Scurgeri in sarcina

Scurgeri in sarcina | Autor: sandyprs

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,am constata azi ca am niste scurgeri maronii(nu inchise la culoare--mai mult sticloase spre maron).Sunt in sapt a 7-a si nu stiu cum de au aparut.Ce-i drept am mai facut ceva efort nu prea mare(am plantat niste trandafiri si am carat putina apa pt ei).Stiti cumva ce o fi?E de rau?Astept sa-mi spuneti mai multe poate stiti mai bine ce o fi.Oare sa fie de rau?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Nu vreau sa te sperii dar la mine scurgerile au fost semn rau. Au inceput la 6 saptamani. maronii, sau roz. Am fost la urgente, mi-au spus ca sarcina-i mai mica ca inca nu se vede embrionul... de fapt era oprita din evolutie.
Ceea ce era foarte ciudat a fost ca valoarea BHCG inca crestea in sange... si doctorii-mi spuneau ca totu-i ok, doar ca sarcina pare mai mica. Intre timp am facut repaus si am luat utrogestan. Dupa 4 zile petele s-au inrosit, am fost iar la medici si tot nu era nimic in sac, asa ca intr-un final valoarea BHCG a inceput sa scada. Am facut avort la 7 saptamani.
Du-te la un ecografist bun, la 7 saptamani trebuie sa se vada ceva, chiar daca micut. Am mai auzit cazuri cand sangele era de la o sarcina gemelara..un bb s-a dus si calalalt a ramas. Am mai auzit si cazuri cu ciclu real peste sarcina timp de 4 luni...deci, poate fi orice. Ai dureri de spate? de burta?Te pup si-ti doresc o sarcina cat mai usoara si-un bebe sanatos tun.

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Scurgeri maronii la inceput de sarcina sunt absolut normale. Si eu le-am avut tot cam asa pe la 5-6 saptamani. Aveam chiar si crampe si am avut chiar si putin sange rosu. M-am speriat rau, recunosc, dar la analize totul a fost OK. Au zis medicii ca e normal si multe femei au. In engleza sa numeste "implantation bleeding".

EU zic sa nu te alarmezi. Urmareste si vezi daca se opresc sau in cazul in care devin sange rosu as zice sa mergi la un medic. Daca e numai maro, nu e nevoie sa te sperii.
Bafta si multe binecuvantari.

Bianca
14 Saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata_myky spune:

si eu am aceeasi problema doar ca scurgerile sunt numai cind merg la toaleta si fac treaba mare.in restul zilei nu am nimic.am fost la doctor si la ecografie a zis ca darcina e prea mica si de aceea nu vede inimioara.eu ma tem sa nu fie sarcina fara embrion.am intrat in sapt a 7-a deci nu se poate sa nu se vada ceva.mi-a mai zis ca saculetul este de dim normale si nu ar trebui sa ma sperii.cit despre scurgeri mi-a zis ca nu isi da seama de la ce pot fi.din ce am citit eu pe net am inteles ca la 7 sapt de sarcina ebrionul are 5 sapt.e adevarat ?

miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by cata_myky

si eu am aceeasi problema doar ca scurgerile sunt numai cind merg la toaleta si fac treaba mare.in restul zilei nu am nimic.am fost la doctor si la ecografie a zis ca darcina e prea mica si de aceea nu vede inimioara.eu ma tem sa nu fie sarcina fara embrion.am intrat in sapt a 7-a deci nu se poate sa nu se vada ceva.mi-a mai zis ca saculetul este de dim normale si nu ar trebui sa ma sperii.cit despre scurgeri mi-a zis ca nu isi da seama de la ce pot fi.din ce am citit eu pe net am inteles ca la 7 sapt de sarcina ebrionul are 5 sapt.e adevarat ?

miki


am auzit ca femeile constipate is predispuse la scurgeri(mici sangerari in prima luna) cica colul, sau uterul nu-i pozitionat bine..se rezolva cu timpul. La 7 saptamani embrionul ar trebui sa fie cat o mazare micuta. la 9 saptamani si 2 zile embrionul meu(la prima sarcina) avea 2,5 cm...si acu am un ficior de toata frumusetea...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandyprs spune:

Pai scurgerile astea le am de pe 7 de cand am scris ,mai am si acum nu sunt abundente,nu sunt foarte inchise,dar ideea este ca ma cam doare nu f tare in zona ombilicului si putin mai jos(in interior evident).Sapt asta tre sa iau analizele de la laborator si apoi ma duc la medic--doctorita la care am fost(pt ca am sachimbat-o) mi-a zis ca data viitoare ne vedem cu analizele.Oricum sper sa nu mi se intample ceva grav.Nu e foarte mare durerea dar e suparatoare si cand mai vad si scurgerile alea ma sperii toata.Am observat ca atunci cand nu fac nimic ,stau la pat,imi este mai bine,nu ma mai doare numic nu mai imi curge numic ,dar cum trebuie sa mai faci prin casa una ,alta ... Sa speram ca o sa fie bine.O sa va zic orice ar fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns varuna spune:

Am avut si eu scurgeri maronii care au tinut vreo cateva zile, prin saptamana a 7a si mai apoi la 14 sapta, am fost la doctor si mi-a recomandat Duphaston. Mergi la ginecolog...succes.

Ana 37+ cu Mara Sofia
Marutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danucu spune:

Si eu am avut scurgeri maronii din saptamana 4-a pana in saptamana a 9-a. Acum sunt in saptamana 11+ si nu mai am absolut deloc. Doctorul nu a stiut sa-mi spuna motivul. Bebe e bine, tocmai l-am vazut azi dansand in burtica la mami.
Cel mai bine e sa mergi la doctor, doar el iti va putea spune in urma unei ecografii daca totul e in ordine.

Iti tin pumnii, sa fie totul bine.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandyprs spune:

A trecut ceva vreme de cand nu am mai intrat ,ideea este ca am pierdut acea sarcina,dar acum vreau sa cred ca o sa fie alta...Mi-a intarziat CM 6 zile si am o usoara tensiune la sani(putin mai diferita fata de ceea ce am de obicei inainte de CM --mai mult pe sanul drep) cateodata imi mai e si rau (ma ia cate o repriza de ameteala..sau imi e greata ...asa .. alternez--dar nu e ceva care sa se repete regulat).Poate imi mai ziceti ceva din cele stiute de voi.Maine dimineata imi fac testul si va zic daca o fi ceva...Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandyprs spune:

Testul e negativ,dar ciclul nu a venit inca...Nu stiu ce sa mai cred.Va pup.

Mergi la inceput