Branza de vaci(facuta in casa)

Branza de vaci(facuta in casa) | Autor: monica-elizabet

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
stiti cumva cum as putea face branza de vaci in casa? merge din lapte pasteurizat sau trebuie neaparat lapte proaspat.
noua ne plac tare mult placinta cu branza(cat am fost in ro am papat la greu) si as vrea sa fac si acum, plus ca ma gandesc si ca vine Pastele si ca aici nu am de unde lua branza de vaci...stiu ca atunci cand erau prichindeii mici faceam branza(in cantitati fff mici) dar nu mai tin minte cum
va multumesc anticipat


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

monica eu fac branzica dulce pentru eli a mea dupa o reteta a unei colege de odisee.o fac din lapte pasteurizat(eu folosesc milli sau zuzu)3,5% grasime.amestec o cana mare de lapte cu 2-3 lingurite de iaurt(am incercat si merge si cu smantana).pun pe foc si las sa clcoteasca 5 minute pana se separa bine branzica de zer.pun la scurs si gata!acum abgradezi tu cantitatile in fct de cate branza iti trebuie.


alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

laptele (1l),fiert si racit la 37 celsius,se insaminteaza cu iaurt(30grame=2linguri),se amesteca si se pune la prins intr-o oala smaltuita.apoi se pune la foc slab in alt vas cu apa fierbinte,pt. a se forma cheguri mari.se strecoara prin tifon si se lasa la scurs.

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc fetelor
deci asa dupa voi dintr-un litru de lapte cam cata branza iese ca sa stiu cam ce cantitate de lapte sa pun aproximativ
alison, dupa reteta ta cat trebuie sa stea laptele+iaurtul la "prins" ? si apoi pus la fiert?


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

daca il pui seara la prins,de ex. ,e gata dimineata.trebuie sa stea intr-un loc caldut,cu temp. const.(cam 20-23celsius).cit iese?ei ,citeva sute de grame(nu mai mult de 2-3max.)!putin oricum!cel putin asa imi amintesc...din vremea in care faceam.paaa!

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ok, am inteles procedura, multam fain de tot...dau de veste cand am facut

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Eu saptamanal fac branza de vaci in casa.

Laptele nefiert il pun in borcane de 800 ml si il las la prins 2-3 zile, la temperatura camerei. Apoi pun borcanele cu laptele prins intr-o oala cu apa la fiert, incet, vreo 1 ora. Las asa borcanele in oala pana a doua zi. Strecor prin sita si las la stors. Se tin in borcane, in frigider, pana la o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

april, iti multumesc si tie pentru reteta...deci tu o prepari din lapte proaspat...am sa ma uit si pe-aici dar nu am vazut niciodata decat pasteurizat.


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

da monica, din lapte proaspat de vaca.. nu am incercat din pasteurizat, dar poate ca iese si asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc april

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crys73 spune:

nici aici nu este branza de vaci,dar eu fac cu lapte pasteurizat,cand incepe sa fiarba laptele,inchid focul,si amestec cu suc de lamaie,la 500gr pun 6-8 lingurite de suc de lamaie.las cam jumatate de ora sa se aleaga bine branza,apoi pun branza in sita.iese o branza foarte buna.

Mergi la inceput