Hipospadias(5)

Hipospadias(5) | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

(1)
(2)
(3)
(4)

Mamica..............numele copilului.......anul nasterii/operatiei

filofteia....................Adrian.....................2000/2004

strumfi2004...............Stefan.............2006/martie 2007/nov 2007

sama.......................Iannis......................2006/2007

Roxana c..................Calin.......................2006/-

Aly30.......................Yannis....................2005/2006

Corina75....................Andrei....................2004/-

Bogdicris....................Bogdan....................?/?

Dariana......................Darius...................2006/oct 2007

Elenalove27 (USA).......Alvaro.....................?/la 8 luni

Ciuf (USA).................Luca.....................2003/-

Dana.salo..................Alex.......................2006/-

Spic de Grau..............David........................?/-

Alexa a......................Alex.....................2003/-

Flori78......................Andrei....................2005/2007

Alina922....................Vlad-Sebastian.............2007/-

Yonacr......................Alexandru.....................2007/-

try (canada)................Adrian.....................2006/oct 2007

Afibebe.....................Cristian Nicolae..............2007/-

nawel.......................Alex..........................2007/-

amironeanu.................Matei..........................2007/-

aliflo......................Catalin- Florin..................2006/2008

dana martie.................?..............................2007/2008


Doctori:
Dr. Basca Ioan
Sef Clinica Chirurgie I - Clinica Chirurgie Pediatrica
competenta endo-urologie pediatrica
Spitalul Grigore Alexandrescu
www.sccc-ga.ro
Clinica Diagnosis: 021 2316741, 0212316742

Dr. Valentin Voinescu
Medic primar urolog
Spitalul Theodor Burghele - Soseaua Panduri nr 20
tel 4106910, 0788161264
email: voinescu@yahoo.com

Dr. Ionescu Sebastian
Spitalul Budimex

Dr. Gabriel Aprodu - Iasi

Lista cu intrebarile pentru prima consultatie:
1. Daca trebuie operat si cand este mai bine sa fie operat... mai mic sau mai mare ? Altfel spus daca exista o varsta propice.
2. Cat este de grav, care este gradul de HS
3. Daca va utiliza pielita existenta pe langa penis, a preputului
4. Cat va dura operatia
5. Cate zile trebuie sa stati in spital
6. daca va purta sonda si cat timp
7. Daca se va face o singura operatie si care sunt sansele ca operatia sa reuseasca de prima data
8. Cu cat timp inainte de operatie trebuie sa va internati
9. Daca poti sa-i pui pampers dupa operatie si la cat timp
10 Ce trebuie sa urmaresti la el pana la operatie si dupa operatie, gen jet, continuitate...
11. Daca trebuie decalotat sau nu
12. Daca penisul este destul de dezvoltat pentru varsta lui

Lista cu ce ar trebui luat la spital:
- cearceaf, patura si perna (Adi le avea pe ale lui si doream sa fie cat mai confortabil) - am primit o singura observatie ca erau cam colorate
- pampersi
- nurofen, panadol, peritol, termometru, leucoplast
- jucarii, noi am avut si carticele, ca Adi avea 3 ani si 4 luni. Este bine sa fie mai multe pentru ca acolo fac schimb cu ceilalti copii din salon.
- pijamale, papuci, tricouri
- pentru mine pantaloni de trening sau pijamale cu tricouri, papuci (recomand de plastic, ca sa te poti duce la dus cu ei)
- Sapun (este bun si comod lichid), prosoape, hartie igienica.
- lapte praf, fierbator, cana pentru fiert apa, ii faceam cu apa plata. Ce-ti trebuie pentru spalat biberoanele.
In curtea spitalului au un magazin alimentar destul de bine aprovizionat si relativ bun la preturi.


Daca stiti engleza iata si doua site-uri in engleza:
http://groups.yahoo.com/group/mumswithhypospadiaskids/
http://groups.yahoo.com/group/hypospadias/


Ma gandeam sa caut povestile fiecareia si sa dau linkul....ce spuneti?
Si eventual ce fel de hs are/a avut fiecare copil, suntem multe si eu, una, trebuie sa caut, ca va incurc, nu mai stiu, de multe ori intreb ca n-am timp sa caut. Daca am timp si daca sunteti de acord....sau daca aveti timp ...ce spuneti?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_martie spune:

Eu nu prea stiu ce trebuie facut ca sa afisez tabel Eu ma ofer pt partea de sapat, cercetare in arhiva si sa scriem tot in tabel tipul de hs, eventual nr interventii.
Cristina big big hug! imi pare rau ca v-ati chinuit.. Febra din ce cauza?? de asta trebuie sa tineti branula? eu in atreia zi, cum va spuneam, vazand ca merge lichidul pe langa vena, am zis pas! nici o alta branula! injectie intramusculara ca nu vreau sa il mai chinuiti cu prinsul venei..
Si andrei a facut pipi pe langa sonda o data, desi nu era infundata.. Daaa ce tavalituri, ce plansete, mi se rupea inima.
Sa va ajute Dumnezeu sa depasiti cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Dana, cate zile i-a facut lui Andrei antibiotic injectabil?

Si cum iti dai seama ca e sonda infundata?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Cristina, imi pare tare rau ca treceti prin momente mai grele, dar sa speram ca operatia este o reusita. Cateterul ala nici nu ar trebui sa stea mai mult de 3 zile.

