Mucenici !!!!

Mucenici !!!! | Autor: amyarabella

Link direct la acest mesaj

Cum fac mucenicii de casa '? Pana anula acesta am facut tot timpul in rom Sf.Mucenici si face bunica mea compozitia doar ca ea face din ochii masuratorile iar la mine nu merge asa ca nu imi ies nu am ochii buni la masuratori ...

Va rog frumos sa imi dati si mie cantitatile din fiecare ingredient daca nu puneti si voi din ochi...

Multumesc !!!

http://s265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/?action=view¤t=f01ccec2.pbw

Mami Amy & bebe Stefan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Reteta de mucenici/macinici moldovenesti

Ingrediente Mucenici

Faina 1 kg
Drojdie 70g
Sare 4g
Unt ( margarina) 100g
Oua 2-3 buc.
Lapte 100 ml
Zahar 200g
Arome (vanilie, rom...)
Miere
Nuca


Se dizolva drojdia intr-un paharut cu apa calda, se amesteca cu faina, sarea, grasimea, ouale, laptele, zaharul, se adauga apa aprox.300 . Aveti grija la apa, sa fie aluatul ca la gogosi dospite. Adica moale, sa curga putin.
Se amesteca ingredientele. Se lasa putin la dospit si in castron, la cald.
Se portioneaza (aprox. 50g), se formeaza un snur din coca (ca un fitil) care se rasuceste in forma de 8, se lasa la dospit pe tava, acoperit la cald pana creste, se introduce in cuptorul incins.
Se scoate, se lasa la racit, se unge cu miere si se presara cu nuca pisata, sau se face un sirop de apa cu miere care se toarna peste mucenici dupa care se presara cu nuca.

Pofta buna.


*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Nu la astia ma refeream la cei cu zeama ,cei mici !
Dar daca tot am reteta asta de la tine o sa o incerc ,stiu ca astia moldovenesti arata tare bine dar nu am manat niciodata :( !!!
Anul acesta incerc !


Dar cei cu zeama stie cineva cantitati?

http://s265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/?action=view¤t=f01ccec2.pbw

Mami Amy & bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

uite Aici un subiect mai vechi unde gasesti si reteta (de la Ortansa) de mucenici muntenesti(cu zeama) precum si retete pentru mucenici moldovenesti...eu pe cei din urma ii fac din coca de cozonac, numai ca dupa ce-i scot din cuptor ii bag intr-un sirop(din apa cu zahar) care fierbe pe aragaz...doar ii scufund cateva secunde apoi ii scurg, ii pun in tavi ii ung cu miere, presar nuca...si gata!

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Multumesc mult,mult pt link .Abia astept sa fac sa vada daca iese ceva bun !!!
Pe 8 se fac nu?!

http://s265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/?action=view¤t=f01ccec2.pbw

Mami Amy & bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Eu n-am mancat niciodata din aia cu zeama. Si eu sunt in dubii: pe 8 sau 9?? Eu am sa-i fac de pe 7 ... din aia moldovenesti ca sunt buni si daca sunt facuti inainte.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

de mancat se mananca sigur, sigur pe 9...de facut ii face fiecare cand poate
si stiu ca dupa calendarul vechi si mai mananca si pe 21 parca?

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

mai, sigur se mananca in martie , asa ca eu zic ca puteti sa va apucati de treaba



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu sincer i-as manca tot timpul... atat de mult imi plac

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

eu sincer i-as manca tot timpul... atat de mult imi plac

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post





Si eu la fel !

Am intrebat-o pe mama si a zis asa : se fac pe 8 si se mananca pe 9, nu e bine sa ii facem pe 9 ca e sarbatoare

http://s265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/?action=view¤t=f01ccec2.pbw

Mami Amy & bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

quote:
eu sincer i-as manca tot timpul... atat de mult imi plac



si eu la fel,dar n-are cine sa-i faca....adica nu am timp.poate imi arunca si mie cu prastia vreo 2-3 AMYARABELLA.....

Mergi la inceput