Cum se intretin plantele in ghiveci?

Cum se intretin plantele in ghiveci? | Autor: dana d

Link direct la acest mesaj

Haideti sa discutam si sa ne sfatuim despre plantele de apartament.
Am primit de 1 martie o orhidee in ghiveci. Cu flori micute violet si multi boboci. Am vazut ca are ghiveciul de plastic transparent si am auzit de la o prietena ca trebuie sa stea in ghiveci de sticla ca sa primeasca lumina si la radacina. Asa este?
Am vazut pe eticheta ca se pastreaza la o temperatura de minim 18 grade, eu totusi am pus-o in balcon ca e mai lumina, noaptea sigur scade temperatula pe la 10-12 grade, sper sa nu ii faca rau cateva saptamani pana se mai incalzeste afara.
Daca o bag in cas anu prea e lumina, ce varianta sa aleg?
Si unde gasesc ghiveci de sticla?

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Nu are nimeni orhidee in ghiveci?
Dar despre Primule stie cineva cum se ingrijesc? Stiu ca sunt plante sezoniere care dispar complet si ramane bulbul in ghiveci si anul urmator rasare iar. Dar cum se intretine cat timp planta "doarme"?


Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Dana, ti-as fi raspuns eu daca aveam orhidee. Am un balcon plin, si holul de la intrare. Imi place subiectul cu flori in ghivece, dar din pacate nu am orhidee, nici primula. Uite niste sfaturi: http://www.ele.ro/articol_3724.html. Nu cred ca dispare complet, dar daca chiar e asa, trebuie udata saptamanal pe perioada aia si tinuta la o temperatura constanta(15-20grade). Orhideea cred ca e foarte pretentioasa si sensibila. Ma cam feresc de flori care pot sa-mi moara usor, imi pare rau dupa ele.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Dana, eu am orhidee in ghiveci normal. Iar ghiveciul cu floare cu tot este bagat intr-un vas mare si inalt de sticla( cu scop decorativ). Sincer la mine nu a mers, sau mai bine zis, se putea si mai bine. Ba nu avea suficienta lumina, ba era prea frig, ba prea cald. Mereu o mutam dupa lumina. A inflorit cat a inflorit , iar acum dupa ceva timp astept sa infloreasca iar. Cunosc pe cineva care are una identica cu a mea si a mers mai bine, a inflorit mai des, s-a dezvoltat mai bine. La mine cam nici o floare nu merge chiar ff bine, din cauza luminii.Unde am multa lumina, bate soarele si nu e ok. Cred ca foarte mult conteaza si locul, parerea mea.

"Sunt atatea minunatii pe lume pentru fiecare, doar ochi sa ai sa le vezi, inima cu care sa le simti si brate sa le cuprinzi si-atunci ale tale, toate vor fi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Eu am o orhidee de vreo opt luni, o tin pe pervaz, fereastra da spre nord, asa ca nu bate lumina direct pe floare.
Florile initiale au cazut dupa o luna de la cumparare, insa dupa vreo 3 saptamani s-au ridicat 2 tije cu mugurasi si rand pe rand au inflorit. Este inflorita si acum.
A mea este in ghiveciul de plastic in care am cumparat-o, iar pe acesta l-am asezat intr-un bol de sticla - albastru la culoare, dar trece lumina prin el. Stiu ca boluri/ghivece de sticla se gasesc prin florarii si la Ikea, Bricostore. Eu o ud de 2-3 ori pe saptamana.
Din experienta mea - descrisa mai sus - mie nu mi se pare o planta greu de ingrijit, trebuie doar asezata in locul potrivit, unde sa nu o bata soarele direct si udata destul de des, ii place mediul putin umed. Aaa, si i-am mai pus in apa, din cand in cand, un ingrasamant special pentru orhidee.
Azi am mai primit doua (una eu si una fetita mea), sa vedem cum le va merge lor.
Mie imi plac foarte mult si nu mi se par pretentioase deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Primulele nu stiu cum se ingrijesc, am avut acum trei ani una si mi-a murit, chiar daca am incercat tot ce citisem la vremea aceea despre primule. De atunci nu mi-am mai luat.
Cred ca au si ele un mic secret, ca orice floare, dar eu nu l-am aflat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

V multumesc mult fetelor, credeam ca a murit subiectul meu cand vedeam ca nu scrie nimeni si se duce la fund.
Eu am primit orhideea de 1 martie, are o tija care se ramifica in 3 mai subtiri fiecare avand boboci. Cand am primit-o avea o floare inflorita si restul boboci mai mari sau mai mici. Acum are 3 flori iar varful de la o ramificatie mai mica s-a uscat impreuna cu cei mai mici bobocei din varf. Restul bobocilor par vii si cred ca cresc, sper sa infloreasca toti.
Si eu o tot mut dupa lumina, am balconul spre rasarit si bate lumina din plin toata dimineata. ba am bagat-o in casa, ba am scos-o in balcon, ba chiar o bagam seara ca sa nu-i fie frig si o scoteam dimineata sa aiba mai multa lumina. Eu am pus-o in lumina directa dar filtrata prin geam, credeti ca-i face rau? Nu stiu ce fel de planta e, unele iubesc lumina, alte iubesc apa si mai putin lumina.Prtin ghiveci se vede ca are frunze sau ce or fi alea verzi care sunt rasucite in jurul ghiveciului in interior.Daca sunt verzi inseamna ca se produce fotosinteza deci are nevoie de lumina si la radacina.
Deci ziceti s anu-i schimb ghiveciul? Vad o mare aglomerare de radacini si frunge pe acolo si nu stiu daca pamantul e suficient. Am auzit ca e si un pamant special pentru orhidee, se gaseste la Hornbach.
O sa ma uit la Ikea dupa ghiveci de sticla cand mai ajung pe acolo, oricum deocamdata am gasit un borcan de muraturi de 3 L din plastic transparent. Pot sa-i tai gatul si sa-i fac gaura in fund daca e cazul, oricum mi se pare cam mare totusi.
Despre Primula m-a intrebat nasha mea ca a primit una tot de 1 martie, am sa citesc pe Ele si am sa-i spun, multumesc.



Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Eu zic sa o pastrezi in ghiveciul de plastic - oricum e transparent - iar pe acesta sa-l asezi intr-unul de sticla, pentru stabilitate si design. Daca nu, ii pui o farfuriuta sub si e ok si asa. In general se ridica doar o tija si doar bobocii de pe ea infloresc, asa am observat eu. Radacinile alea sunt normale, parte din ele vor iesi din ghiveci, se vor usca la "batranete". Eu am o prietena care are multe orhidee, de multi-multi ani, unele aduse din Olanda din vremea cand la noi nu se prea gaseau. Ea spune ca nu le-a schimbat amestecul din ghiveci, oricum nu cresc in pamant, ci intr-un amestec special care se gaseste probabil in florarii.
Cu privire la lumina, sunt sigura ca nu trebuie sa stea in bataia directa a razelor soarelui, dar nici nu e bine, pentru flori in general, sa le schimbi prea des locul.
Succes!

Mergi la inceput