Varsat de vant...iar!

Varsat de vant...iar! | Autor: Annie80

Link direct la acest mesaj

Baietelu meu a scapat acum o saptamana de el...mai are niste cojite, dar...acum mia aparut mie . Eu am mai avut cand eram micuta, garantat 100% caci port un semn pe fata. Ce pot face sa scap de el? cat de periculos este sa ies afara? Copilul trebuie sa mearga la scoala, eu il duc/aduc , cumparauri trebuiesc facute, sotul e cu serviciul.

Sincer numi pare rau ca ii contaminez pe altii, caci e boala usoara, dar cat de mult ma poate afecta pe mine?

`sa incap sa ma imbuburuzez si eu cu violet? sa iau niste antihistamic?




------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Annie,insanatosire grabnica!

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Gandeste-te ca pt. gravidele (mai ales cele din primul trimestru) este o boala f.f. periculoasa. BB-le poate avea malformatii f. grave si de cele mai multe ori se recomanda interuperea de sarcina.
Poate sunt gravidute care nici n ustiu inca ca sunt... sau cum ai putea tu sa le eviti? Daca nici nu li se vede burta?

Si pt. copiii f.f. mici e o boala destul de grea... bb-ei de cateva luni...

Acu' ce zici, iti pare sau nu-ti pare rau ca-i imbolnavesti si pe altii?

Iar pt. tine, stiu ca nu e tocmai ok sa iesi afar cand esti bolnava. habar n-am ce consecinte poate avea, dar stiu ca nu este bine.
Tine copilul acasa daca n-are cine sa-l duca, iar cumparaturile nu le poate face sotul cant termina serviciul?

La mine avea mandra varsat de vant si eu inca nu luasem (stiam ca n-am facut, asa ca ma asteptam), ea abia incepuse, deci n ueram in perioada contagioasa (cea de 2-3 zile inainte sa iasa bubele) si totusi dr. ginecolog mi-a spus ca eu pot daor sa port virusul chiar daca inca nu's contagioasa sau daca am facut...
N-ai idee cat de prost m-am simtit gandindu-ma ca poate in ziua aia, dupa ce am trecut eu pe la cabinet poate a venit vreo graviduta...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu, categoric, nu poti sa iesi in lume asa, o boala contagioasa presupune izolare - te protejezi si ii protejezi si pe altii care, daca nu te-ar intalni, ar avea, poate, sansa sa ramana sanatosi. Si tu ai putea face complicatii, cum ar fi pneumonie (asta am citit legat de complicatiile varicelei), asa ca e bine sa stai acasa.
Sa duca sotul copilul la scoala, si tot el sa-l aduca, sau altcineva de incredere. Terebuie sa fie o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

quote:
Originally posted by elyanne

Gandeste-te ca pt. gravidele (mai ales cele din primul trimestru) este o boala f.f. periculoasa. BB-le poate avea malformatii f. grave si de cele mai multe ori se recomanda interuperea de sarcina.
Poate sunt gravidute care nici n ustiu inca ca sunt... sau cum ai putea tu sa le eviti? Daca nici nu li se vede burta?

Si pt. copiii f.f. mici e o boala destul de grea... bb-ei de cateva luni...

Acu' ce zici, iti pare sau nu-ti pare rau ca-i imbolnavesti si pe altii?

Iar pt. tine, stiu ca nu e tocmai ok sa iesi afar cand esti bolnava. habar n-am ce consecinte poate avea, dar stiu ca nu este bine.
Tine copilul acasa daca n-are cine sa-l duca, iar cumparaturile nu le poate face sotul cant termina serviciul?

La mine avea mandra varsat de vant si eu inca nu luasem (stiam ca n-am facut, asa ca ma asteptam), ea abia incepuse, deci n ueram in perioada contagioasa (cea de 2-3 zile inainte sa iasa bubele) si totusi dr. ginecolog mi-a spus ca eu pot daor sa port virusul chiar daca inca nu's contagioasa sau daca am facut...
N-ai idee cat de prost m-am simtit gandindu-ma ca poate in ziua aia, dupa ce am trecut eu pe la cabinet poate a venit vreo graviduta...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica




Sunt de acord cu tine!
Annie80 nu procedezi corect!
Eu eram insarcinata cu bb2 cand a fost epidemie de varicela la gradi fetei si la fel asistenta n-a considerat necesar sa-mi spuna, in fine poveste lunga, insa eu n-am iertat-o niciodata si norocul meu a fost ca depasisem totusi acele 20 de sapt...
Gandeste-te la mamicile care se chinuie sa fie gravidute si sa trebuiasca sa renunte la sarcina din cauza acestui virus.....
E adevarat ca trebuie facute inainte analizele pt a vedea la ce esti imuna si eventual sa te vaccinezi, dar daca o sarcina te ia pe nepregatite ce faci?

