cura de slabire in post

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

si eu vreau sa slabesc si tin si post. o sa incerc sa mananc mai mult salate si daca mananc cartofi sa fie fierti. eu am scos painea pe perioada postului din alimentatie. poti manca si multe fructe si legume proaspete.oricum la mine salatele si fructele vor fi cheia.
doamne ajuta!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

eu cred ca se poate slabi in post. E adevarat ca poate psihologic tindem sa mancam mai mult, dar daca am mentine aceeasi idee sa mancam echilibrat, se poate. Exista atatea posibilitati: fructe, legume de tot felul pe care le putem pregati diferit, orez in n feluri, ciupercile iarasi, cartofii( stiu ca se zice ca ingrasa, dar au vreo 80 kcak la 100 g parca, asta daca nu ii combinam cu grasimi, uleiuri,carne, unt, smantana. Deja ptr ca e post, avem posibilitatea sa reducem cantitatea produselor care le fac mai calorice.
succes


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

LiliaToma deacord cu tine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu incerc sa tin macar miercuri si vineri. Asa ca ieri dimineata am mancat 2 grefe, la serviciu am mancat doua chifle graham, cand am ajuns acasa am mancat bors de fasole cu urzici si salata de fasole. Maine e vineri si vreau sa fac salata orientala si pun doar (pe langa cartofi - daca nu ii combin cu carne ii pot manca) ceapa, masline. La serviciu am sa manac tot vreo doua chifle graham si dimineata grefe. Sper sa reusesc sa merg asa tot postul. Pentru miercurea viitoare deja ma gandesc sa fac o salata de spanac cu porumb fiert si ceapa.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Eu mi-am facut o mincare de fasole boabe si una de spanac. Am mai mincat paine si hamburgeri de soya (groaznici - asa ca o sa ramin la legume si fructe daca nu gasesc alta marca de produse de soia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Nici eu nu reusesc sa slabesc in post. Cum as putea, daca, de 5 zile de cand postesc mi-e foame intr-una si numai mancarica o vad in fata ochilor. Fructele crude imi fac foame, iar salatele...doar de garnitura

Dana, mamica de Cristian (13. o1. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

eu am slabit saptamana asta 1 kg. Nu am simtit foame excesiva, am mancat trei mese normale pe zi: fructe, batoane cu cereale, paine cu pateu, orez, mamaliga cu ciuperci si legume, cartofi la cuptor cu salata de cruditati( salata a fost foarte frecventa) si nu mai stiu ce... dar a trecut cu bine, sper sa o tin tot asa.
Azi fac fasole verde.
Curaj tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

quote:
Originally posted by Georgia2

Eu mi-am facut o mincare de fasole boabe si una de spanac. Am mai mincat paine si hamburgeri de soya (groaznici - asa ca o sa ramin la legume si fructe daca nu gasesc alta marca de produse de soia.


Pai produsele de soia ingrasa, mai ales amestecate cu paine.
LiliToma, la fel pateul de soia cu paine, mamaliga, etc. Poate nu ai mancat dupa o anumita ora sau s-a schimbat ceva la metabolismul tau. Dar din ce ai enumerat, nu e regim alimentar.
Si sa ti post numai miercurea si vinerea, scuze dar nu cred ca e post, adica este dar nu poti sa zici ca esti la cura de slabire si ti post daca sunt doar 2 zile pe saptamana.
La cura, mananci un gratar cu o salata si te culci satul, daca ti post cu ce inlocuiesti carnea ca sa-ti tina de foame si sa nu ingrase? Hai ca sunt cam negativista, azi Aaa, mi-a venit ideea, cu ciuperci la gratar sau trase la tigaie, cu putin usturoi.
Ca sa va incurajez, pun niste link-uri cu papa montignac:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Diete-si-regimuri-alimentare/12652/Retete-Montignac-Hummus/
Si unul cu ceva bun-bun si consistent dar tot de regim(Conopida "Popcorn"):
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/11219/Acadele-de-parmezan-si-alte-retete-a-la-Ricardo/
in josul paginii este reteta, simpla si buna. Eu am folosit si ciuperci, morcovi si toate ies delicioase. Se pot manca langa o salata, in loc de carne
Una peste alta, bafta in continuare!

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Eu nu am zis ca stau la regim, eu am spus ca am mancat normal, am tinut post toata saptamana( sper sa ma ajute Dumnezeu sa tin tot postul) si ca am slabit 1 kg...
Poate intr-adevar, faptul ca tineam post nu mi-a permis sa rontai toata ziua bombonele, sa gust de 2-3-N ori din mancarea Ameliei( unde, de exemplu, cerealele sunt facute cu lapte, unt si miere) si tot asa.
Mie din produsele de soia, imi place doar pateul si tofu. Si o anume maioneza pe care o iau din chisinau ca aici nu am gasit asa buna.
Tinand cont ca 100 g de pateu are in jur de 280 kcal si mie imi ajunge foaaarte bine o cutiuta din aia de 75 g din ala Hame cu paine, nu cred ca am depasit 500 kcal la pranz sau cina daca am mancat paine cu pateu si rosii....
e, ce-i drept ieri am fost in vizita si tot acolo am mancat si bombo de post, si foietaj si mancarica de cartofi cu ciuperci... deci am facut o bomba calorica.
La fel ca si atunci cand nu tii post, poti sa mananci echilibrat si poti si sa exagerezi( cum am facut eu ieri)

Nu am reusit sa dechid linkurile, imi zice ceva de server.. mai incerc...

Curaj la toata lumea
Alina, sa stii ca nu vreau sa te contrazic, poate mai degraba sa ma incurajez pe mine ca e posibil totusi...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Linkurile de pe Culinar, mai dau erori uneori cand cade serverul. Trebuie perseverat.
Lili, nici eu nu vreau sa descurajez pe nimeni. Daca nu ma interesa subiectul nu mai intram pe aici. Dar eu tin post de multi ani, bine exceptie facand perioada sarcinii si alaptarii cand posteam doar miercurea si vinerea. Deci stiu ca, in general, nu slabesc in post; ma mentin daca mananc cumpatat, cum spui si tu. Dar stiu ca mancarea de post e fie usoara(gen salate, fructe, orez cu putine grasimi, tocanite si mancarici fara glucide, gen paine, paste, etc) dar felul asta de mancare iti tine de foame fix 2 ore, dupa care te uiti prin frigider. Si mai e mancarea de post consistenta(sarmale de post, tocanita cu mamaligutza, orez cu legume si mult ulei, prajituri de post, ciorbe cu cartofi sau paste) si genul asta de mancare te satura dar te si ingrasa. Deci, trebuie ceva drastic daca se doreste o scadere de 5-10kg in post. Si eu am acumulat vreo 2-3 kg in plus peste iarna si sper sa le dau jos cat mai repede.
Deci, incercarea moarte nu are, sa fim pozitive.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput