Gradinita 57 (Hillary Clinton) sau 274 (Apaca)

Gradinita 57 (Hillary Clinton) sau 274 (Apaca) | Autor: cristia

Link direct la acest mesaj

Buna,

La toamna tre sa mergem la gradi si cum se apropie perioada inscrierilor tre sa ma decid intre doua gradinite care ne sunt oarecum aproape (stam pe bd timisoara):
gradinita 57 (hillary clinton) sau gradinita 274 (apaca).
Tre sa fac o alegere buna pentru ca am doi baieti si cel mic va merge tot la gradi pe care o voi alege pentru cel mare.
Acestea fiind zise, va rog pe cei care aveti copii la aceste doua gradi sa ma ajutati cu raspunsuri la intrebarile de mai jos:

1-controlul copiilor e facut si de medic sau numai de catre asistente?
2-copiii s-au imbolnavit frecvent de viroze in primul an de gradi?
3-copiii sunt scosi afara in fiecare zi (cand vremea permite)?
4-pentru grupele cu program de 8 ore: exista camere separate pentru dormit / mancat?
5-fara activitatile optionale (engleza / calculator / dans sau ce-o mai fi) copiii invata ceva? Educatoarele se ocupa de totii copii (am auzit povesti la unele gradi ca daca nu cotizezi copilul sta ca tontul in spatele clasei si se uita pe pereti - nu stiu daca sa cred sau nu).
6 - pe o scara de la 1 la 10 ce nota ati da: dotarilor? dar educatoarelor?

Hai ca m-am cam intins dar daca tot am consumat curentu' am zis sa intreb tot ce am pe suflet .

Va multumesc anticipat,

Cristiana cu Andrei (3 ani si 5 luni) si Calin (1 an si 1 luna)

PS Din cauza de "asistenti " mititei de nadejde nu am avut timp sa "rasfoiesc" prea mult indexul de gradinite asa ca nu am gasiti parerile care ma interesau.Contez deci pe voi sa-mi fac o impresie valida.Multumesc inca o data!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Nici eu n-as stii sa aleg intre hilary clinton si apaca...grea dilema
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:



The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Andrada, buna gluma dar ar fi interesant sa aflam si pareri despre cele doua gradinite. Si eu sunt interesata sa aflu.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna,
Sora mea are fetita cea mare la Hilary Clinton, iar din primavara o sa mearga si cea mica. Ea este incantata de gradinita.
Dimineata controlul copiilor este facut de catre asistenta, dr. venind saptamanal, cateodata chiar mai des. Camera de joaca este si dormitor (au patuturi care se ridica pe perete) iar sala de mese este separat. Copii sunt scosi afara cand timpul permite. Educatoarele sunt dragute si se ocupa de toti copii la fel. Din cate a vazut sora mea nu se dau spagi, doar cate un cadou de sarbatori (flori, bomboane de obicei). Nepotica mea este foarte talentata la desen iar profesoara de arte s-a ocupat de ea, i-a trimis lucrarile la diferite concursuri in tara si strainatate, unde a si castigat numeroase diplome. In plus lucrarile le-a publicat intr-un album, editat de Min. Culturii si cel al educatiei.
Deci se ocupa de ei, fara a vreun interes anume.
In ceea ce priveste raceli, viroze, acestea sunt inevitabile, indiferent de gradinita. Si nepotica mea a fost bolnava, nu excesiv.
Mancarea este buna, se gateste zilnic, iar meniul este afisat in fiecare luni dimineata pentru toata saptamana.
Daca mai aveti intrebari, va raspund cu placere, dupa ce le inaintez si eu sorelei.
Maadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Buna Maadi,

Poti sa-mi spui ce program/orar zilnic are gradinita Hilary Clinton? Mama mea a fost ieri in cercetare la aceasta gradinita si directoarea a zis ca inscrierile se fac pe 1 iunie (daca vor avea locuri libere) si ca programul e intre 8.30 si 16.00. Pe mine nu ma avantajeaza nici sa inceapa la 8.30 (prea tirziu), nici nu pot lua copilul la 16.00. Chiar acesta e programul gradinitei ?
Multam de ajutor si detalii.

