Pangasius

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Multumesc tanima_i2002 ptr raspuns.
Stiam ca pestele oceanic este mai bogat in Omega3 si de aceea ar fi indicat celor mici. Un an si 7 luni are micutul meu. Si ii place si pastravul si pestele oceanic. Eu ii dau amandoua felurile. Dar la inceput bazandu-ma pe ceea ce stiam eu i-am dat dor din cel oceanic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Dar pangasus pane?Nu am incercat niciodata,am cumparat dar fii-miu nu se omoara...Banuiesc ca se poate face si snitel...A facut careva????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

Intr-adevar pangasius poate fi gras si atunci e ssscarboooooos, in general cel congelat e gras, am gasit la metro proaspat- in cj il primesc in fiecare zi de joi si il vezi cum e- daca nu e gras e foarte bun. Eu l-am dat prin faina alba amestecata cu faina de malai si l-am prajit in tigaie. Se poate servi si fara garnitura si fara lamaie si e foarte sanatos pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bcaty2000 spune:

Eu am incercat pane si a fost foarte bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Fetelor, la capitolul oase cum se prezinta? Eu n-am avut curaj sa incerc, am preferat sa cumpar pastrav proaspat sau file de cod, ca stiam la ce sa ma astept. Pe cel din urma il prepar pane, dar sunt nemultumita ca parca in ultimul timp codul congelat file seamana a burete, nu a carne de peste.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Simona, eu iau din Carrefour file, deci nu are nici un os. E proaspat si eu il fac in cuptor, cu putin ulei de masline si multe felii de lamaie.Si tare ne place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu l-am preparat asa: condimentat cu putina nucsoara, rozmarin pudra si putin piper l-am rumenit in ulei de masline. Am curatat apoi tigaia de ulei si l-am fiert 2-3 minute in sos de soia. Ca si garnitura am servit orez cu ciuperci. A fost foarte gustos si extrem de simplu de facut.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

M-am gandit foarte mult inainte de a scrie la acest subiect...Nu vreau sa va stric apetitul, dar saptamana trecuta am vazut un reportaj despre acest peste pe postul M6...care m-a cam pus pe ganduri. Nu sunt genul care sa mamance numai bio sau care sa creada orice povesti si e clar ca e din ce in ce mai greu sa mancam sanatos, dar 2 lucruri mi-au atras atentia in reportaj:
-acest peste a inundat lumea pentru ca femelele au o fecundidate uimitoare si asta deoarece sunt injectate cu un hormon obtinut din urina de femeie insarcinata (in reportaj este un interviu cu cercetatorul care agasit solutia asta)
- sunt harniti cu niste bilute speciale care contin, in principal, faina de peste importata din Peru....asat m-a dus cu gandul la povestea cu "vaca nebuna"- vacile ce au facut boala mancasera faina de oase de vaca
Restul, ca nu ar fi tocami curata apa fluviului din Vietnam unde cresc si altele, nici nu sunt f importante .....
Daca nu am fi pe un site de copii, nu m-as fi bagat in vorba.
Am gasit chiar un video cu emisiunea respectiva ( e in franceza) http://www.dailymotion.com/video/xo87j_quest-ce-quun-panga

PS: Nu am scris pentru a naste polemici ci doar pentru atrage un semnal de alarma gandindu-ma ca dati si copiilor din pestele respectiv, celor carora "astea" li se par "prostii" le urez un sincer "pofta buna!"


ana si alexandre (17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

M-am gandit foarte mult inainte de a scrie la acest subiect...Nu vreau sa va stric apetitul, dar saptamana trecuta am vazut un reportaj despre acest peste pe postul M6...care m-a cam pus pe ganduri. Nu sunt genul care sa mamance numai bio sau care sa creada orice povesti si e clar ca e din ce in ce mai greu sa mancam sanatos, dar 2 lucruri mi-au atras atentia in reportaj:
-acest peste a inundat lumea pentru ca femelele au o fecundidate uimitoare si asta deoarece sunt injectate cu un hormon obtinut din urina de femeie insarcinata (in reportaj este un interviu cu cercetatorul care agasit solutia asta)
- sunt harniti cu niste bilute speciale care contin, in principal, faina de peste importata din Peru....asat m-a dus cu gandul la povestea cu "vaca nebuna"
Restul, ca nu ar fi tocami curata apa fluviului unde cresc si altele, nici nu sunt f importante si mie mi s-au parut mai putin interesante...
Daca nu am fi pe un site de copii, nu m-as fi bagat in vorba.
am gasit chiar un video cu emisiunea respectiva ( e in franceza) http://www.dailymotion.com/video/xo87j_quest-ce-quun-panga

PS: Nu am scris pentru a naste polemici ci doar pentru atrage un semnal de alarma gandindu-ma ca dati si copiilor din pestele respectiv, celor carora "astea" li se par "prostii" le urez un sincer "pofta buna!"


ana si alexandre (17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Eu nu pot sa zic decat ca am fost insarcinata si nu m-a pus nimeni sa fac pipi ca sa fie injectati pestii.....sau nu m-am prins eu...

Interesanta ideea oricum..


Si eu am luat aseara file de pangasius proaspat pe care o sa-l fac la cuptor in folie su sare ,piper ,zeama de lamaie si putin ulei de masline. Sper sa iasa mai bine decat data trecuta cand am cumparat cand mi s-a parut fad.

Eu prefer somonul sau pastravul somonizat...asta cand crapul romanesc de Dunare nu e la magazin.

Mergi la inceput