Ajutor! Cum sa scap de molii?

Ajutor! Cum sa scap de molii? | Autor: marene

Link direct la acest mesaj

De aproape doi ani ma confrunt cu problema moliilor. Desi am pus toate marcile cunoscute de substante si pastile antimolii in sifonier, comoda, dulapuri cu haine... le gasesc in continuare pe peretii din baie sau din dormitor.
Proprietarii apartamentului de sub noi s-au mutat. Este posibil sa vina de acolo toti fluturii? Dar atata timp cat in casa mea sunt atatea substante care sa le omoare, de ce vin?
Voi cum ati rezolvat problema moliilor?


Va multumesc pentru raspunsuri si solutii testate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Este posibil sa vina de la vecini, dar trebuie sa vezi pe unde si sa incerci sa le blochezi accesul(sita la coloana de aerisire comuna, sigilarea cu silicon a spatiilor mici care sunt la intrarea tevilor in perete etc.)Pe de alta parte continua sa protejezi spatiile de depozitare si dulapurile cu insecticide specifice, pe care sa le innoiesti mereu.Eu am fost multumita de Raid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timna spune:

Eu am folosit o substanta dar din pacate nu stiu cum se numeste.
O poti procura de la magazinele tip Fermierul unde se gasesc insecticide pentru culturile de camp (intrebi acolo ) sunt bune si pentru furnici si paienjeni (este la fiola) singura chestie este sa o diluezi intr-o cantitate mai mica de apa(cca 1 l).
Eu am scapat de ele ,nu au mai aparut de aproape un an (trebuie sa dai in toata casa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edith27 spune:

Iti multumesc Timna !
Si eu am detectat molii prin casa dupa o perioada de vreo 9 luni de absenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Si eu am avut, de fapt a trecut ceva timp pana mi-am dat seama care e sursa moliilor. Aveam intr-o vaza niste spice de grau, si cu toata parerea de rau le-am aruncat si am scapat si de molii. Altfel am luat niste "pastile" de levantica dar n-au folosit la nimic. Naftalina no way, urasc mirosul de naftalina. Soacra-mea are obiceiul sa puna peste tot si toate hainele ei au miros de naftalina. A, si mai e si croitoreasa si daca imi coase cate ceva ma ia naiba pana scot mirosul de naftalina.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput