scoala nr 5 bucuresti

scoala nr 5 bucuresti | Autor: alinapredoiu

Link direct la acest mesaj

stie cineva ceva despre scoala nr 5 din bucuresti (in piata amzei) si mai ales despre sistemul step by step din cadrul acesteia? va multumesc alina predoiu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

In anul scolar 2007-2008, la scoala 5 functioneaza 3 clase in sistem step by step: a I-a, a II-a si a IV-a. Eu nu am info despre invatatoarele care predau acolo. Cel mai bine vorbesti cu parintii ai caror copii sunt inscrisi acolo (la invatatoarele - fiindca sunt 2 la clasa- pe care le vizezi).
Nu am info din interior, tot ce stiu sunt statisticile de la admitere, iar dupa ele scoala 5 e o scoala buna. In ultimul an a avut punctaje mai slabe si nu s-a mai plasat in top, dar este fara discutie o scoala cautata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinapredoiu spune:

multumesc
am fost deja la scoala si am vb cu invatatoarele (par ok ), dar as fi vrut o parere obiectiva si asupra sistemului si despre activitatea si experienta pe care o au aceste invatatoare - din cate m am interesat va fi singura clasa I din bucuresti step by step in anul scolar 2008-2009! nu am avut ocazia atunci cand am fost in scoala sa intalnesc niciun parinte al carui copil sa fie in clasa step by step si de aceea am aplelat la forum doar doar voi gasi informatii in plus ! eu mi am inscris deja baiatul la scoala asta si vroiam sa ma conving ca n am facut o alegere nefericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Alina, ti-am trimis un email!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinapredoiu spune:

multumesc :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bleah spune:

Am copil clasa a II la aceasta scoala. Daca vrei binele copilului tau cauti alta scoala! E ce poate fi mai rau mai ales din punct de vedere al disciplinei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati.mocanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinapredoiu

stie cineva ceva despre scoala nr 5 din bucuresti (in piata amzei) si mai ales despre sistemul step by step din cadrul acesteia? va multumesc alina predoiu

M-am inscris special pt a va raspunde la aceasta intrebare.
Am o fetita de 12 ani ( clasa a 6 a ) la scoala 5 Corneliu M Popesc. A facut step by step tot aici si am fost f multumita si eu si copilul. Si eu am avut retineri gandindu-ma ca va avea dificultati la adaptare intr-a 5- a la scoala traditionala- dar n-a fost asa. Este intr-o clasa mixta copii care au facut 1-4 la traditional si copii care au facut step si cred ca cei de la step au rezultate mai bune. Dincolo de asta - poate fi o intamplare- am observat o schimbare continua a sistemului traditional catre cel tip Step.
De asemenea pt parinti este f avantajos - copilul nu are teme acasa- lucraeza cu 2 invatatoare pana la ora 16 , ia masa la scoala. Si toate astea la preturi mudice. Step-ul nu costa, nu are o taxa. Poate doar cheltuielile pe parcurs sa fie un pic mai mari ca la traditional - lucreaza cu rechizite mai moderne, au un anume mobilier. Eu il recomand tuturor mamicilor. Ar fi bine sa mergeti la scoala sa vedeti o clasa de step. Mai exista un avantaj si dupa clasa a 4- a- au profesori f buni, f implicati. De asemenea scoala s-a modernizat f mult - au table interactive, mobilier nou, arata f bine. Au si site de curand www.scoala5cp.ro . Succes

Mergi la inceput