Incearca sa rogi pe cineva sa ti-l duca/aduca! Nici pt tine nu e bine sa iesi afara, trebuie sa stai la temperatura constanta ca sa evolueze boala bine.

*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu am realizat ca am varsat de vant fix in ziua cand trebuia sa ma duc la un interviu ff important (unde de altfel am si reusit). Cu tot regretul, am luat un taxi si m-am dus, imbracata pana in gat desi aveam febra si afara erau 30 de grade. Chiar nu puteam sa le cer sa ma astepte 2 saptamani. Pe urma evident n-am mai iesit decat cand m-am vindecat.

Sper sincer ca n-am imbolnavit pe nimeni, dar era o sansa prea importanta ca s-o ratez.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

mda, asa poate si o alta mama inconstienta mia imbolnavit copilul.

oricum raul e ste facut caci am ovservat dupa ce am venit de la gradi unde am poposit nitel.

sotul pleaca mult prea devreme si vine mult prea tarziu...prieteni nu avem. Luna75, ce zici ma ajuti?

si boala se transmite si inainte ca sa apara pustulele....cinci zile inainte . si copilul a mers o zi la scoala , caci -virgula- cand am vazut prima pustula am crezut ca e muscat de tantar, a doua zi am vazut pustula propriu zisa, si altele

sper sa nu intalnesc viitoare mamici, o sa fiu pe fuga sio sa incerc sa nu respir pe cat posibil.


ciudat e ca nu am febra, si citisem prin google pe undeva ca de obicei a doua oara apare zona zoster....

toate mi se intmpla numai mie/ este exact ceea ce numi permit acum.
corpul omenesc cel mai complicat si ciudat lucru creat vreodata.
multumesc pt raspunsuri.

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Dar de ce o mama incostienta?
Probabil s-a imbolnavit de la alti copii.
Este o boala a copilariei.. in im majoritatea cazurilor o fac copiii.
Mai sunt unii (ca mine de ex.) care o fac odata cu copii lor.

Da, boala se trasmite cu cateva zile inainte sa apara bubele... dar asta nu ai cum sa previ.
Insa cand deja le ai si stii despre ce este vorba, de ce sa nu eviti sa imbolnavesti si pe altii?
Zici ca rau e deja facut... pana acum ai intalnit un numar de persoane, dar in urmatoarele zile cand vei iesi in lume, vei mai intalni si altele...

Daca vezi o gravida respiri mai putin... asta-i o gluma? Io zic sa-ti tii respiratia


Off-topic: ma mai mir ca mi se imbolnavesc copiii non-stop... din cauza colectivitatii... pai daca asa gadesc un sfert din mamicile copiilor din grupa fetei... e clar...
Scuza-ma dar chiar nu pot fi deacord cu gandirea asta...
faci rau celor din jur si tie personal.



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

nu ..nu mam intalnit cu nimeni, caci il las la poarta scolii si el merge singur in clasa.

dar sa nu ma acuzati de mai stiu eu ce, sau inconstienta, si ca D-zeu mai tine si cu oropsiti, azi sotul la dus sil va lua de la scoala, dar eu tot am iesit din casa, dar am stat in masina, nam deschis nici o usa si nam apasata butoanele la lift.

elyanne...sa vezi aici probe de copii bolnavi in clase, si al meu se imbolnavea la 2 saptman, din cauza colectivitatii, pt ca unele mame nus duceau copii la dr,

asa ca duminica nu voi mai fi contagioasa, si-l voi putea iesi din casa, Duminica se incepe aici.

dar intrebare...este posibil ca cel mic sa faca din nou varsat daca a avut???

teoretic nici eu nu trebuia sa fac, dar????

sper sa nu o tinem in varsat de vant amandoi non-stop, 2 sapt el, 2 sapt el


------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput