Intoleranta la gluten si lactoza- CELIACHIE

Intoleranta la gluten si lactoza- CELIACHIE | Autor: ileana10

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor mamicilor de pe forum.
Sunt si eu mamica unui baietel de 9 luni ,nascut la 35 de saptamani ,la care am descoperit la varsta de 8 luni aceste intolerante la gluten si lactoza.Cum am sesizat acest lucru ? Am observat ca copilul nu se ingrasa si nu se mentine in pozitie verticala suficient de bine si am luat decizia sa il controlam mai in amanunt si am descoperit aceaste intolerante.Nu prea stiu ce sa i mai dau sa manance in afara de lapte fara lactoza si cereale fara gluten si carne de pui si peste dar numai cu orez,binenteles nu lipsesc fructele. Ce ma sfatuiti sa i mai dau? Cartoful nu il mananca cu prea mare placere,nici mazarea. Nu stiu daca i se poate da branza de vaci?
Credeti ca nealimentandu-se atatea luni asa cum ar fi trebuit poate fi afectat in vreun fel din punct de vedere psihic?
va multumesc si astept opinile dumneavoastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Prea multe nu stiu sa spun la subiectul asta. In urma unei viroze Giulia - pe atunci de 9 luni - a avut diaree care nu se mai termina. Pana la urma s-a banuit ca ar fi intoleranta la gluten, dar inca nu e diagnosticata, deocamdata nu-i dam nimic cu gluten - poate e ceva temporar.

Uite, aici cred ca ai putea sa primesti informatii, desi in ultima vreme vad ca s-a cam stins subiectul, dar poate e util sa citesti toate capitolele despre copiii alergici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107395&whichpage=7

Multa sanatate!

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_d spune:

Ileana,baietelul meu de 2 ani are intoleranta la gluten si lactoza,dar o intoleranta provizorie.Suntem la regim de 3 luni si mai continuam.
Are voie sa manance branza de vaci si lapte fara lactoza,acestea fiind singurele lactate acceptate.
Iti dau exemplul regimul lui Vladut:
ora 8:lapte fara lactoza
ora 10:mar copt+banana+orez fiert(poti folosi cereala de orez)+branza de vaci calcica
ora 14:felul 1:supa de legume(morcov+albitura+ardei gras+ceapa fiarta si scoasa din supa+dovlecei+orez+ ulei de porumb).Poti folosi si fasole verde
felul 2:orez fiert+morcovi+dovlecei+ardei gras(poti folosi si fasole verde)+ulei de porumb si pui la gratar
ora 18:felul 2 de la pranz, dar in loc de pui gratar, ii dau pui fiert si adaug 2-3 linguri de branza de vaci
sau paste din porumb fara gluten(se gasesc la supermarket)+branza de vaci+ulei de porumb
Cand merg in parc,ca sa nu pofteasca la alti copii,ii dau rondele de orez de la firma Scot_y.
Din cand in cand ii mai dau mamaliguta cu branza sau cu pui,dar nu se topeste dupa ea.
De doua ori pe saptamana ii dau la micul dejun si cate un ou fiert.Poti sa-i dai ou romanesc cu mamaliga.
Sanate multa!
Ai intrebat cumva doctorul daca ai voie sa-i dai produse pe baza de soia?

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Despre intoleranta la gluten se discuta deja in cadrul acestui topic
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107343
Voi inchide acest subiect (conform regulamentului) dar voi copia mesajele voastre in cadrul topicului de mai sus.

Inainte de a deschide subiecte noi va rog sa verificati daca nu se regasesc deja in lista de la INDEX SUBIECTE

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput