste si mai repede. Prin incalzirea la maxim a fierului se inmoaie si negreala aia si se ia mai usor de pe el daca il freci de o carpa uda si asta fara sa il zgarie.
Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Talpa fierului de calcat pe care s-a lipit ceva se curata foarte usor cu ceara de la o lumanare. Se incinge fierul, se da cu ceara si se pune fierul apoi pe o coala de hartie,. Ceara si arsura vor ramane pe hartie, prin frecare.


Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by ruxi

Talpa fierului de calcat pe care s-a lipit ceva se curata foarte usor cu ceara de la o lumanare. Se incinge fierul, se da cu ceara si se pune fierul apoi pe o coala de hartie,. Ceara si arsura vor ramane pe hartie, prin frecare.


Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA




Ceara fierbinte, frecare mi-o ia imaginatia razna:))
Da cea mai mare implinire pentru o femeie este aceea de a fi mama.

pupi,
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(G.J.G.MArquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by Oana_B

Eu incingeam fierul la maxim si apoi frecam talpa de o carpa de bumbac muiata in apa.
Oana_B


Si nu ma curentez??? Mai tu te-ai inteles cu barbata-meu sa scapati de mine!


"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(G.J.G.MArquez)

Mergi la inceput