Sara -Maria minunea noastra!

Sara -Maria minunea noastra! | Autor: MIKUTA4

Link direct la acest mesaj

SARA-printesa si MARIA-in cinstea fecioarei Maria care a facut ca un vis sa devina realitate.


ASA ERA.......................ASA ESTE ACUM

Va spun sincer ca ma chinui de ceva timp sa scriu povestea nasteri micutei noastre,dar nu gaseam cuvintele potrivite sa exprim miracolul din viata noastra.Va spun miracol ptr ca erau ceva ani de cind ne chinuiam sa avem acest minunat copil(4 ani),ajunsesem la disperare si la ideea ca eu nu imi voi stringe niciodata puiutul in brate,dar Dumnezeu este mare!si a facut aceasta minune si in ziua de 4 Aprilie am facut un test si am descoperit ca eram pe cale sa devenim parinti,nu va pot descrie bucuria si fericirea care am simtito atunci,eram la munca si de ceva timp aveam o presimtire,ceva care ma indemna sa imi cumpar un test,si am zis unul in plus unul in minus ce strica,pentru ca pina atunci imi cumparasem n-teste,si toate negative si atunci plinsete si bocete.Cind m-am dus sa il cumpar farmacista mi-a dat 2 eu zic in gindul meu "aaaaa si asta este negativ,inca un semn ca nu sint insarcinata,dar lasa ca este bun al doilea asa nu mai cumpar luna ce vine",dar nu a fost asa ca primult test sa pozitat din prima nu imi venea sa cred,plingeam si rideam in acelasi timp si multumeam lui Dumnezeu ca in sfirsit ne-a ascultat rugile.I-am telefonat sotului la munca dar tot in starea aia de plins-ris si ii spun:"In curind o sa fim parinti"la care el "Inchide,linistestete si apoi imi zici ca nu inteleg nimic"va dati seama in ce stare eram.De aici incep analizele si controale,la 5 sapt am o eminenta de avort dar inca odata Dumnezeu a fost alaturi de noi si ne-a ajutat si sa terminat totul cu bine,am luat tratament si sarcina a decurs normal pina la 17 saptamini cind incep contractiile nedureroase,mi se intarea burta si nu stiam ce se intimpla m-am dus la doctorita mea si atunci am si aflat ca vom avea O FETITA ,ginecologa mea dupa ce n-ea dat vestea sa uitat la sotul meu sa vada reactia fetei,la care el ia zis "Doamna doctor eu imi doream un copil nu fata sau baiat",incep tratamentul petru contractii si de aici incepe frica si ingrijorarea ca nu o sa pot duce sarcina pina la capat.Pe toate retetele mi se scria sarcina la risc sau prematura, mai tirziu cind sarcina a avansat.Si iar am inceput sa rog tot sfinti din cer sa fie alaturi de mine si copilul meu sa pot macar sa ajung pina la 37 de saptamini,dar nu am ajuns la 37 ci am depasit Sara mea sa nascut la 40 de saptamini si 4 zile.Durerile au inceput de miercuri seara pe 12 decembrie,dar am zis nu cred ca nasc ca sint contractii false si toata noaptea am stat cu dureri din 10 minute in 10 minute,spre dimineata ma hotarasc sa fac un dus si zic "daac sint false se vor opri dar daac sint adevarate vor continua,si au inceput din 7 in 7 minute si atunci abia m-am hotarit sa imi trezesc sotul si sa ii zic "Hai ca fica-ta sa hotarit sa ne cunoasca" el de emotie a inceput sa rida de mine,ca pe linga dureri mai era si frica.Bunnnnn era Joi dimineata pe 13 decembrie la 6,30 cind am plecat la spital,ajunsa acolo imi zic ca sint dureri de nastere si ca sint dilatata 1 si jumatate si mau trimis in sala de travaliu,ajunsa sus ma controleaza alt doctor,dar inainte de asta am fost la baie si mam vazut patata de singe,si zic Doamne dar ce se intimpla si ii spun si doctorului care ma controlat si el la care drept consolare imi zice "stai sa vezi ce patesti dupa ce te vizitez eu"si de fapt am vazut ca la mai putin de jumatate de ora mi sa rupt apa.Eram cu sotul meu ma plimbam pe holurile spitalului ca sa pot sa ma dilat si sa mi se fixeze contractiile ca erau neregulate,si ii zic cred ca mi sa rupt apa si el cum asa dute si vezi,odata intrata in sala nu am mai iesit ca m-au oprit inauntru,si de aici incep niste dureri crincene si eu ceream intr-una sa mi se faca epidurala,dar nu eram dilatata indeajuns ca sa poata sa mi-o faca.De dimineata de la 7,45 cind au inceput durerile si mi sa rupta apa debia la 17,30 ma dilatasem pina la 4 si sau hotarit sa imi faca epidurala,cind am vazut anestezista ca intra in salon am vazut un inger trimis din cer,odata facuta epidurala durerile incep sa devina mai suportabile si in decurs de o ora ma dilat total numai ca printesa mamei nu vrea sa coboare,pina in ultima clipa sa jucat cu noi.La un moment dat ginecologa ma intreaba daca vreau sa il bage pe sotul meu inauntru,va dati seama ca imediat am zis DA,va spun sincer ca mi-a fost de un ajutor imens,odata intrat incep sa rid si sa glumesc cu el si asa trece mai repede timpul,la un moment dat imi vine sa imping si doctorita imi spune sa nu imping si mie imi vine si mai tare,cind am auzit-o pregatiti totul ca se naste,m-au apucat niste emotii si sentimente ca in curind imi voi cunoaste ingerasul.Am impins de 4 ori si uite ca se aude un tipat si isi face aparitia ea Sara Maria de 3510 si 52 de cm atunci zic "doamne asta este fata mea?"mi-o sterge un pic si mi-o pun in brate,atunci ochii mei si ai ei sau intilnit si am intrebato" de ce plingi iubirea lu mama?"la care ea a tacut imediat sotul meu statea si se uita la noi si se minuna,toti doctori ne felicitau dar el parca era in transa se uita in continu la ea si repeta seamana "leit cu mine,"din acel moment ma simt femeia cea mai realizata si cea mai fericita ptr ca familia noastra in sfirsit se poate numi o familie.Cit am stat in spital am ceruto linga mine sa o privesc mereu si sa o stiu linga mine,ajunsa acasa incepe chinul cu alaptatul ca fata mea o rasfatata si o puturoasa nu vrea sa suga,inainte de a iesi din spital vorbesc cu pediatrul si imi spune ca trebuie sa ii dau si lapte artificial ptr ca sa nu scada mai mult decit a scazut(200grame)si asa fac de frica ca odorul mamei sa nu slabeasca,dar am gresit mult ca Sareta mamei a facut imediat diferenta unde este mai bine si a ales biberonul,dar va spun sincer creste bine si este o grasuta are acum la 2 luni si 3 saptamini 6 230 si 67 de cm.acum la distanta de trei luni aproape de la nastere ma uit uneori la ea si nu imi vine sa cred ca este a mea si in sfirsit Dumnezeu ne-a fericit cu o asemenea minune,cind ride sau gingura uit de toate lacrimile varsate in trecut si multumesc cerului ptr ca ne-a trimis acest ingeras numit SARA MARIA.







