Compania de asigurari refuza sa plateasca!!

Compania de asigurari refuza sa plateasca!! | Autor: Marilen

Link direct la acest mesaj

Am sa redau povestea:
Cumnatul meu a facut un imprumut bancar pentru a cumpara o masina, moment in care s-a incheiat si o asigurare.A platit rata cativa ani, in toamna trecuta el a decedat in urma unui accident cerebro-vascular, ramanand o datorie la banca de vreo 100 milioane(bani vechi).Compania de asigurari refuza sa plateasca acesti bani pentru ca ...spun ei...cumnatul meu ar fi fost bolnav la momentul incheierii asigurarii.Si in acest sens se bazeaza pe faptul ca un medic de garda(fiind internat in ultima parte a vietii in spital la Bucuresti) a scris in fisa ca al meu cumnat ar fi declarat ca a mai suferit de un accident vascular in urma cu 3 ani.Acest lucru nu este adevarat, sora mea a dus adeverinta de la medicul de familie, a dus hartii de la locul de munca in care se mentioneaza ca nu a avut concedii medicale, mai mult, ca acolo se faceau vizite medicale periodice si un asemenea diagnostic ar fi insemnat pierderea locului de munca.Practic nu exista nici o dovada ca el ar fi fost bolnav decat acele mentiuni pe fisa. Cumnatul meu saracu...dupa accidentul cerebral suferit avea pierderi de memorie,momente de nu-si mai cunostea nici copii,e posibil sa fi spus...dar nu este adevarat.
In aceste conditii...compania de asigurari i-a spus surorii mele sa-i dea in judecata daca ea considera ca are dreptate...dar...
aici vine intrebarea mea:ar avea sanse de castig??? Ea se afla
intr-o mare criza financiara(cumnatul meu era singura sursa de venit in casa) si nu crede ca poate suporta cheltuielile daca ar angaja un avocat.A primit scrisoare de la banca cu amenintarea ca se va trece la executare silita daca nu plateste acesti bani.
Va multumesc daca ati avut rabdarea sa cititi povestea si asteptun raspuns de la voi, eventual parerea unui avocat de pe forum.
Va multumesc!

Si nu m-as plange de singuratate,ci as binecuvanta aceasta stare fertila si de-a dreptul implinitoare pentru fiinte ca mine care nu vor luna de pe cer,ci cerul senin si intreg in priveliste.Constanta Buzea