O zi buna,
july

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

July, sora mea o ducea pe fetita si la 7:30 - 7:45, sunt acolo ingrijitoarele. Copii trebuie adusi pana in 8:30. Dupa amiaza se intinde programul pana pe la 17:00.
Din cate am inteles eu, reinscrierile se fac acum in martie, iar inscrierile incepand cu aprilie. Sora mea ii face dosarul fetitei mici ptr. aprilie. Am inteles ca noua directoare (este din vara trecuta) este foarte dragutza.
Maadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Multumesc Maadi!Intr-adevar zice-se ca toti copii o tin tot intr-o raceala in primul an de gradi.Am auzit totusi 2 pareri la apaca (am intrebat doua mamici la intamplare pe care le-am "acostat" cand si-au luat copii de la gradi) cum ca copii nu li s-au imbolnavit deloc in primul an.As mai fi facut eu sondaje de-astea dar nu mai am si nu mai pot sa-mi iau zile libere (ca eram libera cand am facut cercetarile astea).Pe mine ma streseaza imbolnavirile in general si in special cand ma gandesc ca ce boleste cel mare trece imediat si la cel mic.
Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

buna,
eu sunt mamica de pitic care merge la gradi Apaca. Si din septembrie pana acum am mers 2 saptamani la gradi....dar nu consecutiv, in vreo 3 transe.De ce ? il duceam sanatos si in 3 zile il luam cobza( e adevarat forme usoare fara temperatura).Sper ca ai tai copii sa fie mai rezistenti.

mamica lui Mateut 11.09.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

quote:
Initial creeata de cristia

1-controlul copiilor e facut si de medic sau numai de catre asistente?
2-copiii s-au imbolnavit frecvent de viroze in primul an de gradi?
3-copiii sunt scosi afara in fiecare zi (cand vremea permite)?
4-pentru grupele cu program de 8 ore: exista camere separate pentru dormit / mancat?
5-fara activitatile optionale (engleza / calculator / dans sau ce-o mai fi) copiii invata ceva? Educatoarele se ocupa de totii copii (am auzit povesti la unele gradi ca daca nu cotizezi copilul sta ca tontul in spatele clasei si se uita pe pereti - nu stiu daca sa cred sau nu).
6 - pe o scara de la 1 la 10 ce nota ati da: dotarilor? dar educatoarelor?



Buna,
Eu am ambii copii la Hilary Clinton, in aceeasi grupa (mixta, cu copii intre 3 si 6 ani, majoritatea insa anul asta vor pleca la scoala, la anul vor fi preponderent mici) , program scurt , pana la 12.(ai mei au 3 ani respectiv 6 ani)
1. Deci, controlul e facut de asistenta (nu stiu daca sunt gradinite care sa tina medic permanent...); sunt controlati numai copiii de la grupele cu program lung care au intrarea prin dreptul cabinetului medical, noi de exemplu nu suntem, oricum controlul dupa parerea mea e irelevant, poate fi copilul bine merci "virusat"...
2. In primul an se imbolnavesc la orice gradinita i-ai duce, nu cred sa existe scapare; partea buna e ca al doilea copil cand incepe gradinita e deja imunizat; Bianca in primii 2 ani a cam incaltat viroze, nu exagerat de multe nici f grave, al 3-lea an a fost fara evenimente, iar al patrulea de asemenea; Mihnea, desi e in primul an, a racit o singura data pana acum, e drept ca anii trecuti a preluat de la surioara lui cam tot ce se putea: iarasi e o chestie pe care n-ai cum sa o eviti, deci nu te mai gandi atat la acest aspect, parerea mea
3. copiii sunt scosi afara cand e vreme buna; probabil la program lung sunt scosi si dupa amiaza, nu stiu
4- nu stiu
5. Da, educatoarea noastra e grozava, sunt si am fost mereu extrem de multumita de ea, in plus copiii o iubesc si asculta fara sa fie nevoie sa se rasteasca la ei; se ocupa de toti copiii, desi nu-i e usor, fiind de varste diferite; noi am luat mereu si optionale, intr-adevar doamna de arte e foarte sufletista, si Bianca mea fiind talentata, tot asa i-au fost trimise desenele la o gramada de concursuri, au venit apoi o gramada de premii; de asemenea e o persoana pe care o iubesc copiii
6- dotarile sunt cele normale pentru o gradinita, clasele sunt mari, nu vad probleme pe tema asta; educatoarea e de 10 ( a noastra).

Succese la alegere
Roxana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

multumesc roxana si mirela!
Roxana imi spui te rog cum o cheama pe educatoarea copiilor tai?Grupele mixte au numai program de 4 ore?
Multumesc inca o data,
Cristiana

Mergi la inceput