Roxana multumesc pentru subiectul nou. In ce priveste antibioticul, se da in functie de pacient. Nu este acelasi nici antibioticul, nici durata nu este aceeasi. In salon eram trei cu HS, fiecare cu alt antibiotic si alta perioada. Cel de 7 ani, cu forma cea mai usoara avea un antibiotic pe care il facea la 12 ore. Si eu spun sa astepti sa se faca bine Calin... sa treaca perioada cu racelile, cam o luna as spune eu.

Dana imi pare bine ca esti optimista, dar totusi o operatie de apendicita este mult mai grea si grava, decat una de hipospadias. Din cea de apendicita se moare (in procent foarte mic, dar exista), de cea de hipospadias nu ...
Apoi, reusita operatiei de hipospadias consta si in a nu lasa copilul sa alerge prea mult, sa mearga pe bicicleta, sa sara pentru prima luna. Am citit asta pe undeva, ca eu am aplicat-o si a functionat, am sa caut ca era in engleza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

quote:
Originally posted by filofteia

Cristina, imi pare tare rau ca treceti prin momente mai grele, dar sa speram ca operatia este o reusita. Cateterul ala nici nu ar trebui sa stea mai mult de 3 zile.

Roxana multumesc pentru subiectul nou. In ce priveste antibioticul, se da in functie de pacient. Nu este acelasi nici antibioticul, nici durata nu este aceeasi. In salon eram trei cu HS, fiecare cu alt antibiotic si alta perioada. Cel de 7 ani, cu forma cea mai usoara avea un antibiotic pe care il facea la 12 ore. Si eu spun sa astepti sa se faca bine Calin... sa treaca perioada cu racelile, cam o luna as spune eu.


Apoi, reusita operatiei de hipospadias consta si in a nu lasa copilul sa alerge prea mult, sa mearga pe bicicleta, sa sara pentru prima luna. Am citit asta pe undeva, ca eu am aplicat-o si a functionat, am sa caut ca era in engleza...



Cu placere, dormea Calin si mi-am permis

Daca as sti ca este asa, l-as lega. Glumesc, dar nu spuneai tu ca Adi a inceput sa sara in paturile din spital dupa ce i-a scos sonda? Cred ca depinde si de "materialul" fiecaruia, de cum vrea Dumnezeu si de noroc.


Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Daca as sti ca este asa, l-as lega. Glumesc, dar nu spuneai tu ca Adi a inceput sa sara in paturile din spital dupa ce i-a scos sonda? Cred ca depinde si de "materialul" fiecaruia, de cum vrea Dumnezeu si de noroc.



Asta era la o saptamana dupa operatie. O luna insa am incercat sa-l temperez si ai mai mult succes cu un copil de 3 ani, decat cu unul de un an, care tocmai invata sa mearga...si asta este scopul vietii lui.
O cunostinta a cumnatilor mei, cu un HS minor este la a treia operatie. La prima, sonda a iesit a doua zi, datorita agitatiei, copilul avea un an.
Bineinteles ca depinde si de "material".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_martie spune:

Asa e, Emilia. Stiu si eu un caz de apendicectomie cu anestezie generala si nu s-a mai trezit.Operatia reusita, pacientul mort.. am mai zis, as apoti muri si del a o extractie de masea. Depinde de boala, de apendicita nu mori, e dificil daca apar complicatii, dai in peritonita si alte cele. Vorbeam de durerile postoperatorii, iar dupa apendicectomie e important sa te misti cat mai repede ca sa pui muschii la treaba si sa grabesti vindecarea.
Mereu esti atat de precauta, sa pui variantele rele pe prim loc?
Andrei a avut antibiotic rochephin la 24 ore. 3 zile, ultim aintramsucular ca am refuzat branula. Apoi sumetrolim.
Eu dupa 5 zile l-am pus in marsupiu, l-am intrebat in prealabil pe domnul profesor daca dauneaza si mi-a dat verde..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_martie spune:

Si la chestia cu sonda nu e o regula, e o probabilitate. I-am tinyu in interogatorii si m-am lamurit Si al meu a facut pipi pe langa sonda o data. E probabil ca urina sa isi faca drum in uretra si s acreeze fistula. De aia si tin sonda 7 zile. Mi-au spsu ca au avut cazuri cu sonda scoasa repede si adio sonda! si copilul n-a avut complicatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Mereu esti atat de precauta, sa pui variantele rele pe prim loc?


Aici sunt subiectiva oarecum...un var drag a murit la 16 ani, la 5 zile dupa operatia de apendicita...a facut septicemie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Roxana, multa putere, doamne ajuta! Sunt alaturi de voi cu gandul si rugaciunea! va imbratisez pe amandoi!

Gratiela, Maria si Stefan

Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_martie spune:

Imi pare rau, Emilia.. Cred ca s-a intamplat candva mult in urma, nu? eu n-am facut vaccinul antitetanos in sarcina, am validat prezumtia ca in zilele noastre ar fi chiar absurd sa nu aiba instrumentarul sterilizat! Ca doar nu ma duceam sa nasc pe camp si s ataie cordonul cu coasa..
Ma streseaza in continuare jetul Gratiela, la voi cum era dupa prima operatie? au fost fluctuatii? Azi l-am prins din nou, dupa ceva panda.. Jetul mi se pare subtirel fata de primele saptamani postoperatorii. E continuu, vine doar din gaura noua, e unul singur.. Desi dl profesor mi-a spus ca stenozarea apare mai degraba la inceput, dupa scoaterea sondei. Dar daca al meu e atipic si dam in dandanalele di n neglijenta? Sa ma duc la dilatare cum a zis de. Andriescu, s agresim mai bine in plus cu o manvera inutila? dar folositoare daca intr-adevar ar fi asta? Maine sun din nou..

Mergi la inceput