Hipospadias(5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Multumesc CRISAndy.Chiar astazi imi iau trimitere de la dr.de familie.Vreau sa-i fac ecografie mai intai si ,dupa,in functie de rezultat, astept intalnirea cu dl.dr.Basca sau merg la spital daca e ceva urgent.
Cand v-a programat ptr.operatie?Si cat are Andy acum?
Dar despre operatia asta ptr.coborarea testicolului ce ti-a spus?Este o operatie grea?cum se procedeaza?Orice detaliu imi va fi de folos.Te pupic si multumesc ca ai fost asa de prompta in raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nawel, stai linistita, operatia ptr coborarea testicolului nu-i operatie grea, din ce-am vazut prin spital e cam la fel cu cea ptr hernie inghinala, hidrocel ....dureaza aprox 30 minute, de cand il ia in sala si pana il aduce, iar copilul va fi ametit si poate agitat in ziua aceea, iar a 2-a zi vei sta sa te intrebi daca chiar a suferit o op cu o zi in urma Nu mai stiu daca ai scris sau nu, dar la baie sunt ambele testicole la locul lor sau nu?
Si inca ceva: te-am vazut la subiectul cu vacanta in Bulgaria, te-ai hotarat pana la urma undeva? Eu oscilez intre Grecia si Bulgaria, Turcia iese din discutie din cauza distantei si a lui Calin, sper ca pana la sf lui iulie ma voi hotari si voi mai gasi si ceva


Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

nawel dl. dr. nu avea timp sa-mi raspunda la toate intrebarile, la usa asteptau sa intre peste 25 de mamici cu copilasii lor,despre operatia in sine nu mi-a spus nimic dar stai linistita caci nu este o operatie grea, are dreptate roxana cand baietelul operat isi revine dupa anestezie tu poate ai sa vrei sa-l iei in brate sa-l alini iar el o sa vrea sa-l dai pe jos sa alerge, ei nu sunt ca noi, sa-si planga de mila si sa zaca in pat, ei isi revin foarte repede si fug la joaca
am gasit ceva interesant despre testicole, pe forumul generatia desprecopii la teme specializate dar sa-ti fie mai usoara cautarea du-te la membrii si cauta viviana, cauta la subiectele ei ne-arhivate si vei gasi "1 testicol", la acest subiect ea a dat un raspuns super interesant din care eu am invatat ceva
daca poate cineva sa o ghideze mai usor decat am facut eu m-as bucura
roxana nu stiu cum se numea acel dr. stagiar, m-am uitat dupa un ecuson, ceva de genul dar nu avea, pe bune ne-a speriat rau
va pupik dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

nawel am mai gasit un subiect interesant pe acest forum, se numeste: operatie testicol flotant deschis de eduart2005 in anul 2007
eu am timp sa citesc, sotul meu este liber si l-a luat pe andy la plimbare, mancarea este facuta de ieri, rufele sunt pe sarma de ieri, curatenie in casa am facut dimineata deci cateva ore pana se intorc de la plimbare voi fii aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sama spune:

Buna fetelor
Roxana...vreau sa te contrazic referitor la rez.Andriescu, e un om de milioane. In cazul nostru, daca nu era el, eram intr-o ceata totala si in ziua de azi. El a fost singurul care a avut rabdarea si timpul necesar sa ne explice tot ce i s-a facut si ce nu lui Iannis, ca drept dovada si acum daca il sunam la orice ora si in orice zi vb cu noi si ne lamureste in orice problema se mai iveste.
Daca aveati si voi legatura directa cu el...iti zic eu ca imi impartaseai aceeasi parere; iar la faza cu excesul de zel...crede-ma ca intr-o astfel de meserie...trebuie sa ai exces de zel, ca altfel esti...varza.De exemplu atunci cand l-am op noi pe Iannis, inafara de Andriescu, mai erau si alti rezidenti care erau...defapt...nu erau(faceau doar prezenta), ori de astfel de medici...sunt pline spitalele noastre, nu credeti?
Pentru noi faptul ca ne-a zis tot, fara ocolisuri, si chiar si partea rea a lucrurilor, ne-a ajutat foarte mult; mai bine sa te astepti la rau si sa fie bine decat...invers.
Iar voi mamicile care deja ati op baietii...stiti ca, dr.Basca nu sta prea mult la discutii, nici in policlinica nici in spital; singurul loc in care il prinzi sa poti vb cu el linistit e...Diagnosis, numai ca dupa op, la controale te cheama de fiecare data in policlinica si...asta e...
Nawel op de coborarea testicolului nu e dificila, dureaza putin si...la doua zile te si trimite acasa, stiu asta de la o prietena de a mea care a op baietelul acum o luna, cu care dealtfel s-a intalnit si CrisAndy si a vb cu ea luni, asa ca...nu iti fa griji de pe acum.

