Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  In floarea copilariei (4-12 ani)

metoda lui Gauss- clasa a IV-a

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

crisseis
crisseis
membru junior

Romania
undeva, prin ţara asta

527 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 07/03/2008 :  09:55:40 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite crisseis un Mesaj Privat  Reply with Quote

metoda lui Gauss- clasa a IV-a

Din nou matematica.
Copiii vostri au facut la scoala, in clasa a IV-a probleme cu metoda lui Gauss?
Ma intereseaza astfel de probleme.Cine ma ajuta cu cateva?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
ralualexandrei
ralualexandrei
Closca sefa

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator  3 sate
 Romania, bucurestiBUCURESTI
3661 Mesaje
18 Prieten(i)
Trimis la: - 07/03/2008 :  10:40:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui ralualexandrei  Trimite mesaj yahoo luiralualexandrei Adauga semn de carte la raspuns Trimite ralualexandrei un Mesaj Privat  Reply with Quote
Gauss la clasa a 4 a?

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Ana68
Ana68
Supercalifragelistic

Romania, timisoaraTIMIS
6488 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 07/03/2008 :  12:36:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Ana68  Trimite mesaj yahoo luiAna68 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ana68 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Andra,pai da.Daca nu uit,am sa intreb la Alex.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Chan
Chan
nou venit

Romania, Bucuresti
93 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/03/2008 :  23:56:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Chan un Mesaj Privat  Reply with Quote
Da. Au facut. Si au facut multe alte tipuri de probleme si ex. care mie mi se par f. grele.

Suma lui Gauss se refera la siruri de numere.
Ex: S=1+2+3+4+5+...+100. Sa se calculeze suma.
Se aplica formula ( 1+2+3+...+n = n(n+1) / 2 )
S=1+2+3+...+100 = 100*(100+1) / 2 = 50*101 = 5050

Daca ai de exemplu un sir unde nu este clar sir in care se aplica suma lui Gauss, il aduci la forma respectiva (adica 1+2+3+...) si aplici formula. Exemplu: S=2+4+6+8+..+24 Dai factor comun pe 2 si avem S= 2(1+2+3+4+...+12) si aplici suma lui Gauss in interiorul parantezei. 2 * 12*(12+1)/2 = 2*12*13 / 2 = 12*13 = 156

Suma lui Gauss se aplica numai la siruri de numere consecutive care incep cu cifra 1. (cel putin la nivelul acesta)

Daca vrei iti pot trimite ex. dar sunt in toate culegerile de clasa aIVa, la siruri.
crisseis
crisseis
membru junior

Romania, undeva, prin ţara asta
527 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/03/2008 :  17:24:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crisseis un Mesaj Privat  Reply with Quote
DA, Chan,multumesc pentru raspuns, sigur ca vreau niste exercitii.
Si apropo de asta> tu ce parere ai, exercitiile astea si problemele alea(unele a naibii de grele cu metoda comparatiei, falsa ipoteya, mers invers, etc)care se faceau pe vremea mea(noastra) le trebuie si lor sau nu?
Pt ca eu am impresia ca la scoala invatatoarele nu mai insista asa pe ele(fi-miu nu s-ar omori asa, daca n-as fi eu pe capul lui) si ma enerveaza chestia asta de-mi vine sa zic la sedinta cu parintii.
Prea simplu se luceaza la clasa si asta ma ingrijoreaza (nu c-as fi eu absurda)!!
Sunt totusi prevazute la clasa a IV-a!
Chan
Chan
nou venit

Romania, Bucuresti
93 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/03/2008 :  23:52:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Chan un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna.

O sa-ti scriu maine exercitiile cu suma lui Gauss, acum Andreea doarme si nu vreau sa umblu prin camera ei sa fac zgomot.
Aceste ex. se regasesc in orice culegere de matematica.
Din pacate sau din fericire la Andreea, in clasa a IVa, s-a pus foarte mult accent pe aceste exercitii (cu suma lui Gauss) si pe problemele cu metoda comparatiei, falsa ipoteza, mers invers etc. Atunci am fost furioasa deoarece in programa sunt optionale (sau facultative) si mi se pareau f. grele dar fata mea a optat in clasa a Va pentru clasa de mate si aici i-au prins f. bine.
In plus, aproape la toate concursurile de matematica s-au regasit (intr-o mai mare sau mai mica masura) aceste tipuri de ex. si probleme iar cei care au pus accent mai mult la clasa pe ele au avut rezultate mai bune la aceste concursuri (gen Arhimede).
Invatatoarea a mers pe ideea ca toti copiii stiu sa scrie, sa citeasca, sa faca exercitii de baza cu adunari, scaderi, inmultiri si impartiri si ca ma bine pune accent pe ex. si problemele mai grele, care ii ajuta sa gandeasca mai mult.
Acum, in clasa aVa, au facut multe exercitii cu suma lui Gauss si mult mai grele, dar daca nu faceau baza in clasa IVa nu reusea sa inteleaga mare lucru. Profesorul de matematica pe care il are acum in clasa aVa a mers pe ideea ca au facut deja in clasa a IVa exercitiile de baza si a trecut cu ei direct la ex. grele.

In clasa aIVa li se da doar sirul de baza si formula nu li se explica nimic, dupa care fac exercitii iar prin exemple isi insusesc aceasta formula.

O sa-ti trimit maine ex. respective.

agho
agho
membru junior

Romania, Bucuresti
975 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/03/2008 :  21:10:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Crisesis,
Am gasit la pagina 36 din culegerea de mai jos un capitolas "Vrei sa stii mai mult?
Acum, fiindca a povestit Chan despre sirul cu numere si metoda lui Gauss, precizez ca in culegere nu apare denumirea metodei ci numai titlul "Procedee de calcul rapid", dar sunt exemple de exercitii descrise de Chan.

AUTOR: MARIA BARBU SI ELENA GHIMIS - MATEMATICA, CULEGERE DE EXERCITII SI PROBLEME CLS. A IV-A, EDITURA CONSTELATIA (chiar urmareste programa scolara de la cls.a IV-a).( De pe ac. culegere se lucreaza in clasa la copila mea, chiar si pt. pregatirea la Olimpiada a fost de ajutor.)

De asemenea, culegerea mai cuprinde:
Probleme care se rezolva prin cel mult 3 operatii, Probl. care se rez. prin mai muuuult de 3 op., Probl. care se rez. prin metoda figurativa , probl. care se rez. prin mersul invers, Probl. care se rez. prin incercari, probl. care se rez. prin estimare, probl. de logica si probabilitati, inclusiv fractii!!!
crisseis
crisseis
membru junior

Romania, undeva, prin ţara asta
527 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/03/2008 :  13:04:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crisseis un Mesaj Privat  Reply with Quote
multumesc mult, sper sa gasesc in librarii.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com