cererea pt. suspendarea CIM

cererea pt. suspendarea CIM | Autor: iripiri

Link direct la acest mesaj

Buna, mai am o intrebare pt. voi, cele care au trecut deja prin asta: pe 1 mai mi se termina concediul postnatal si nu stiu in ce termen trebuie depusa cererea pt. suspendarea contractului ind. de munca, la angajator. Cu cat timp inainte, pt. ca trebuie sa mi se elibereze si decizia de suspendare in timp util, pt. ca am inteles ca dosarul pt obtinerea indemnizatiei pt cresterea copilului trebuie depus in ultimele 5 zile din concediul postnatal.
Daca puteti sa-mi raspundeti m-ati scuti de niste drumuri aiurea pe la dir. pt. prot. copilului si pe la serv.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Ar fi bine sa faci cererea pentru concediul de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani (aceasta este formularea completa, nu "de suspendare a CIM"), cel putin cu 2 saptamani inainte de terminarea concediului postnatal. Asa vor avea timp sa faca toate procedurile si sa-ti intocmeasca actele necesare.
Dosarul pentru indemnizatie il poti insa depune intr-un termen mult mai larg, si, in functie de data depunerii, primesti si indemnizatia:

Ordonanta de urgenta nr. 148 din 03/11/2005
privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului

" Art. 10. - (1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie si stimulent, se cuvin si se platesc dupa cum urmeaza:
a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;
c) incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a), b) si c).
(2) Plata alocatiei de stat pentru copii prevazuta la art. 4 alin. (1) lit. a) se face incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul.
(3) Pentru fractiunile de luna, cuantumul drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se stabileste proportional, in functie de numarul zilelor calendaristice din luna respectiva pentru care acestea se cuvin si se acorda."

Am citat mai mult ca poate mai foloseste si altcuiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am facut cererea de intrare in concediu de ingrijire copil cu 3 zile inainte de terminarea postnatalului.
in cerere trebuie precizata perioada in care se efectueaza acest concediu. in general pana implineste copilul 2 ani.
in baza acestei cereri, angajatorul mi-a eliberat o adeverinta, care am inclus-o in dosarul pt. CIC. termenul de depunere a dosarului e cam de 30 zile de la data terminarii concediului postnatal.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by m_monique

in cerere trebuie precizata perioada in care se efectueaza acest concediu. in general pana implineste copilul 2 ani.


Nu scrie nicaieri ca esti obligat sa precizezi perioada. Poti scrie doar "incepand cu data de...".
quote:

termenul de depunere a dosarului e cam de 30 zile de la data terminarii concediului postnatal.


Nu exista un termen de depunere, poti depune CAND vrei si DACA vrei. In functie de data depunerii iei toti banii sau pierzi o parte din ei. Am postat textul legii imediat mai sus, scrie clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puicav spune:

Buna
Sunt un nou ebru insa va uraresc de ceva vree.
A o rugainte, sa a ajutati cu o inforatie despre indenizatia de crestere a copilului.
Sunt angajata din ianuarie 2006;a lucrat la o fira x pana in 23 octobrie 2007, data la care i-a expirat preavizul pt ca incepand cu data de 1 noiebrie 2007 a inceput lucrul la fira unde lucrez si in prezent(priele 2 luni contract deterinat si apoi de la 1 ianuarie pe perioada nedeterinata).In ianuarie (2008)a raas insarcinata , DPN ar fi pe 26 septebrie.
Intrebarea este daca voi beneficia de indenizatia de crestere a copilului avand in vedere ca a avut intreruperea aceea de 7 zile.
Va ultuesc foarte ult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by Rozi

quote:
Originally posted by m_monique

in cerere trebuie precizata perioada in care se efectueaza acest concediu. in general pana implineste copilul 2 ani.


Nu scrie nicaieri ca esti obligat sa precizezi perioada. Poti scrie doar "incepand cu data de...".



eu cand mi-am facut cererea catre angajator, m-au pus sa precizez perioada pentru care solicit cic. mi-au explicat ca au nevoie de acest termen in cazul in care vor angaja pe locul meu pe cineva cu contract pe perioada determinata.
cand am revenit la serviciu (ca am revenit inainte de terminarea cic), am facut din nou cerere catre angajator.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iripiri spune:

Multumesc pentru informatii rozi si monique.

Mergi la inceput