Cuptor electric - ce marca, ce functii?

Cuptor electric - ce marca, ce functii? | Autor: crisbar

Link direct la acest mesaj

Off, stiu ca au mai fost si alte subiecte pe tema asta dar m-ar interesa o informatie mai proaspata.

Am nevoie de ajutor de la fetele care si-au achizitionat deja: marca Bosch este buna? am vazut unul la 15 mil, este aproape aceeasi chestie cu unul la 17 mil, diferenta o face ca la cel mai scump cand tragi de usa, ies si tavile afara. eu l-as fi vrut pe ala dar ma gandesc ca daca se strica sistemul sau barile alea care sunt montate pe usa, eu ce ma fac?

am mai vazut si un ariston, tot 15 milioane, un pic mai slab decat boschul la functii dar mi-a placut foarte mult materialul din care era facut, nu se pata ca inoxul de la bosch. era mai usor de intretinut.

voi ce ziceti?

se merita sa dau ataatia bani pe un cuptor?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Intr-adevar, mai sunt subiecte pe aceasta tema chiar destul de active.
Oricum, ca sa-ti si raspund, eu nu sunt prea incantata de sistemele astea inovatoare de deschis usa si scos tavile ca un sertar, prefer sistemul clasic.
Despre marci, sunt niste AEG super la Media Galaxy, du-te si pe acolo, au o oferta bogata.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

dana d, multumesc pentru raspuns.

chiar la media galaxy am fost duminica. am vazut si cumptoarele AEG, sotul chiar inclina spre ele, dar am impresia ca erau mai scumpe. tu ai asa ceva acasa? si daca da, pe care mi-l recomanzi? chiar m-ar interesa parerile celor care si-au achizitionat pentru ca de fiecare data dupa ce-mi cumpar ceva, descopar o mica chestie care sa nnu-mi placa si de care acolo nu eram constienta.

de exemplu: mi-am luat plita Ariston din inox. mi-a placut cum arata, era si mare (in comparatie cu altele) dar atunci nu am realizat ce inseamna inoxul si cat de greu sa intretine. orice picatura de apa se vede pe ea si chiar dupa ce o curat parca tot mai e un pic patata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Si eu sunt interesata de subiect. S-ar putea sa-mi aduca iepurasul un cuptor electic si o plita incastrabila(pe gaz). Sincer va recomand marci bune, gen Whirlpool, Bosh, Ariston, Electrolux, etc. Au o colectie bogata la Selgros, si preturi ok. Impreuna cu plita gasesti si la 1400-1500 lei. Magazinele astea gen Domo si Co. mi se par cam scumpe. Sau ochiti unul in magazine si-l cumparati online, sunt preturi mai avantajoase, uneori. Si neaparat sa fie clasa A de energie sa consume putin.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

dragele mele,

va mai impartasesc un pont: la media galaxy aveti posibilitatea de a achizitiona orice in 20 de rate fara a plati dobanda. promotia este valabila pana in aprilie (nu mai tin minte data exacta).

mie mi se pare super afacere daca nu ai sau nu vrei sa scoti din buzunar prea multi bani dintr-o data. din motivul asta as vrea sa-mi iau hota si cuptorul de la media galaxy.

apropo, nici la hote nu sunt hotarata. daca puteti veni cu sfaturi.

si nici prea mult timp nu am la dispozitie pentru ca m-am hotarat sa renovez o parte din apartament si aici intra si bucataria. si trebuie sa le am achizitionate inainte de a da comanda de mobila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Nu am inca dar si noi vrem sa ne luam. Tot asa, am citit pe forumuri, am studiat oferta din magazine.. si am tras cateva concluzii: Marcile mai de lux, ca sa zic asa, ar fi Franke si AEG, nu mai stiu daca am vazut General Electric, si asta e o marca super. Sunt si ceva mai scumpe, uneori chiar dublu decat produsele similare de marci comune ca cele enumerate de Guguluff care se gasesc in hipermarketuri. Nu zic ca un Bosh n-ar fi bun, dar daca vrei ceva mai de top gasesti in magazinele specializate nu in hipermarket.
Produse Franke am vazut la Mobexpert, inclusiv hotele despre care am citit ca ar fi cu adevarat performante.
Un cuptor electric bun ajunge pe la 16-18 milioane, ceva mai mult decat e un set la Metro. Acum depinde de pretentii si de posibilitati, dar cu adevarat important e sa fie cat mai economic si sa aiba autocuratare.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Nici mie nu-mi place inoxul dar nu prea am vazut incastrabile din altceva, mai rar.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

stiu ca cele marca Franke sunt bune dar sa stii ca un cuptor de la ei, mai performant si cu autocuratare, depaseste 18 milioane.

si, sincera sa fiu, nu prea sunt dispusa sa dau mai mult de atat pe un cuptor, chiar as merge un pic mai jos, spre 16 milioane.

Marca FRANKE

Performante
Clasa energetica A

Altele
Culoare Inox
Garantie 36 luni

Caracteristici generale
Caracteristici generale 5 programe de coacere
Usa cu 3 geamuri
Rezistenta inferioara si superioara
Grill rumenire
Ventilator coacere rapida - convectie
Smalt de tip AA
Usor de curatat
Timer cu avertizare si oprire program
Tip alimentare electric
Volum cuptor 57 litri

Functii
Iluminare cuptor Da
Timer electronic
Ventilator tangential Da

Pret 1467,50 (au o reducere acum, am gasit pe un site)

asta este adresa pe care l-am gasit http://www.electroland.ro/Cuptor-incorporabil-Franke-DG-52-M-XL--c283--p21077

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

scuze, in timp ce scriam mesajul catre voi, am mai dat si o cautare pe net sa-mi improspatez memoria si am gasit oferta pe care am atasat-o. voi ce parere aveti?

e ok? mi se pare ca eu facut o reducere de aproape 250 RON

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Mai, chiar ca dupa posibilitati... Eu stiam ca un cuptor Franke e peste 1000 euro nu doar 1400lei... Cred ca au redus preturile, nasa mea a dat mult mai mult pe unul. Pai sa ma reprofilez pe Franke atunci
Desi mai bine iau un "top of the line" de la Bosch decat cel mai ieftin de la Franke. De AEG, n-am prea auzit.

Si apropo, ia dati cautare pe google international la modelul cu reducere de la Franke... Sunt vreo 2 site-uri unul polonez si altul turcesc care-l comercializeaza. Dubios, nu. O fi vreun alt model comercializat pt republici bananiere sau o fi scos din productie si aruncat in coltul asta de lume. Eu la orice produs cumpar, ii caut review-uri si preturi pe site-uri din afara. Daca e "pe val" o sa-l gasiti in Uk, Germania, etc.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Va temeti de inox?cautati pe net de la Ariston gama Avena daca va place stilul traditional(plita PH640MST AV.si cuptorul FT850.1 AV)sau pe sticla (TD 641 S ICE si cuptor FD 61.1 ICE)dace va place o bucatarie eleganta...am dat un exemplu ca si culoare,au mai multe.
De la Bosch ati vazut spre exemplu plita PHG206HEU?Este pe cuart(sticla)negru.
Si cei de la Franke au pe sticla si pe alb,negru,gri,avena......

Mergi la inceput