Sanatate multa la pui!

Sama si Iannis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

vai!!! foarte multi baietei se nasc cu probleme de genul hp.,testicole necoborate,absenta unui testicol,s.a.m.d., cate femei fac tratamente ca sa ramana insarcinate (numai eu cunosc personal trei), si ne mai intrebam de ce scade natalitatea, toata lumea da vina pe problemele financiare, pe comoditate si altele, cand colo majoritatea familiilor care nu au copii nu-i au din cauza problemelor la organele de reproducere
ar fi bine sa deschidem un subiect de genul baieti si fetite sau barbati si femei cu probleme genitale si fiecare dintre noi sa-si posteze povestea acolo, ne-ar fii mai usor atunci cand am cauta povestea fiecareia dintre noi,mie mi se intampla des sa vreau sa citesc despre povestea cuiva de pe forum si sa nu gasesc usor, poate nu ma pricep eu , cred ca s-ar speria si isi vor pune semne de intrebare toti membri noi care ar citi toate povestile odata, ma intreb oare daca stiam dinainte cu ce problema se va naste andy, as fi putut face ceva pentru ca baietelul meu sa nu sufere atat?
va pupik dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

sama persoana despre care ai scris este cumva mamica lui Dragos cu care am stat de vb in curtea spitalului?
mi-am dat seama pentru ca acelasi dr. stagiar despre care am vb. in mesajele de mai sus a luat-o din curtea spitalului, a dus-o in cabinet si i-a facut controlul dupa operatie celui mic, ne gandeam ce noroc pe ea ca nu a fost nevoita sa-l astepte pe dl. dr., era jale la usa cabinetului
eu si sotul meu stim ce inseamna sa fii dr. stagiar sau rezident (primul ia salariul intreg), adik ei acum isi finiseaza (sa ma exprim asa) cursurile, si nu fac nimic fara voia dl. dr., l-am comparat cu medalion (actorul din inima de tigan) la statut in meserie si fizic (tanar si frumos),
pana la urma si dl. prof. univ. Basca a fost odata ca el
da ai dreptate dl. dr. nu sta la discutii, isi face meseria si atat si asta pentru ca nu are timp, este foarte ocupat cu operatiile (la propiu vorbind)
va pupik dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

sama mi-ai dat de gandit, incep sa-mi fac griji, este posibil ca dr. rezident sa fi avut ceva dreptate, adik partea cu nici-un testicol s-a adeverit a fi falsa dar celalalt lucru pe care ni l-a spus (intersectie de sexe, posibil in interior un uter nefunctinabil) poate fii adevarat?
mamicilor incep sa ma sperii, va rog lamuriti-ma daca stiti ceva de genul asta sau daca ati patit si voi la fel
stiam ca dupa aceasta op. ma pot astepta la orice, adik dl. dr. cel mai bine stie ce are copilul dupa ce il deschide (ca sa ma exprim asa)
sunt speriata si imi fac ganduri negre si dupa ce am aflat ca singurul testicol pe care il are poate sa nu fie bun de nimic, adik este posibil ca andy sa nu poata sa faca copii niciodata
gata am reusit sa ma intorc de unde am plecat, adik ma mai linistisem cu gandurile pesimiste, si acum......
va rog lamuriti-ma, va multumesc
va pupik dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

viviana
Imbatranesc si tot invat


Membru din:12/07/2003
Jurnal


Romania
Bucuresti
621 Mesaje

Trimis la: - 05/02/2007 : 15:02:27 Show Profile Email autor Trimite viviana un Mesaj Privat Reply with Quote
nu pot sa-ti spun decat ca un prieten de ale meu are aceeasi problema ca si tine, dar survenita cand era mic, in urma unui accident.
Este casatorit, are o viata sexuala normala si un copil.

Dar, aceasta problema poate sa aiba multe cauze, de aceea este bine sa te duci la medic.

si uite aici:
Testiculii iau nastere in regiunea abdominala, in timpul vietii uterine, iar migrarea acestora incepe in cea de-a patra luna de viata embrionara. Migrarea se definitiveaza la sfarsitul perioadei de gestatie, prin urmare la nastere testiculele trebuie sa se gaseasca in scrot. Intarzierea sau oprirea din coborare a testiculelor, pe traiectul normal de migrare (canal ighinal - scrot) sau in afara acestuia, poarta numele de anomalie de migratie testiculara. Exista mai multe situatii intalnite la nou-nascutii de sex masculin:

Anorhidia - lipsa unuia sau ambilor testiculi determinata de o anomalie aparuta in timpul dezvoltarii testiculului, in timpul vietii intrauterine.

Testicul ectopic - testiculul se afla intr-o pozitie anormala, in afara traseului normal de descindere.

Testicul necoborat - oprirea din migrare si coborare a testiculului, pe traiectul normal de descindere. O afectiune comuna in randul nou-nascutilor este hypospadias - ceea ce inseamna ca uretra nu este dezvoltata pana la varful penisului. Astfel, uretra se deschide undeva pe fata interioara a penisului iar aceasta afectiune este frecvent asociata cu necoborarea testiculelor in scrot. Testiculele vor cobori de la sine, in primele 3 luni de viata. In caz contrar, testiculul necoborat necesita tratament hormonal urmat, daca este cazul, de tratament chirurgical.

Testicul retractil - testiculul este coborat in intregime in bursa scrotala insa, in anumite conditii, este retras din scrot, cu ajutorul muschiului care ii este atasat. In aceste situatii se impune tratamentul hormonal.

Testicul flotant - se regaseste spontan si intermitent in bursa scrotala, fiind ascensionat de stimuli ce favorizeaza contractia cremasteriana.

Daca testiculul nu coboara in primele 6 luni de viata exista posibilitatea ca acesta sa nu mai coboare. Interventia chirurgicala este posibila si recomandata la copii, in jurul varstei de 9-15 luni a copilului. Tratamentul chirurgical prin care se pozitioneaza in scrot un testicul necoborat, se numeste orhipexie sau orhidopexie si se realizeaza pe cale laparoscopica sau apeland la chirurgia clasica. Insa, daca testiculul necoborat este malformat sau incomplet, de regula se recomanda extirparea acestuia ca fiind o solutie mai buna decat coborarea acestuia in scrot.

Anomaliile testiculare determina risc crescut de sterilitate masculina si cancer testicular. Pentru reducerea riscului de cancer testicular, este bine ca tinerii si adultii care au un testicul necoborat sa se opereze dupa pubertate, pana la varsta de 32 de ani. Barbatii care au in permanenta un testicul necoborat trebuie sa fie anual consultati de catre medicul urolog, pentru a urmari eventualele modificari survenite.

Lipsa unui testicul poate avea si efect psihologic asupra barbatului, acesta simtindu-se adesea frustrat si jenat cand trebuie sa se dezbrace. Pentru a trece peste acest moment, barbatul trebuie sa stie ca exista posibilitatea de protezare. Astfel, testiculul absent este inlocuit cu o proteza care ajuta scrotul sa aiba un aspect normal, redand barbatului increderea in sine.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

nu stiu daca este bine cum am procedat mai sus (am copiat mesajul lui viviana, membru al forumului) daca am gresit cu ceva imi cer scuze, am facut asta pentru a arata mai usor acel mesaj despre care i-am povestit lui nawel, acesta este
dupa ce am citit acest mesaj, in mod special fraza subliniata de mine mi-am pus o intrebare: oare la ce varsta un barbat isi poate proteza testicolul absent?
stiu ca va intrebati ce este cu mine, de ce scriu atatea mesaje, poate unele chiar prostesti, raspunsul este ca sunt nelinistita, astazi mi-am facut fel de fel de ganduri care mai de care mai negre
va pupik [:-*]

Mergi la inceput