Cum verific o agentie imobiliara?

Cum verific o agentie imobiliara? | Autor: megbeng

Link direct la acest mesaj

..parca exista o "mama" a agentiilor imobiliare, unde se putea verifica daca o agentie chiar exista si nu e teapa...ma puteti ajuta? am dat de o agentie care nu pare sa aiba site de internet, nu mi-au dat agentii o carte de vizita...




meg,dematei(9.02.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mittzzi spune:

Cred ca poti verifica la Registul Comertului. Nu este obligatoriu ca o agentie imobiliara sa aiba site pe internet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

ARAI si UNAI. Acestea sunt asociatii, adica cine (agentie) se afla in ele e mai smecher putin, dar daca nu este acolo, nu inseamna ca nu exista ca si agentie. cel mai sigur, la Reg Comertului poti 'intreba'. iar daca nu are site, iar nu inseamna ca nu exista. Si noi avem agentie imobiliara si de asta stiu mai multe (btw, nici noi n-avem site pt ca n-am avut timp sa-l facem...) In afara de faptul ca nu ti-au dat carti de vizita, ce altceva ti s-a parut dubios la ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunt_mamica spune:

din cate stiu eu nu poti afla asa oricum de la Registrul Comertului.trebuie sa faci o cerere si sa platesti o taxa...si nu cred ca se justifica!poti intra si pe site-ul Ministerului de Finante la informatii contribuabili

ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

In mod normal, o agentie imobiriara are interesul sa-ti ia comisionul. Daca isi face treaba, adica te pune in legatura cu persoana care vinde/cumpara/inchiriaza, ce ar trebui sa mai faca? Ca doar nu lasi pe mana lor verificarea actelor (daca cumperi)...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Angajeaza un avocat care sa te reprezinte in tranzactie.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

multumesc de lamuriri!

nu cumpar ci vand..mi s-a parut dubios ca la "sediu" nu aveau nicaieri vreo reclama ceva, macar sa scrie ceva pe usa...ca mi-au dat pana la urma o carte de vizita cu PRENUMELE lor doar (genul:"ion&maria")..ca au afisat un comision de 3 ori mai MARE decat cel pe care mi l-au cerut (na, uite ca se plange omul si cand i se iau prea putini bani )...

oricum, am semnat deja precontractul...sa vad ca se termina totul cu bine si o sa ma linistesc

tala, ARAI si UNAI erau, exact...auzisem de ele dar imi scapa numele, multumesc si ..spor la intermedieri!




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput