diaree de la fier !!!

diaree de la fier !!! | Autor: ancaMT

Link direct la acest mesaj

am incercat pe la 6 luni sa ii adminstrez fe haussman fetitei mele, treptat si cand am ajuns la 2 picaturi a facut diaree, am inteles ca unii copii fac aceasta reactie desi majoritatea se constipa. acum are 1 an si 5 luni si i-am mai dat 10 zile de multisanosvital cu ca si fier, la care a avut ca reactie cresterea numarului de scaune, desi era pe regim, manca mai mult produse care incheaga burtica.

De curand i-am refacut analizele si are un pic de anemie (dupa o diaree cronica urmata de regim alimentar de 3 luni, in urma careia a ramas sensibila la burtica, si acum avem un soi de regim dar mai diversificat).

INTREBAREA mea este mamicilor care ati avut aceasi reactie la administrarea fe, adica diaree, ce fel de fe ati administrat si cum? Mentionez ca tolereaza foarte putine alimente, si se vede din analize ca prea bine nu a asimilat.

ANCA, mami de LUCIANA MARIA (18.09.2006)
poze
varsta noastra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

In primul rand,eu stiu ca nu trebuie sa-i dai calciu si fier in acelasi timp.
In al doilea rand,nu stiu ce inseamna un pic de anemie.Oare nu o poti corecta prin alimentatie(galbenus de ou,ficat,carne de vaca)?Anemia poate sa vina si de la diaree daca aceasta dureaza de mult timp.
Si in al treilea rand,cand ai inceput sa-i administrezi diverse chestii,copilul avea anemie sau ai facut-o ca asa e la moda?
Dupa cum vezi o greseala antreneaza altele.Din pacate,nu prea se pricepe acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaMT spune:

stiu si eu ca fierul nu se administreaza cu Ca, insa asa se numesc multivitaminele astea(multi-sanosvit cu fier si calciu ca sa fiu mai exacta, am gresit denumirea in mesajul anterior imi cer scuze !), care mi-au fost recomandate de dr pediatru ca fiind mai usor acceptate de copii cu probleme digestive.
loryi1974 iti dai seama ca incerc sa corectez si din alimentatie, si fac tot posibilul sa ii dau ou ficat carne de vaca.. dar nu vreau sa stau asa si sa n-o ajut un pic si cu vitamine, pentru ca se pare ca in patru luni i s-au inrautatit rezultatele analizelor, si anemia asta e pacatoasa in momentul in care o las sa se agraveze. Si da, diareea si regimul urmat e cauza inrautatirii analizelor, dar cauza initiala a diareei a fost una de natura bacteriologica( a trebuit sa faca 2 saptamani antibiotic ca sa scapam de bacterie). Iar in legatura cu prima administrare de fe, in urma careia a facut diaree, am facut-o la sfatul unui dr. nu ca asa e la moda, un dr care ii stia evolutia.
merci de raspuns..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bisy83 spune:

Si eu am incercat sa i dau fier baietelului meu cand avea un an dar am renuntat pt ca tot asa imi facea diaree,pana la 2 ani nu a mancat nici ou pt ca nu i placea si facea si alergie, asa ca am realizat ca daca copilul mananca ce trebuie nu isi au rostul aceste suplimente.
Mentionez ca nu avea anemie doar eram eu stresata ca nu mananca ou.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

poti sa folosesti preparatul de fier numit Fer-sol care este mult mai bine tolerat decat celelalte. se foloseste si im maternitati in schema de recuperare a copiilor prematuri. Si aia asa mici il tolereaza bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Anca, fetitei mele nu pot sa-i dau fier. Am incercat, cat am putut sa-i dau alim. bogate in fier. Dar, din pacate, acestea nu sunt multe la noi pentru ca si ea este pe regim alim de la 1 an (acum are 3). La un mom dat am vb cu dr. Lesanu (Grigore Alex) si se poate face injectabil. Insa ea nu mi-a recomandat in cazul Norei. Ii dau de 2 ani niste vitamine aduse din Italia (sunt f. bune-am postat o cutie pe rubrica:donatii medicamente; mi-au fost recom tot de dr. Lesanu) Multicentrum Baby. Asa am reusit, cu ele, sa o tin in parametrii aproax. acceptabili.

Tu ii dai in fiecare zi probiotice?Tot in Italia sunt unele minunate Dicolflor. In Rom. am avut rezultate cu Acidophilus (de la Calivita)...Dar asta banuiesc ca este alta pb si daca vrei dezvoltam sub pe PM.


Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Medicul pediatru ce ti-a recomandat? Eu as zice ca daca tot a ramas cu o sensibilitate la burtica sa nu-i mai administrezi o perioada nici un fel de preparat cu fe si sa te axezi mai mult pe o alimentatie naturala, bogata in fe si vitamina C, care ajuta foarte mult la asimilarea ferului.
Cred ca ancaMT, nu avea nevoie sa fie judecata ci dorea un simplu sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Si David reactioneaza cu relaxarea scaunului la Fe (si produse care au mult fier: ficatei, spanac...), dar compensez cu banana, multa branza si mult morcov fiert, orez fiert si cam ce constipa, in general. Cred ca anemia nu trebuie ignorata (indiferent daca e usoara sau nu)si am inteles ca atrage dupa ea si lipsa poftei de mancare. la noi, aproape imediat ce am inceput sa-i dau Fe (de 2 ori a rezultat anemie usoara din analize, mai ales ca mie nu mi-a spus nimeni ca de la 5 luni ar fi trebuit sa-i dau), i-a stimulat pofta de mancare considerabil.
Tot Fe Haussmann ii dau si eu, 5 pic/zi. In primele zile e mai moale scaunul (nu diaree pt ca el e oricum predispus la constipatie si ii dau zilnic para, prune, iaurt), dar apoi cred ca se obisnuieste organismul cu Fe si revin la meniul obisnuit.
Succes si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

dumnezeule!!! cata carne, cate galbenusuri si cat ficat sa manance biata copila ca sa refaca depozitele de fe si sa mai si consume zilnic? nu va dati seama ca aici nu e vorba doar de corectare prin alimentatie? normal ca , biata mamica, ii da si alimente ce contin importante cantitati de fe, dar cat sa ii dai? ca apoi trece limita admisa la alte analize. lucru valabil si la adulti. e, daca am anemie , ca sarefac depozitul si sa imi mai si ramana pentru consumul zilnic, trebuie sa "ma pun " sa mananac o vaca? colesterolulce fac cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaMT spune:

multumesc de raspunsuri, si ca sunteti alaturi de mine in ideea de a o ajuta cu Fe in afara alimentatiei, o sa imi notez solutiile voastre, o sa discut si cu dr. ei si sa vedem pe care o abordam, ca nu vreau sa stau cu mainile in san sa astept sa fie vorba de anemie in toata regula, sa dam de alte belele. Ca am avut destule deja, si intri intr-un cerc vicios din care cu greu mai iesi.

pupici si multa sanatate la bebei

ANCA, mami de LUCIANA MARIA (18.09.2006)
poze
varsta noastra

Mergi la inceput