Ptr fetele care cred ca nu mai au sanse sa aiba un copil un sfat NU DISPERATI!DUMNEZEU ESTE MARE SI NE VEDE PE TOATE!

Iar ptr cele care deja au puisori SA VA TRAIASCA SI SA FIE SANATOSI!si sa ne bucuram mereu de ei si de inocenta loc ca avem multe de invatat de la ei chiar daca sint mici.


MIRELA CEA MAI FERICITA DE SARA-MARIA
DOAMNE ITI MULTUMESC DIN SUFLET PTR MINUNEA NOASTRA .


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Mirela,m-ai emotionat!Bravo,mamico,sa-ti traiasca minunea mica si sa fie sanatoasa!Ai dreptate,Dumnezeu e mare..iar cand iti trimite un copilas,se zice ca ti-a iertat toate pacatele!

Raluca

in asteptarea micutei Anais

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51e87b128f6d33e1755853&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Felicitari mamico !!!!!! Si pupicei Sarei !!!!!

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Mirela te imbratisez cu multa multa emotie!Acum am apucat sa aflu in intregime povestea voastra...Ma bucur din tot sufletul ca sunteti bine si va bucurati acum de caldura si dulceata celui de-al treilea membru al familiei, cel mai mic dar si cel mai mare!
Sa va traiasca, sa va aduca numai lumina si caldura si nespusa fericire!



VREM O MINUNE IN VIATA NOASTRA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

felicitari pentru bebe Sara Maria, minuneat vietii voastre! sa va traiasca si sa traiti si voi fericiti alaturi de ea!

Doar 6 saptamani pana cand o vom strange in bratzuca pe
fetitza noastra iubita, Honey Ioana !

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
mami_papatot +34 Honey Bunny
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
BEBE-N BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

Fetelor va multumesc din suflet atit ptr urari cit si pentru timpul acordat citiri povestei noastre va imbratisez si eu si va pe toate si va doresc sa va traiasca puiuti mari si cele care inca nu au le spun"mai devreme sau mai tirziu veti povesti si voi povestea voastra.

MIRELA CEA MAI FERICITA DE SARA-MARIA
DOAMNE ITI MULTUMESC DIN SUFLET PTR MINUNEA NOASTRA .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1005 spune:

MIKUTA4 , Felicitari ! Sa-ti traiasca printesa !! F. emotionanta povestea ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Ce frumos!Sa va traiasca puiul sis a fie fericit si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Felicitari mamico! Sa iti traiasca mica minune si sa va aduca numai bucurii!

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

mirela eram convinsa ca te-am felicitat(cred ca m-am confundat)dar acum recitind ...m-au luat din nou emotii
Sa-ti traiasca fericita SARA-MARIA si sa va umple casa de bucurie asa cum a facut-o pana acum...
va

Stefania X2 (22.12.07), eu, broskutz :) ,
+/-4 lunite,...si dupa 4 lunite
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Mirela felicitari ptr minune si ptr poveste ca a fost f frumoasa

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

Votam dinnou la concursul"Clipe de viata 2007"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">babuta si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank">la 37 de saptamani

Mergi la inceput